Yükleniyor...

WalletConnect Nedir?

WalletConnect, bir mobil cüzdandan bir Dapp (Merkezi Olmayan Uygulama) kullanmanıza yardımcı olur.

WalletConnect

WalletConnect, bir mobil cüzdandan bir Dapp (Merkezi Olmayan Uygulama) kullanmanıza yardımcı olur. Hem mobil hem de masaüstünde çalışır ve bir Ethereum Dapp’e erişmek için ana standartlardan biri haline geliyor.

WalletConnect Nedir?

WalletConnect, mobil cüzdanların bir Dapp’a güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlayan açık kaynaklı bir protokoldür. Bağlantı şifrelenir ve hiçbir özel anahtar asla paylaşılmaz.

WalletConnect açık kaynak olduğundan, herkes onun geliştirilmesine katkıda bulunabilir veya Dapp’lerine entegre edebilir.

WalletConnect, bir mobil cüzdanla kullanabileceğiniz Dapps miktarını büyük ölçüde artırdığı için DeFi ekosistemi için önemlidir. 

WalletConnect Nasıl Kullanılır?

WalletConnect’i hem mobil hem de masaüstü Dapp’lerinde nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Uyumlu bir Dapp açın

Masaüstünüzde veya mobil tarayıcınızda kullanmak istediğiniz Dapp’i bulun. WalletConnect’i denemek için örnek bir uygulamaya https://example.walletconnect.org/ adresinden ulaşılabilir.

2. Cüzdanınızı Bağlayın…

Ethereum’daki neredeyse tüm Dapp’lerin artık ‘Cüzdanınızı Bağlayın’ veya benzeri bir seçeneği var. Cüzdanınızı kullanın ve bu seçeneği seçin. Dapp destekliyorsa, WalletConnect aracılığıyla bağlanabileceksiniz.

  • Masaüstünde

WalletConnect’i seçin, ardından görüntülenen QR kodunu taramak için cüzdanınızı kullanın.

  •  Mobilde

Mobil tarayıcınızda bir Dapp kullanıyorsanız, Dapp’te WalletConnect seçeneğini belirledikten sonra, ‘Tercih ettiğiniz cüzdanı seçin’ seçeneğinin göründüğünü göreceksiniz. Bağlanmak istediğiniz cüzdana karşılık gelen sembole dokunmanız yeterlidir.

Bu, cüzdanınızı açacak ve Dapp’ı yetkilendirmeye devam edebilirsiniz.

3. Dapp’i yetkilendirin

Ardından, cüzdanınızdan, cüzdanınızla olan bağlantıyı onaylamak isteyip istemediğinizi soran bir bildirim alacaksınız.

Bir Dapp’ye yetki verdiğinizde, ona cüzdanınıza erişme ve seçtiğiniz bir limite kadar bir miktar varlık (yani token) çekme izni vermiş olursunuz.

Dapps için yetkilendirme herhangi bir zamanda geri çekilebilir.

4. İşlemi onaylayın

Artık bağlı olmanız ve WalletConnect’i kullanmaya hazır olmanız gerekir.

Dapp ile bir işlem yaptığınızda, cüzdanınızda işlem için onay isteyen bir açılır pencere belirecektir.

Diğer tüm işlemlerde olduğu gibi, ağ ücretleri (“gas”) ödemeniz gerekir.

Artık kullanmayı düşünmüyorsanız, cüzdanınızın Dapp ile olan bağlantısını kesmeyi unutmayın.

Bazen WalletConnect seçeneğini görmek için cüzdanınızı bağladığınızda mevcut seçenekleri genişletmeniz gerekebilir. Hala WalletConnect’i göremiyorsanız, neden Dapp geliştiricilerine entegre edip etmeyeceklerini sormuyorsunuz!

WalletConnect Nasıl Güvenli Bir Şekilde Kullanılır?

WalletConnect’i kullanırken bir Dapp ile olan bağlantınız şifrelenir ve özel anahtarınız asla paylaşılmaz. Yine de güvenlik hususları devam ediyor.

Kullanırken güvenliğimizi artırmaya yönelik ipuçları:

1. Gerçek Dapp’ı kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin.

URL’yi inceleyerek gerçek Dapp’ı kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Saldırganların, tokenlarınızı çalmak amacıyla web sitesinin sahte sürümlerini oluşturduğu bilinmektedir.

Bu riski azaltmanın başka bir yolu da arama sonuçlarınızdaki ilk bağlantıya tıklamaktan kaçınmaktır (özellikle ücretli bir reklamsa).

2. Sınırsız sayıda token’ı onaylamayın

Ne yazık ki, Dapps’in cüzdanınızdan potansiyel olarak neredeyse sınırsız sayıda token alma yeteneklerini yetkilendirmenizi istemesi yaygın bir uygulamadır. Bunu, yaptığınız işlem sayısını azaltarak deneyimi basitleştirmek amacıyla yaparlar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner