Yükleniyor...

BM’den Kritik Tespit: Kuzey Kore Borsalardan Milyarlarca Dolar Değerinde Kripto Para Çaldı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 5 Ağustos'ta Reuters’a yaptığı açıklamaya göre Kuzey Kore yönetimi fonlarının büyük bir kısmını hacker'lar sayesinde temin ediyor.

Kuzey Kore Kripto Para Borsaları Hack

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin 5 Ağustos’ta Reuters’a yaptığı açıklamaya göre Kuzey Kore yönetimi fonlarının büyük bir kısmını hacker’lar sayesinde temin ediyor.

BM’nin açıklamasında şu ifadelere yer veriliyor:

“Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne bağlı siber aktörler, kitle imha silahlarının finansmanı için yaklaşık 2 milyar ABD dolar değerinde fon topladılar.”

BM, Kuzey Koreli hacker’ların benzersiz yöntemler kullanarak aralarında kripto para borsaları ve banklarında yer aldığı birçok kaynaktan 2 milyar dolar değerinde fon çaldıklarının altını çiziyor. Nisan ayında Reuters yine benzer iddiada bulunmuştu. O dönem Kuzey Kore’nin Asya ülkelerindeki borsalara yapılan siber saldırılardan sorumlu tutulmuştu.

Şimdiye kadar 17 ülkenin Kuzey Kore merkezli siber saldırılardan etkilendiği tahmin ediliyor. Hacker’ların Kuzey Kore gizli servisi ile ortak çalıştığı gelen bilgiler arasında.

Durum ciddiyetinin farkında olan FBI, BM’ye baskı yaparak Kuzey Kore merkezli siber saldırılara karşı kamuoyu oluşturmaya çalışıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner