Yükleniyor...

Çin, NFT’lerle İlgili Bir Uyarı Yayımladı

Çin, kripto para konusunda sıkı önlemler uygulayan ülkelerden biri olmaya devam ediyor.

cin

Çin, kripto para konusunda sıkı önlemler uygulayan ülkelerden biri olmaya devam ediyor. Ülke, 2021 yılında kripto para birimlerini yasaklamış kendi dijital parasını uygulamaya sokmuştu. Kripto paralara yönelik sert tavrına devam eden Çin, şimdi de NFT’ler üzerinden uyarılarını artırıyor.

Çin Merkez Bankası’na bağlı Çin İnternet Finans Derneği, Çin Bankacılık Birliği ve Çin Menkul Kıymetler Birliği NFT ile ilgili finansal riskleri önlemek için ortak bir oluşum başlatarak NFT’lere yönelik bazı uyarılar yayımladı.

NFT’leri, blok zinciri teknolojisinin yenilikçi bir uygulaması olarak belirten metinde, şu açıklama yapıldı;

“Blok zinciri teknolojisinin yenilikçi bir uygulaması olarak NFT, dijital ekonomi modelini zenginleştirme ve kültürel endüstrinin gelişimini destekleme konusunda belirli bir potansiyele sahip. Ancak aynı zamanda spekülasyon, kara para aklama ve yasa dışı riskler gibi gizli riskler vardır.”

Çin, yayımladığı metinde kendilerine bağlı finans kuruluşların NFT’lere yönelik yapılması gerekenleri ve alınması gerekenleri madde madde yayımladı. 6 madde ile yayımlanan uyarı metninde şunlar yer aldı;

1- Blok zinciri teknolojisinin uygulamasını standartlaştırın ve dijital sanayileşmeyi teşvik etmede NFT’nin olumlu rolünü ön plana çıkarın. NFT ürünlerinin değerinin tam olarak desteklenmesini sağlayın, tüketicileri koruyarak şişirilmiş fiyatların temel değer yasasından sapmasını önleyin.

2- Kurallara bağlı kalarak finansal riskleri önleyin.

3- Merkezileştirilmiş ve standartlaştırılmış ticaret yerleri kurun.

4-Bitcoin, Ethereum ve Tether gibi sanal para birimleri NFT’ler için fiyatlandırma ve ödeme aracı olarak kullanılamaz.

5-Satın alma ve satış işlemlerini gerçek kimlikler üzerinden yapın. Müşterilerin kimlik bilgilerini ve işlem kayıtlarını saklayın. Kara para aklamayla mücadele çalışmalarında aktif olarak işbirliği yapın.

6- Doğrudan NFT’ye yatırım yapmayın. NFT’ye yatırım yapmak için finansman desteği sağlamayın.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner