Yükleniyor...

BNT Coin Nedir? Bancor (BNT) Yorum ve Geleceği 2022

Bu yazımızda BNT coin nedir, kripto para birimi Bancor (BNT) nedir, BNT coin nasıl satın alınır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

bancor1

Bu yazımızda BNT coin nedir, kripto para birimi Bancor (BNT) nedir, BNT coin nasıl satın alınır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. İşte BNT coin yorum ve geleceği hakkında detaylar…

Bancor’un en son sürümü olan Bancor v2.1, likidite sağlayıcılarına (LP’ler) tek taraflı maruz kalma ve kalıcı kayıp koruması dahil olmak üzere birkaç temel özellik sunar.

Bancor, “DeFi” popülerleşmeden önce 2017’de Ethereum’da ilk otomatikleştirilmiş piyasa yapıcıları (AMM’ler) devreye aldı. Uniswap’ın başarısına ve SushiSwap gibi benzer rakiplerin yükselişine rağmen, Bancor orijinal ürününü yinelemeye devam etti. Bancor’un en son sürümü olan Bancor v2.1, likidite sağlayıcılarına (LP’ler) tek taraflı maruz kalma ve kalıcı kayıp koruması dahil olmak üzere birkaç temel özellik sunar. Bu özellikler, ticaret ücretlerinden ve likidite madenciliği ödüllerinden daha yüksek, daha güvenilir getiriler elde etmek için tasarlanmıştır.

Bancor (BNT) Coin Nedir?

Galia Benartzi tarafından 2016 yılının sonlarında kurulan Bancor, kendi topluluğu (kullanıcılar) tarafından desteklenen, sahip olunan ve yönetilen merkezsiz bir borsa protokolüdür. Uygulamasına kripto para token’ları sağladığınız için sizi ödüllendirir. Bancor protokolünün benzersiz satış önerisi, kripto tokenlerinizi platformunda stake ettiğinizde kalıcı kayıpları önlemesidir.

Şu anda Bancor, tek taraflı mevduatlar yoluyla pasif gelir elde etmenize izin veren tek merkezi olmayan stake platformu olduğunu iddia ediyor (bunun hakkında daha fazlası aşağıda). Bancor platformu aracılığıyla mevduat sahipleri, Wrapped Bitcoin (WBTC), Ether (ETH), Polygon token (MATIC) ve Chainlink (LINK) gibi atıl token’ları stake ederek aylık ödüller kazanıyor.

BNT Coin Nedir?

BNT (Bancor Network Token), Bancor protokolüne özgü bir ERC-20 token’ıdır. Ethereum ağına dayanır ve Bancor ekosisteminde muazzam bir faydası vardır. Ayrıca Bancor platformunda geliştirilen tüm akıllı tokenler için varsayılan yedek para birimidir.

BNT Ne İçin Kullanılır?

Bancor platformundaki her token, BNT tokeni ile eşleştirilir, örneğin, ETH/BNT, LINK/BNT vb.

Kullanıcılar, ödül ve işlem ücretlerinin bir kısmını kazanmak için BNT’lerini Bancor ağındaki herhangi bir işlem çifti havuzuna yatırabilir. Bancor platformunda aynı anda BNT ve ETH gibi başka bir kriptoyu stake ederek mümkün olan en iyi ödülleri kazanabilirsiniz. BNT’yi stake ederek, ödüllerin %70’ini almaya hak kazanırsınız. Tersine, çiftte ETH veya başka bir kripto para birimini stake etmek size sadece %30 kazandırır.

BNT ayrıca bir yönetişim token’ı olarak hareket eder. BNT tokeninin sahipleri ve stakerları, Bancor platformuyla ilgili önerilen değişiklikler veya güncellemeler için oy kullanır.

Bancor BNT 2

Bancor Nasıl Çalışır?

Temel olarak Bancor, kullanıcıların kripto para birimlerini farklı kripto para birimleriyle takas edebileceği merkezsiz bir borsadır. Ancak Bancor ile diğer DEX’ler arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Yeni başlayanlar için Bancor, mevduat sahipleri tarafından desteklenmektedir. Yatırdığınız fonlar, dünya çapındaki tüccarlar tarafından yapılan işlemleri kolaylaştırmak için kullanılır. Herkes token’larını Bancor platformuna yatırabilir ve takas edebilir.

Bir mevduat sahibi (paycı) olarak, platformun sorunsuz çalışmasına katkıda bulunduğunuz için ödüller alırsınız. Yatırımcılar, takaslarını Bancor borsasında gerçekleştirmek için ücretlendirilir. Alınan ücret, işlemlerini mümkün kılan mevduat sahiplerine ödeme yapmak için kullanılır.

Merak ediyor olabilirsiniz: Bancor’un Uniswap veya PancakeSwap gibi DEX’lerden farkı nedir?

Fark, tek taraflı mevduat kavramında yatmaktadır. Diyelim ki cüzdanınızda boşta ETH var ve bundan pasif gelir elde etmek istiyorsunuz.

Decentralize Exchange (DEX), blockchain teknolojisi üzerine inşa edilmiş ve ihtiyacı ortadan kaldıran bir kripto para borsa platformudur. Yalnızca ETH’nizi yatırma seçeneği yoktur. DEX’ler, her ticaret çifti iki kripto varlık havuzunun parçası olacak şekilde inşa edilmiştir ve bu havuza yapılan herhangi bir depozito, bu varlıkların her ikisini de eşit miktarlarda içermelidir. Başka bir deyişle, her ticaret çifti depozitonun yarısını alır.

Ancak, bu yöntem kalıcı kayıp olasılığına yol açar. Basit bir ifadeyle, bu, bir likidite havuzunda kazanıldığında mevduatlarınızın değer kaybetme ihtimali olduğu anlamına gelir.

Bancor, tek taraflı mevduat sunarak bu sorunu ortadan kaldırır. ETH’nizi kolayca yatırabilirsiniz ve Bancor, ticaret çiftinde ikinci bir varlık olarak BTN’yi yatırır. Bu, sizin ve Bancor DEX’in değişim ücreti ödeyen kullanıcılardan para kazanmanızı sağlar. Bancor, kazandığı ücretleri size – mudiye – herhangi bir kalıcı kayıp için geri ödemek için kullanır. Tam koruma elde etmek için yani, para çekerken yatırdığınız miktarın aynısını almak için – fonlarınızı en az 100 gün boyunca platformda kilitlemelisiniz.

Bancor’un Temel Özellikleri

Bancor ağının birçok önemli özelliği yukarıda tartışılmıştır. Şimdi, Bancor ağı için önerilen en büyük ve en heyecan verici güncellemelerden biri olan Bancor 3’e daha yakından bakalım.

Anında Kalıcı Kayıp Koruması

Bancor 3’ün piyasaya sürülmesi, en başından itibaren tam bir kalıcı kayıp koruması sunacaktır. Daha önce belirttiğimiz gibi, Bancor’un önceki sürümünde, yalnızca tokenlerinizi en az 100 gün boyunca kilitlerseniz tam kalıcı kayıp koruması mümkündür. Ancak Bancor 3 ile bu, daha ilk günden elde edilir.

Çift Taraflı Ödüller

Bancor 3’ün piyasaya sürülmesiyle, üçüncü taraf protokollerin havuzlarında ödül vermelerine de izin verildi. Bu nedenle, mevduat sahipleri, BNT ve stake etmeyi seçtikleri token şeklinde çift taraflı ödüller alma hakkına sahiptir. Bu ödüllerin her ikisi de kalıcı kayıplardan korunur.

Çok Amaçlı Havuz

Bancor 3, kullanıcıların BNT’lerini tek bir havuzda paylaştırmalarına ve tüm Bancor ağından ödüller kazanmalarına olanak tanır. Bu, BNT’nizi farklı havuzlar arasında taşıma ihtiyacını ortadan kaldırarak teşvik sürecini basitleştirir. Ayrıca token’larınızı ağda takas etmek veya stake etmek için işlem maliyetlerini de azaltır.

Sonsuzluk Havuzları

Bancor likidite havuzları için para yatırma limiti olmadığı için, slotların açılmasını beklemek zorunda kalmadan herkes tercih ettiği miktarda katkıda bulunabilir.

bancor1

Bancor’un Artıları ve Eksileri

Artıları

  • Bancor protokolünün benzersiz çalışmaları, likidite sağlayıcıları için token’larını tutarken kalıcı kayıpları önler.
  • Bancor ağı, Ethereum ağındaki çok sayıda token’ı destekler ve boşta kalan kripto varlıklarınızı çeşitli mevcut likidite havuzlarında stake etmenize olanak tanır.
  • Bancor, piyasa yapıcılara ve alıcılara olan ihtiyacı ortadan kaldıran tek taraflı mevduata izin verir.
  • Bancor, mevduat sahiplerine likidite sundukları için kazançlı ödüller sunar ve BNT mevduat sahipleri için ödüller daha da yüksektir.

Eksileri

  • Merkezsiz Finans (DeFi), merkezi olmayan blok zinciri kavramını alır ve bunu finans dünyasına uygular.
  • Acemiler Bancor platformunu kullanmayı zor bulabilir.
  • Bancor itibari para yatırmayı desteklemez.
  • Teknik traderlar, Bancor sağlamadığı için üçüncü taraf ticaret platformlarını kullanmak zorunda kalıyor.
  • Ayrıca, ağ bazı rakiplerinin yaptığı gibi marj ticareti sunmuyor.

BNT Coin Yorum ve Geleceği

Bancor protokolü, DeFi dünyasının en acil sorunlarından biri olan kalıcı kayıp sorununu çözüyor. Bu eşsiz platform, dünya çapında kripto para sahiplerine milyonlarca ödül alırken, onlara gönül rahatlığı sunuyor. Projede büyük potansiyel görüyoruz. Ayrıca Bancor platformu büyüdükçe BNT token’ın değeri de aynı şekilde artacaktır.

Kripto para kullanıcılarının pazar oluşturmasına ve ticareti kolaylaştırmasına izin veren platformların gelişmeye devam edeceğine inanıyorsanız, BNT ilginizi çekebilir.

Ayrıca, birden fazla blok zinciri üzerinde çalışan bir platformun, yalnızca tek bir blok zinciri üzerine kurulmuş platformlardan daha sağlam olabileceğine inanıyorsanız, bu sizin için ilgi çekici olabilir.

Yatırımcılar, Bancor platformunun yönetişim kurallarını belirlemede yer almak ve böylece varlıkları üzerinde daha fazla kontrol elde etmek istiyorlarsa BNT satın almayı düşünmek isteyebilirler.

Acemiler Bancor platformunu gezinmeyi biraz zor bulsa da, arayüzüne alıştıktan sonra ticaret yapmak oldukça kolay. Bancor, ağındaki likiditeyi otomatikleştirerek, geleneksel DEX’lerin boğuştuğu sorunların çoğunu yaşamıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner