Yükleniyor...

Polygon’dan zkEVM Teknolojisi: zkEVM Nedir?

Polygon, Ethereum üzerindeki maliyetleri azaltmak amacıyla geliştirdiği zkEVM teknolojisini duyurdu.

polygon zkevm teknolojisini tanitti zkevm nedir

Polygon, Ethereum üzerindeki maliyetleri azaltmak amacıyla geliştirdiği zkEVM teknolojisini duyurdu. Kripto para ve blokzincir dünyasında her geçen gün yeni seçenekler ve uygulamalar karşımıza çıkıyor. Peki, Polygon’un yeni ölçeklendirme seçeneği zkEVM nedir?

Polygon Yeni Ölçeklendirme Seçeneği zkEVM Ne Zaman Çıkacak?

Polygon, Ethereum Sanal Makinesi ile uyumlu, zkEVM adlı sıfır bilgili ölçeklendirme çözümü şimdilik testnette. Bu yeni ölçeklendirme seçeneği yılın sonlarında mainnet’te de başlatılacak.

Sıfır bilgi kanıtları ismi ile bilinen Ethereum uyumlu ölçeklendirme çözümü olan Polygon zkEVM sıfır bilgili Ethereum sanal makinesi (Zero-Knowledge Ethereum Virtual Machine) seçeneğini tanıttı. Bahsi geçen bu teknolojinin piyasaya çıkmasıyla beraber artık Ethereum üzerindeki herhangi bir akıllı sözleşme geliştirici aracı, Polygon üzerinde de kullanabilecek. Böylece işlem ücreti azalacak.

Polygon

Polygon Hermez’in kurucu ortağı Jordi Baylina, basın toplantısında şu şekilde açıklama yaptı;

“Birçoğu zkEVM’nin sektörden uzakta olduğuna ya da rekabetçi olmadığına inanıyordu. Bize kimse inanmadı ama Polygon inandı”

Polygon, bu yeni duyurduğu teknoloji sayesinde hiçbir şekilde güvenlik sorunundan taviz vermediğini belirtti. Ayrıca zkEVM,’de ölçeklenebilirlik en üst seviyede olacak. zkEVM, maliyeti azaltmak için kullanılacak ilk Zero-Knowledge Ethereum ölçeklendirme çözümü olarak da öne çıkıyor.

zkEVM nedir?

zkEVM nedir sorusuna cevap verelim. Node’ların işleyişine etki eden zkEVM, gereksiz verilerin şifrelenmesini ve geriye dönük kırılmasını engelliyor.

zkEVM, minimum depolama ve hesaplama kaynaklarını kullanıyor. Önemli ölçüde fayda sağlamak ayrıca çok daha hızlı ve fazla iş üretimi yapmak için Plonk Sıfır Bilgi kanıtını kullanıyor. zkEVM çözümünün Ethrereum teknolojisine faydası saniyedeki işlemin daha fazla yapılması diyebiliriz.

Bu yeni ölçeklendirme seçeneği istenildiği gibi rağbet görecek mi hep beraber bakacağız.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner