Yükleniyor...

Binance Krizi, Türk Borsalarını da Vurdu!

Binance'in, "eşleşme motoru" ile ilgili sorunları nedeniyle işlemlerini askıya alması, bazı Türk kripto para borsalarını da etkiledi.

binance

Binance’in, “eşleşme motoru” ile ilgili sorunları nedeniyle işlemlerini askıya alması, bazı Türk kripto para borsalarını da etkiledi.

Cointelegraph Türkiye’nin yaptığı habere göre, Binance’in, eşleşme motorunda yaşanan sorun nedeniyle spot işlemlerini askıya alması, aynı motoru kullanan Türk kripto borsalarında da benzer problemlere yol açtı.

Binance, kripto sektöründe bomba etkisi yaratan bir sorun bildirerek dikkatleri çekti. Kripto ticaretinde önemli rol sahibi “eşleşme motoru” konusunda sorun yaşayan Binance, spot işlemlerini geçici süreliğine durdurduğunu belirtti. Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), sorunun çözüleceğini belirten tweet’ler attı.

Bu haber olay zincirinin arka perdesinde, Binance’in kullandığı “eşleşme motorunu” kullanan birkaç Türk borsasında da sorunlar ortaya çıktı. Aynı eşleşme motorunu kullanan Binance TR başta olmak üzere Fexobit ve Bitexen’in de spot işlemlerinde sorunlar yaşadığı görüldü. Binance TR‘de aynı zamanda para çekme işlemleri de askıya alındı.

Binance Ateşi Türk Borsalarına Sıçradı!

Binance’te neredeyse bir saatten fazla süren “eşleşme motoru” problemi, kripto ekosisteminde hareketli bir gündeme yol açtı. Bu sorun, Binance borsasındaki spot işlemlerin askıya alınmasına yol açtı.

Binance’te başlayan bu sorunlar, Türkiye merkezli birkaç kripto borsasına da etkiledi. Binance ile aynı “eşleşme motorununa sahip” olan Binance Türkiye, spot işlemlerin askıya alındığını duyurdu. Ayrıca Binance TR, para çekme işlemlerini de askıya aldı. Binance Türkiye’deki kullanıcılar, varlıklarını herhangi bir yere çekemiyor.

binance

Sorun yaşayan Türkiye merkezli kripto borsalarından biri de Bitexen’diBitexen, aynı eşleşme motorunu kullandığı için tüm alım satım işlemlerinde problem yaşadı. Konuyla ilgili Bitexen de Cointelegraph Türkiye’ye yanıt verdi. Eşleşme motoruna değinen Bitexen, şunları söyledi;

“Bitexen olarak kullanıcılarımıza kendi eşleşme motorlarımız üzerinden hizmet sağlamaktayız. 24 Mart Cuma günü Bitexen üzerindeki bütün pro tahtalar açık ve işlem yapılabilir vaziyette kullanıcılarımıza sunulmaktaydı. Platformumuzda yer alan Hızlı al/sat özelliği, global birçok platformdan fiyat alan, anlık ani fiyat değişimleri ve bağlantı problemlerinde farklı fiyat sağlayıcılara geçiş sağlayan bir yapıya sahiptir. Altyapının normal ve problemsiz bir akışta olduğuna inanıldıktan sonra son kullanıcılara servis verilmeye devam edilmiştir. Hızlı al/sat özelliğimiz 10 dakika içerisinde normal akışına döndürülmüştür. Bilginize sunarız.”

Aynı sorunu yaşayan bir diğer Türkiye merkezli kripto borsası Fexobit oldu. Fexobit, Binance’in kullandığı “eşleşme motorunu” kullandığı için, alım satım işlemlerinde askıya düştü. Fexobit kullanıcıları sorunu merak ederken, Cointelegraph Türkiye kripto para borsasına ulaştı. Fexobit CTO’su Emre Özer’den gelen yanıt şöyle:

“Fexobit olarak; kendi mühendislerimiz tarafından geliştirdiğimiz eşleştirme motorlarımızı kullanıyoruz. Global piyasalarda oluşan beklenmedik durumlarda, kullanıcılarımızın olumsuz etkilenmemesi adına sistemlerimizi zaman zaman tedbir amaçlı olarak kısa süreli güvenlik moduna alabiliyoruz. Sistemlerimizin ve kullanıcılarımızın nezdinde olumsuz bir etki oluşmadığını gördükten sonra hizmetlerimize normal akışında devam ediyoruz. Konuyu bilginize sunarız”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner