Yükleniyor...

Bomba İddia: Çin, İran’dan Bitcoin (BTC) ile Petrol Satın Alıyor

Paribu sponsorluğunda BTCHaber'in düzenlediği "#KriptoVeteran ABD Seçimleri Özel Yayını" kapsamında programa katılan kripto para dünyasının duayen isimlerinden Cemil Şinasi Türün, önemli açıklamalarda bulundu.

Bomba Iddia Cin Irandan Bitcoin BTC ile Petrol Satin Aliyor

Paribu sponsorluğunda BTCHaber’in düzenlediği “#KriptoVeteran ABD Seçimleri Özel Yayını” kapsamında programa katılan kripto para dünyasının duayen isimlerinden Cemil Şinasi Türün, önemli açıklamalarda bulundu.

Bitcoin adaptasyonu ile alakalı konuşan Türün, İran ve Çin arasında kripto para ile petrol ticareti gerçekleştirildiğini dile getirdi. Türün, İran’dan gelen misafirlerle yaptığı görüşmeler kapsamında bu bilgileri edindiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“İran, dünyadaki diğer devletlerden çok daha güçlü ve sesli bir şekilde Bitcoin’i ticarette kullanacağını söyledi. Basına yansımayan bazı bilgiler var bende. İran’dan gelen ziyaretçilerle olan konuşmalarım kaynaklı bilgiler. Şu anda İran yüksek miktarlarda petrolü Çin’e Bitcoin karşılığında satıyor. Yani Çin, Bitcoin karşılığında İran’dan petrol satın alıyor.”

Çin’in altına endekslediği dijital para birimi Yuan ile zaten İran’dan petrol satın aldığını bildiklerini söyleyen Türün, ilk etapta bunun ufak miktarlarda olduğunu sandıklarını dile getirdi:

“Çin’in petrolün ufak bir kısmını altına endeksli Yuan ile aldığını zaten biliyorduk. Ama bunun ufak bir miktarını yuanla aldığını sanıyorduk. Çoğunu ABD’nin gördüğü kısmını yine dolar üzerinden aldığını düşünüyorduk. Ama İran’dan gelen üst düzey ticaretle uğraşan isimlerden çok ciddi miktarlada petrolün kripto paralarla satıldığını ya da satılmaya başlandığını duyduk.”

Türün, İran ve Çin arasında çok ciddi bir ticaret ilişkisi olduğunu dile getiriyor. Türün, “Aralarında petrol satışı var ve buna engel olamıyorlar. Çin ve İran arasındaki karadan petrol alışverişi için bağlantılar kuvvetli. Ve Çin kuvvetli bir ülke olmaya devam ettikçe bu durum daha da büyüyecektir” ifadelerini kullanıyor.

Daha önce de haberini verdiğimiz gibi İran Merkez Bankası, ithalat için kripto para birimlerinin kullanılmasına izin veren yasal düzenlemeyi onayladı. İran’ın merkez bankası artık ithalat/ihracat için kullanılan tüm #Bitcoin’i yasal olarak elinde tutacak ve ABD yaptırımlarını atlatmaya çalışacak.

Türkiye’de Çok Fazla İranlı Oyuncu Var

Cemil Şinasi Türün, Türkiye’deki İranlı kripto para trader’larından da bahsetti. Türün’e göre Türkiye’de yer alan kripto para borsalarında hatrı sayılır miktarda İranlı yatırımcı/trader bulunuyor. Türün, konuyla alakalı olarak şu ifadeleri kullanıyor:

“İran’ın çıkışı Türkiye üzerinden.Türkiye’deki kripto para borsalarında İranlı çok oyuncu olduğunu tahmin ediyorum. Bir iddiaya göre 5/2. Türkiye’deki kripto para alım satımlarının 5/2’si İranlılar tarafından gerçekleştiriliyor.”

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner