Yükleniyor...

Borçlar ‘Kötü Banka’ ile Garantiye Alınacak

Avrupa Merkez Bankası (ECB), borçların ödenmemesine karşı bir dizi önlem alacak.

bitcoin borçlar avrupa merkez bankası

Avrupa Merkez Bankası (ECB), borçların ödenmemesine karşı bir dizi önlem alacak.

Söylentilere göre ECV, en az yarım trilyon Euro borcu ‘kötü bir banka’ya aktarmak istiyor. Bu da ECB’nin borç ödemelerinde gecikmelerden korktuğunu gösteriyor. Reuters 10 Haziran’da konuyu, iki kişiyi kaynak göstererek aktardı.

Varlık Yönetim Şirketlerini Övdü

Kaynaklar, işsizliğin artmasının, borç yükümlülükleri üzerinde olumsuz bir etki edebileceğini, kararın da bu nedenle alındığını dile getiriyor. Euro bölgesi, koronavirüs kaynaklı işsizlikle beraber, geri ödenmesi zor görünen 500 milyar dolarlık bir borca sahip. Bu borçlara kredi kartları, kredileri ve ipotekler de dahil.

ECB, birkaç yıl önce düşündüğü ancak rafa kaldırdığı planları doğrulamıyor. “Kötü banka” iddialara göre kredi verenleri koronavirüs kaynaklı yıkımdan koruyacak. Bir ECB sözcüsünün de geçtiğimiz haftaya bir soruya cevap verdiği gibi bu bir varlık yönetim şirketi olabilir. Kıdemli bir banka şefi bir basın toplantısında “Varlık yönetim şirketlerini destekliyorum. Bence yararlı oluyorlar” ifadelerini kullandı.

Federal Rezerv Bilançosu
Federal Rezerv Bilançosu

Yol Haritasını Fed Belirleyecek

Planın haberleri, ECB’nin koronavirüs önlemleri kapsamındaki teşvikleri 1,35 trilyon Euro’ya yükselttikten sonra ortaya çıkmaya başladı. Öte yandan bu hafta ABD’de, Federal Rezerv krizin ekonomik sonuçlarını ele almak için bir yol haritası oluşturmak üzere bir araya gelecek. Fed, Mart ayından bu yana eşi görülmemiş bir biçimde para basıyor.

Bitcoin Daha mı Güvenilir?

Giderek artan bu borçlar, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin “sağlam” olduğuna yönelik argümanların ortaya çıkmasını sağlıyor. Örneğin merkez bankaları gibi bir para basma olgusu lider kripto para biriminde mümkün değil. Bu nedenle de insanlar BTC’nin daha güvenilir bir varlık olduğu yönündeki inançlarını güçlendiriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner