Yükleniyor...

Blockchain ve Hukuk: Hukuk Endüstrisi Blockchain’i Nasıl Kullanıyor?

Dünya çapında, işletmeler ve kuruluşlar, blockchain teknolojisini benimsemek için acele ediyor.

blockchain and law

Dünya çapında, işletmeler ve kuruluşlar, blockchain teknolojisini benimsemek için acele ediyor. Bu özellikle hukuk endüstrisinde geçerlidir.

Blockchain, 2008 yılında Bitcoin işlemleri için sanal bir defter görevi görmesi için icat edildi, ancak teknoloji, piyasaya sürüldüğünde hayal bile edilemeyecek şekillerde gelişti. Bilgi depolamak için değişmez ve şeffaf bir genel muhasebe defterinin oluşturulması, onu hassas verileri tutması gereken herhangi bir kuruluş için mükemmel hale getirir. Blockchain’in birden fazla endüstride değişim için muazzam bir güç olacağı kesin görünüyor ve hukuk mesleği de bir istisna değil.

Hukuk firmalarının ve hukuk departmanlarının çoğunun büyük miktarda evrak yükü altında olduğuna dair çok az şüphe var. Firmanın büyüklüğü ve teknolojinin kullanıldığı seviye göz önüne alındığında, her vakanın doğru tarihsel kayıtlarını tutmak zaman alıcı ve zorlayıcı olabilir. Blok zinciri teknolojisi, neredeyse tüm modern yazılım uygulamalarına entegre edilebildiği için bu sorunların çözülmesine yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Bu, büyük ve küçük her büyüklükteki firmanın blok zinciri etkin bir firma olabileceği anlamına gelir. 

Bilgileri şeffaf ve sabit bir defterde saklama yeteneği ile bilinen blockchain, hukuk firmalarına daha yüksek düzeyde hassasiyet sunar. Blockchain teknolojisinin kullanımıyla hukuk firmaları hizmetlerini dijital alana daha da genişletiyor. 

Blockchain Nedir? 

Blockchain, bir Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) türüdür. Dünya Bankası’na göre, Dağıtılmış defter teknolojisi, finans sektörünü temelden değiştirerek daha verimli, dayanıklı ve güvenilir hale getirebilir. Dağıtılmış defterler, verileri geleneksel bir defterde olduğu gibi merkezileştirilmiş tutmak yerine, ilgili elektronik defterlerindeki işlemleri kaydetmek, paylaşmak ve senkronize etmek için bazen nodeler olarak adlandırılan bağımsız bilgisayarlar kullanır. Dağıtılmış defterler, aşağıdakiler için bağımsız bilgisayarlar (nodeler) kullanır.

  • Kopyalama veya aktarma yoluyla değil, dijital varlıkların dağıtımı
  • Varlığın ademi merkeziyetçiliği sayesinde gerçek zamanlı erişimin kolaylaştırılması
  • Şeffaflık yaratan değişikliklerin korunması nedeniyle varlığa güven oluşturmak

Bu tanımı daha iyi görselleştirmek için, başkalarına aktarılmayan veya kopyası olarak gönderilmeyen bir dijital belgeniz olduğunu, bunun yerine belgenin Google Dokümanlar gibi paylaşılan, senkronize bir yöntemle dağıtıldığını hayal edin. Blok zinciri teknolojisi bundan daha karmaşık olsa da, gerçek zamanlı düzenlemeye izin veren ve dahil edilen tüm bireylerin aynı anda belgeye erişmesine izin veren merkezi olmayan bir dağıtım zincirini göstermek için iyi bir benzetmedir. Bunu mümkün kılarak, yapılan tüm değişiklikler erişimi olan herkes için şeffaf hale gelir.

Sonuç olarak, blok zinciri, gerekli ölçeklenebilirliğe izin verirken dolandırıcılık ve risk önemli ölçüde azaltılacak şekilde teknolojide devrim yaratacaktır.

blockchain and law2

Hukuk Endüstrisi Blockchain’i Nasıl Kullanıyor?

ABD’li PwC tarafından yapılan bir ankette, ankete katılan hukuk firmalarının %70’inin işlemsel yasal hizmetler için akıllı sözleşmeler, %41’inin işlemsel yasal hizmetler için blok zinciri, %21’inin iş desteği için ve %31’inin yüksek değerli yasal hizmetler için akıllı sözleşmeler kullanacağı ortaya çıktı. 

Blockchain teknolojisi hukuk endüstrisinde gelişmeye devam ederken, geliştiriciler ve bilim adamları her yıl yeni kullanımlar keşfediyor. Halihazırda blok zincirinin istikrarlı ve güvenli doğası göz önüne alındığında, bu teknoloji biçimi, hukuk profesyonellerinin çeşitli yasal sorunları çözmede teknolojiden yararlanmaları için yararlı bir yol olarak görülüyor. Blockchain’in hukuk endüstrisinde akıllı sözleşmeler, tapu sicili, fikri mülkiyet hakları, gözetim zinciri, dava, uzlaşma ve finansal işlemler dahil olmak üzere birden fazla kullanım durumu vardır.

Öngörülebilir gelecekte, blockchain hukuk firmalarının çok sayıda hizmeti yürütme şeklini değiştirebilir. Emanet yönetiminden sözleşme ve işlem süreçlerine kadar her şey, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bu araçları halihazırda uyarlamakta ve bunlardan yararlanmaktadır:

Güvenlik İşlemlerinin Otomatik Kapatılması

Blok zinciri ağları aracılığıyla sahiplik işlemlerini yürütmek için otomatik bir süreç hayal edin. Hukuk firmaları, tüm uyumluluk yasalarına özen gösterilmesini ve mevcut kısıtlamaların farkında olunmasını gerektirdiğinden, işletmeler için gayrimenkul ve mülkiyet payı devirlerini düzenli olarak denetler ve bunlara yardımcı olur.

Gelişmiş teknolojik araçlar kullanılarak, blockchain protokol kodları sayesinde insan hatası faktörü ortadan kaldırılabilir. Rutin mülkiyet değişikliği işlemleri, bir işletmedeki gayrimenkul veya mülkiyet hisselerinin devri gibi gelecekte blok zincir ağları tarafından otomatikleştirilebilir. Uyumluluk ve kısıtlamaların tümü, blok zinciri protokol kodunda yerleşik olduklarından otomatik olarak gerçekleşir.

Ödemeleri Tamamlamak Için Dijital Varlıkları Kullanma

Cryptocurrency, müşterilerin hizmetler için ödeme sağlamanın daha güvenli bir yolu olarak keşfettikleri hızla popüler bir dijital varlık haline geliyor. Bu varlık temsili yöntemi, daha önce likit olmayan pazarlar için yeni bir dijital işlem sistemi yarattı. Mülkün ve/veya taraflar arasındaki sözleşmelerin temsili için varlık tokenlerini kullanarak daha az maliyetli ve riski daha iyi azaltan gelişmiş yeni blok zinciri teknolojisi uygulamalarıdır.

Akıllı Sözleşme Teknolojisi

Akıllı sözleşme, hukuk firmalarının zaman alıcı, statik belgelerden uzaklaşmasının bir yoludur. Sözleşmeye dayalı anlaşmaların geleneksel kağıt veya dijital kopyaları, blok zinciri ağı aracılığıyla programlanabilir bileşenler ve hüküm ve koşulların uygulanmasını otomatik olarak otomatikleştirme yeteneği ile geçmişte kalacak.

Emanet Hesapları Yerine Dijital Cüzdan

Hızla büyüyen birçok blockchain teknolojisinden bir diğeri de dijital cüzdandır. Bu e-ticaret işlem yazılım sistemi, daha güvenli bir çevrimiçi ödeme yöntemi sağlar. Akıllı sözleşmenin, belirli kilometre taşlarının tamamlanmasından veya çıktıların alınmasından sonra fon serbest bırakmalarını otomatikleştirebilmesinin bir sonucu olarak, dijital cüzdanlar, çok çeşitli işlem faaliyetlerinde emanet hesaplarına duyulan ihtiyacın yerini alacak.

blockchain and law3

Hukuk Firmaları, Teknolojinin Ön Planında Kalmak Için Blockchain’i Nasıl Kullanabilir?

Hukuk firmaları, blok zinciri gibi teknoloji araçlarının kullanımıyla hizmetlerinin ve uygulamalarının nasıl genişleyebileceğine dair büyük bir resme sahip olmalıdır. Bu teknoloji, sözleşme hukuku için değerli gelişmeler getirmeye devam ediyor. Avukatlar ayrıca yasal çerçeveler üzerindeki etkisi ve bu teknolojiyi günlük operasyonlarına ve finansal yönetim stratejilerine dahil eden işletmeleri nasıl etkileyebileceği konusunda kendilerini hazırlamalıdır. Hukuk firmaları, blok zinciri ağ işlevleri ve yasal uzmanlığın birleşik anlayışıyla, bu şirketlere ve kuruluşlara çok ihtiyaç duyulan yasal yetkiyi sağlamak için uygulamalarını entegre edebilir.

Blockchain’i hukuk mesleğinizde bir araç olarak kullanmakla ilgileniyorsanız ve nereden başlayacağınızdan emin değilseniz veya yasal amaçlarla blockchain hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Global Legal Blockchain Konsorsiyumu, blockchain’in insanlara nasıl fayda sağlayabileceğini gösterir. hukuk işi. GLBC, şirketlerin yasal uygulamalarda blok zinciri teknolojisinin kullanımını yönetmek için standartlar geliştirmede bir araya gelmelerine yardımcı olmak için kuruldu. Şu anda organizasyon 300’den fazla büyük şirket, hukuk firması, yazılım şirketi ve üniversiteden oluşmaktadır.

Blockchain ilerlemeye ve hukuk uzmanlarına ve firmalara daha fazla potansiyel sunmaya devam ederken, bu teknoloji aracını anlamak ve yeteneklerinden yararlanmak, yasal uygulamaları teknolojinin ön saflarında tutacaktır. Avukatlar zamanlarının %48’ini idari görevlere harcadıkları için, blok zinciri birçok hukuk firması ve hukuk departmanı için basit ve yaygın olarak yararlı bir araç olabilir ve mevcut yazılım uygulamalarının çoğuna kolayca entegre edilebilir.

Son Sözler

Blockchain devriminin hukuk endüstrisini ne kadar etkileyeceğini zaman gösterecek, ancak gelecekte önemli bir rol oynayacağı kesin gibi görünüyor. Uzun süredir kullanılan süreçler değişecek (veya sona erecek). Bununla birlikte, eski kapılar kapanırken, yeni fırsatlarla dolu bir dünya açılacaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner