Yükleniyor...

Boğa Sezonu Ne Zaman Gelecek?

Bitcoin fiyatının yakaladığı ivme sonrası birçok yatırımcı boğa sezonun ne zaman geleceğini merak ediyor.

Bitcoin fiyatının yakaladığı ivme sonrası birçok yatırımcı boğa sezonun ne zaman geleceğini merak ediyor. 

Bu yazımızda sizlerle birlikte boğa sezonun ne zaman geleceğini inceleyeceğiz. 

Glassnode Raporları Ne Diyor?

Veri analitik şirketi Glassnode, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporda madenciler için kullanılan göstergenin iki yıllık z-skoru verisinin 2021 ortasından bu yana ilk kez pozitife döndüğünü belirtti. Glassnode’un sunduğu bu veriler, boğa piyasasının başladığının sinyali olarak da yorumlanabilir. 

Coindesk’in de geçtiğimiz günlerde yaptığı haberde, Glassnode Bitcoin madencilerinin işlem ücretlerinden elde ettikleri gelirlerin artmasının ve BTC’nin 2023 yılının başından bu yana %60’lık yükselişinin boğa yolculuğundaki ilk kilometre taşı olduğunu söyledi. Paylaşılan verilere göre madencilerin yüksek ve düşük işlem ücretleri aldığı dönemleri belirlemek için kullanlan gösterge iki yıllık z-skoru verisinin 2021’den bu yana ilk kez pozitife döndüğünü belirtti. Z-skoru verisinin tarihsel hareketlerini inceleyen Glassnode, verideki pozitif dönüşün tarihsel olarak büyük boğa koşularının başlangıcıyla aynı zamana denk geldiğini savundu. 

Glassnode’un baş analisti James Check, Bitcoin ağındaki günlük işlem sayısının da arttığına işaret etti. Check, 7 günlük işlem ortalamasının 2023 içinde %28 artarak iki yılın en yüksek seviyesi olan 333.000’e ulaştığını söyledi. 

Benjamin Cowen Tahminlerini Paylaştı

Bunun yanı sıra popüler kripto para analisti Benjamin Cowen, Bitcoin’in bu yıl beklenmedik büyük bir hamle yapacağını iddia etti. Altcoin Daily kanalına konuk olan Cowen, Bitcoin fiyatının bu yıl düşeceğini ve bunun da panik satışlarına neden olacağını belirtti. Bitcoin’in faiz oranlarını hiç bu kadar yüksek görmediğini belirten Cowen: “FED’in faiz oranlarını sonsuza dek artırmaya devam edemeyeceğini biliyoruz. Dolayısıyla, niceliksel genişlemeye, en geç 2024’te geleceğin düşündüğüm daha düşük faiz oranlarına geri döndüğümüzde, bunun gerçekten BTC için boğa sezonuna dönüşeceğini düşünüyorum.” dedi. 

Cowen, son Bitcoin rallisinin büyük ölçüde BTC’ye akan altcoin piyasası likiditesinden kaynaklandığını da ekledi. Şu anda Bitcoin’de neler olup bittiğine dair en iyi açıklamam, altcoin pazarından Bitcoin’e çok fazla likidite akışı olduğunu düşünüyorum. Bu likidite akışı BTC fiyatını yüceltiyor ancak altcoin likiditesi kuruduğunda ve bunu artık destekleyemez hale geldiğinde ne olacak? Boğa sezonunu 2024’te bekliyorum ifadelerini kullandı. 

Bu açıklamalardan anlayacağımız üzere boğa sezonu henüz gelmiş değil. Ancak Glassnode verilerine göre eli kulağında gibi duruyor. Benjamin Cowen’ın yorumlarına baktığımızda da boğa sezonu için 2024’ü işaret ettiğini görüyoruz. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner