Yükleniyor...

zkSync Nedir: Sıfır Güvenlik Uzlaşmasıyla Ethereum Ölçeklenebilirliği

Ethereum'un devasa DApp ekosisteminden günlük binlerce işlemi tamamlamasına kadar, birçok kripto yatırımcısının uzun vadeli geleceği için iyimser olması şaşırtıcı değil.

zkSync

Ethereum’un devasa DApp ekosisteminden günlük binlerce işlemi tamamlamasına kadar, birçok kripto yatırımcısının uzun vadeli geleceği için iyimser olması şaşırtıcı değil. Ne yazık ki, kötü niyetli kişiler genellikle pahalı gas ücretleri ve yavaş işlemler gibi ters rüzgarlar getirdiğinden, her zaman sorunsuz bir seyir olmadı. Neyse ki, zkSync gibi Katman 2 ölçeklendirme çözümlerinin kullanışlı olduğu yer burasıdır. ZK-Rollup tarafından desteklenmektedir teknolojisi, zkSync, son derece düşük işlem ücretleri ve yüksek güvenlikle övünen benzersiz bir Ethereum ölçeklendirme çözümüdür. zkSync’in güvenlikten ödün vermeden Ethereum’un ölçeklenebilirliğini nasıl artıracağını merak ediyor musunuz? 

zkSync Nedir?

zkSync, Matter Labs’ın ZK-Rollup teknolojisiyle desteklenen güvenilir bir protokolüdür. Halihazırda Ethereum ana ağında yaşayan bir Katman 2 ölçekleme çözümü olan zkSync, sıfır bilgi kanıtlarından yararlanarak yüksek güvenliği korurken düşük gas ücretleri ve hızlı işlemler sunar.

Mevcut Katman 2 ölçeklendirme çözümleri arasında zkSync, mükemmel kullanılabilirlik ve güvenlik nedeniyle öne çıkıyor. Plazma ve durum kanalları gibi tam Katman 2 şemaları, hesaplamaları ve verileri zincir dışına taşımaya çalışırken, bu genel güvenlik için bir tehdit oluşturabilir. Neyse ki zkSync, hibrit Katman 2 toplama teknolojisi çözümü ile bu tehditle mücadele ediyor.

Kısacası, hesaplamayı zincir dışına taşıyarak ve bazı verileri zincirde tutarak, süreç önemli ölçüde daha verimli hale gelir. Sıfır bilgi, kısa ve öz, etkileşimli olmayan bilgi argümanı (ZK-SNARK) doğrulaması, hızlı doğrulamaya olanak tanır ve geleneksel akıllı sözleşmelerden daha az depolama alanı kaplar. Bu, sonuçta zkSync’in doğrulamalarını diğer ölçekleme çözümü emsallerinden daha hızlı ve daha ucuz hale getirir.

Para yatırma ve çekme işlemleri için zkSync’i kullanan kullanıcılar aşağıdaki avantajlardan yararlanacaktır:

Uygun İşlem Ücretleri

İşlemler gruplandırıldığı için kullanıcılar gaz maliyetini kendi aralarında paylaşır. Yeterli sayıda kullanıcı bir araya gelirse, bu, gas ücretlerinin yalnızca birkaç sent tutarında olmasını sağlar.

Güvenli ve Merkezi Olmayan

Merkeziyetsiz olmasına rağmen, zkSync ana ağ düzeyinde güvenliği sağlar, çünkü geçerlilik kanıtı üçüncü taraflara güvenilmeden Katman 1’de saklanır. Bu, merkeziyetsizliği korurken artan ölçeklenebilirliğe izin verir.

Hızlı Para Çekme

ZK-Rollup teknolojisi, işlem verilerini doğrulamak için geçerlilik kanıtı kullandıkları ve bir sorgulama süresi gerektirmediği için hızlı para çekme sürelerine olanak tanır. zkSync ile kullanıcılar yaklaşık 10 dakika içinde para çekmeyi bekleyebilirler.

Güvensiz İşlemler

Zincir üstü veriler ve zkSync’in benzersiz şifrelemesi sayesinde, fonları güvende tutmak için herhangi bir operasyonel faaliyet gerektirmeyen tek Katman 2 ölçeklendirme çözümüdür. ZK-Rollup doğrulayıcıları gitmiş olsa bile, herhangi bir kullanıcı uzun bir süre çevrimdışı kalabilir ve herhangi bir harici yardım almadan varlıklarını güvenli bir şekilde geri çekmek için geri dönebilir.

zkSync’in Geleceği

Güvenlik veya kullanıcı kontrolünden ödün vermeden gas maliyetlerini önemli ölçüde azaltan zkSync, Katman 2 Ethereum ölçeklendirme çözümleri söz konusu olduğunda en iyi seçim gibi görünüyor. Gelecekteki diğer yükseltmelerin yanı sıra boru hattında zkSync 2.0 ile, Matter Labs’ın saniyede binlerce işlem içeren VISA ölçeğinde iş yapma misyonunu gerçekleştirme konusunda kesinlikle sınır gökyüzüdür. Ekip, Katman 1 hesaplarının altında yatan güvenlikten ödün vermeden bunu başarmayı hedefliyor.

Merkeziyetsizlik hedefleri söz konusu olduğunda, zkSync şu anda sıfır güven varsayımıyla tamamen gözetimsizdir. Bu, zkSync doğrulayıcılarının, açık yetkilendirme olmadan kullanıcıların varlıklarıyla etkileşim kurma yetkisi olmadığı anlamına gelir. Ekip, zkSync’i tamamen merkezi olmayan bir protokolde geliştirmeye kararlı olduğundan, Matter Labs henüz doğrulayıcıları ve koruyucuları karışıma dahil etmediğinden, mevcut kullanıcılar muhtemelen eğrinin önündedir.

Son Sözler Ethereum için fiili Katman 2 çözümü olmaya odaklanan zkSync, ana ağ güvenlik seviyelerini, kullanıcılarının gizliliğini ve bir platform olarak tam ademi merkeziyetçiliği korurken, ölçekleme sorunlarını başarıyla çözme büyük misyonunu gerçekleştirmek için kesinlikle bol miktarda potansiyele sahiptir. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner