Yükleniyor...

ZkSync, Era Mainnet ile Kullanıcılarını Selamladı

Ethereum ölçeklendirme platformu zkSync, Era Mainnet'in tüm kullanıcılara açıldığını duyurdu.

Yeni Proje zkSync Gelismeleriyle Gundemde Yer Edindi

Ethereum ölçeklendirme platformu zkSync, Era Mainnet‘in tüm kullanıcılara açıldığını duyurdu.

Geliştiriciler ve kullanıcılar artık zkEVM’nin gücünü deneyimlemek için fon oluşturabilecek ve köprü kurabilecekler. zkEVM’nin kullandığı rollup’lar, Ethereum’un işlemlerini ana ağdan zkSync layer-2 ağına taşıyarak ölçeklenmesine izin verir. 

zkSyncEra, Kullanıcılara Birçok Özellik Sunuyor

Dört yıllık geliştirme sürecinin ardından, zkSync Ethereum ölçeklendirme çözümünü kullanıcılara sundu. 

zkSync Era, performansını ve kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla Ethereum üzerine kurulmuş bir layer-2 blok zinciridir. 2018 yılında Matter Labs tarafından tasarlanan zkSync Era, zkRollups teknolojisi ile çalışır. 

zkSync Era, kullanıcılarına hesap soyutlama özelliği sunuyor. Bu özellik, kullanıcıların bir cüzdanın kriptografik anahtarlarını yönetme ihtiyacını ortadan kaldıyor.

Bir diğer öne çıkan özellik ise veri sıkıştırma özelliği. Veri kullanılabilirliği, tüm Rollup’lar için bulunması en zor kaynaktır ve işlem maliyetinin en büyük kısmını temsil eder. Bu açıdan zkSync Era, işlem girdileri yerine durum farklılıklarını yayınlayarak bu sorunu ele alma konusunda zkEVM projeleri arasında benzersizdir. 

Veri sıkıştırmanın çok daha sık oracle güncellemeleri, düşük maliyetli gizlilik ve şeffaf zincir dışı depolama genişletmesi gibi birçok avantajı bulunuyor. 

Tüm bunların yanı sıra Era’da, geliştiricilerin kodu yeni bir dilde yeniden yazmaları veya farklı araçlar kullanmaları gerekmiyor. Proje bu sorunu LLVM tabanlı derleyici ile çözüyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner