Yükleniyor...

Blockchain Teknolojisi ile Oylama

Bitcoin adını duyurduğundan beri çoğu yatırımcı ve geliştirici, Bitcoin'in alt yapısını oluşturan teknolojiyle ilgili araştırmalar yapmış ve bu teknolojiyi dijital para biriminden başka hangi alanlarda kullanılabileceği ile ilgili projeler tasarlamıştı.

Bitcoin adını duyurduğundan beri çoğu yatırımcı ve geliştirici, Bitcoin’in alt yapısını oluşturan teknolojiyle ilgili araştırmalar yapmış ve bu teknolojiyi dijital para biriminden başka hangi alanlarda kullanılabileceği ile ilgili projeler tasarlamıştı. Bunun son örneğini Danimarka’daki bir partinin oylama sistemini Blockchain’e entegre etmesi ile görmekteyiz.

Version2’nin haberine göre Danimarka’daki Liberal Alliance partisi, kendi içinde yapacağı oylamada Blockchain teknolojisini kullanmayı düşünüyor.

Haberde yapılan tercümeye göre, oylama sistemi ile ilgili şu şekilde bir açıklama mevcut: “Teknolojinin sağladıkları ile birlikte görüyoruz ki, daha önceki bir veriyi referans göstererek girilen yeni bir veriyi değiştirmek, blockchain teknolojisi ile oldukça zor. Bu yüzden Liberal Alliance yeni oylamalarda bu sistemi kullanarak e-seçim yapmak istiyor.”

Günümüzde hâlâ oylamalar eski sistemde devam ettiriliyor. Kağıtlar ile yapılan oylamalarda “güven” meselesi oldukça önem arz ediyor. Hatta bu yüzden oylamalarda bir çok manipülasyon yapılabiliyor. Bunun örneklerini Türkiye’de de gördük.

Liberal Alliance partisinden Mikkel Freltoft Krogsholm, konuyla ilgili şunları söylüyor:

Blockchain teknolojisi güven ihtiyacını tamamıyle kaldırıyor, çünkü bu teknoloji özerk olarak insanların müdahalesi olmadan çalışıyor. Blockchain aynı zamanda açık kaynaklı ve saydam özellik göstermekte. Yani herkes dilediği gibi gerçekleşen işlemlere göz atabilir. Bu yüzden e-seçimler için bu sistemi kullanmak istiyoruz.”

Liberal Alliance bu yöntemi kullanarak Blockchain’i oylamalarda kullanan ilk kurum olacak gibi gözüküyor. Blockchain teknolojisinin sunduğu saydamlık ve özerk çalışabilen sistem, daha bir çok alanda etkinlik gösterecektir diye düşünüyorum.

Öne çıkarılan görsel, p2pbucks.com’dan alınmıştır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner