Yükleniyor...

Blokzincir ile Yetişen Meyve: Faydası Neler?

Hindistan hükümeti, blokzincir teknolojisini kullanarak elma yetiştirmek için pilot proje başlattı.

Blokzincir ile Yetisen Meyve Faydasi Neler

Hindistan hükümeti, blokzincir teknolojisini kullanarak elma yetiştirmek için pilot proje başlattı.

Elmalarla ilgili pilot projenin tamamlanmasının ardından sebzelerin yanı sıra mango, muz, üzüm ve nar gibi diğer ürünlerde de yaygınlaştırılacak.

Elma Yetiştirmek için Blokzincir Teknolojisi Kullanılacak

Hindistan, ülkenin gıda sevkiyatını artırmak ve çiftçileri kimyasal içermeyen süreçleri benimsemeye teşvik etmek için blokzincir teknolojisine güveniyor.

Hindistan, meyve ve sebze üretiminde Çin’in ardından dünyada ikinci sırada yer alıyor. Ancak küresel meyve ve sebze pazarındaki payı sadece yüzde 1 bandında. Hindistan 2021-22 döneminde yaklaşık 1,52 milyar dolar değerinde taze meyve ve sebze ihraç ederken; bunun 750 milyon dolarını meyveler, 767 milyon dolarını ise sebzeler oluşturdu.

İhracatı ve meyve kalitesini artırmak isteyen ülke, Niti Aayog iş birliği içinde elma yetiştiriciliği konusunda bir pilot proje başlatarak; kaliteli üretimin yanı sıra tüm depolama ve tedarik zinciri boyunca ürünün izlenmesini sağlayacak.

blokzincir elmanin faydalari neler

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde yetiştirebilen elmanın, blokzincir teknolojisi kullanılarak geliştirilmesi besin değerlerinin artırmasına katkıda bulunabilir.

Çözünen ve çözünmeyen lif bakımında zengin olan elmanın başlıca faydaları arasında; tok tutması, iştahı kesmesi, bağırsak sağlığını desteklemesi ve kabızlığı önlemesi var. Blokzincir ile belirli standartlar altında yetiştirilecek olan elmaların faydalarının artırılması da hedefleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner