Yükleniyor...

Bored Ape Yacht Club Nedir?

Bored Ape Yacht Club'a üyelik kazanmak için 10.

Bored Ape Yacht Club

Bored Ape Yacht Club’a üyelik kazanmak için 10.000 Bored Ape NFT’den birine sahip olmalısınız.

Bored Ape Yacht Club Nedir?

Bored Ape Yacht Club (BAYC), 2021’de piyasaya sürülen 10.000 Ethereum tabanlı NFT koleksiyonudur. “Bored Apes” olarak adlandırılan bu Ape NFT karikatürleri, çeşitli yüz ifadeleri, giysiler ve benzersiz öğeler içerir. Hem kripto topluluğunda hem de daha geniş çevrimiçi kültürde çılgınca popüler olan Bored Apes, başlangıçta yüzlerce USD’ye satıldı, şimdi milyonlarca satıyor. Bored Apes sahipleri BAYC üyesi olarak kabul edilir ve özel çevrimiçi alanlar, özel ürünler ve yalnızca üyelere özel canlı etkinlikler gibi özel avantajlara erişim kazanır.

Bored Ape Yacht Club NFT Koleksiyonunun Kökenleri

2021’in başlarında kripto girişimi Yuga Labs tarafından başlatılan Bored Ape Yacht Club (BAYC), Ethereum ağında basılan 10.000 benzersiz token (NFT) koleksiyonudur. Yaygın bir ün ve görünürlük kazandıktan sonra, Bored Ape bir bütün olarak NFT endüstrisinin muhteşem büyümesinin simgesi haline geldi. NFT’ler, bir belgeden bir dijital sanat eserine kadar bir öğenin veya varlığın sahipliğini kanıtlamak için kullanılabilen blok zinciri tabanlı dijital token’lardır. Sektör, benzersiz NFT tabanlı varlıklar oluşturmak için kullanılan bir token biçimi olan Ethereum’un ERC-721 standardının piyasaya sürülmesiyle etkinleştirildi.

BAYC teklifini dolduran NFT’ler, her biri giderek daha yaratıcı ve yaratıcı tasarımlarda bir maymunu betimleyen bir dijital sanat eseri olan “Bored Apes” olarak bilinir. Bored Ape Yacht Club’ın yaratıcıları, Miami, Florida’nın kara ve deniz manzarasının ortasında, punk, hardcore ve hip hop gibi 1980-90’lar dönemi müzik sahnelerinden unsurları bir araya getirmek için yola çıktı. Ayrıca, araştırmadan ziyade heyecana dayalı bir altcoin veya NFT projesine pervasızca yatırım yapma eylemini ifade eden kripto argo ifadesinden “aping in”den özel bir ilham aldılar.

Bored Ape Yacht Club’ın arka planı 2031’de geçiyor. Bu kurgusal anlatıda, on yıl önce “oyuna giren” kripto yatırımcıları son derece zenginleşti. Şimdi, bu yatırımcılar, Bored Ape şeklini almışlar, bol servetlerini ve boş zamanlarını nasıl harcayacaklarından emin olamayarak başarının hayal kırıklığıyla boğuşuyorlar. Çözümleri, Bored Apes’in geri kalanıyla birlikte yat kulübünde topluca yuvarlanmak ve ilerleyen her NFT ile çeşitli renkli çılgınlık durumlarına dönüşmektir.

Nisan 2021’de piyasaya sürüldüğünde, her bir Bored Ape NFT 0,08 Ether (ETH) karşılığında satıldı. Her biri satın alınana kadar gizlendi, bir NFT gizemli kutusu satın almaya benzer bir alıcı deneyimi. Bu belirsizlik unsuruna rağmen, koleksiyon tükendi. O sırada Bored Ape başına yaklaşık 200 USD olan lansman satışı, BAYC’nin kurucularını 2.000.000 USD civarında netleştirdi. Bu o zamanlar bir başarı olarak görülse de, ardından gelen kültürel fenomen, değerlemeleri katlanarak artırdı.

Bored Ape Yacht Club.

Bored Ape NFT Nasıl Satın Alınır?

Lansman koleksiyonu tükendiğinde, o zamandan beri çoğu Bored Ape NFT satışı ikincil OpenSea NFT pazarında gerçekleşti. Bir tane satın almak için uyumlu bir kripto cüzdanına ve bir miktar ETH’ye ihtiyacınız var, bunlar USD ile satın alınamaz. Ama şimdi en ucuz Bored Ape NFT bile 200 USD’den çok daha fazla satıyor. Örneğin: 2022’nin başlarında, listelenen en uygun fiyatlı Bored Ape’ler çeyrek milyon dolara satılıyordu.

En Pahalı Bored Ape NFT Özellikleri 

Sanat dünyasında ve NFT sanat dünyasında nadirlik daha yüksek bir değerle ilişkilendirilme eğilimindedir. 10.000 token’lık benzersiz bir arza sahip olmanın yanı sıra Bored Apes, her birini benzersiz kılan farklı “özelliklere” sahiptir. Nadir özelliklere veya daha nadir özellik kombinasyonlarına sahip Bored Ape daha yüksek fiyatlara hükmetme eğilimindedir. Özellikler arasında farklı giysiler, şapkalar, aksesuarlar ve kürk renkleri bulunur. 2022’nin başlarında, en pahalı Bored Ape’ler 2.000.000 USD’nin üzerinde bir fiyata satılıyor; bu, Bored Ape Yacht Club’ın ilk piyasaya sürüldüğü zamanki 10.000’lik tüm koleksiyonun fiyatından daha fazla. En pahalı Bored Ape NFT (2Ç 2021 itibarıyla), o sırada yaklaşık 2,91 milyon ABD doları olan 740 ETH’ye satıldı. Bu Bored Ape (#3749) bir deniz kaptanı şapkası, lazer gözleri ve som altın kürkü içeren özelliklere sahipti.

Küresel olarak NFT pazarının dikkat çekici büyümesine paralel olarak, bir Bored Ape’e sahip olmak ve onu sergilemek bir statü sembolü haline geldi. Çevrimiçi bir avatar olarak popüler olan Twitter, artık Bored Ape profil resimleri için NFT doğrulaması sunuyor. Bored Ape NFT’leri satın alanlar arasında birçok müzisyen, oyuncu, sporcu ve ünlü var. Bu sahiplerden bazıları, Bored Apes ve diğer yüksek profilli NFT’leri satın almak isteyen ünlülere hitap eden bir NFT konsiyerj hizmeti kullandı.

Bored Ape NFT Avantajları, Avantajları ve Sahipliği

Bir Bored Ape’e sahip olmak, tarihi bir NFT sanatı eserine ve önemli miktarda ETH değerinde bir varlığa sahip olmanın yanı sıra, bazıları BAYC yol haritasında ana hatlarıyla belirtilen diğer ayırt edici avantajlarla birlikte gelir. Bu avantajlar şunları içerir:

  • Yalnızca çevrimiçi üyelere özel alanlar
  • BAYC üyeleri için sınırlı sayıda ürün
  • Bored Ape sahipleri için gerçek dünya olayları
  • Hem Bored Ape Kennel Club hem de Mutant Ape Yacht Club’dan ücretsiz NFT’ler

Bununla birlikte, bazılarının en dikkate değer faydayı düşündüğü şey, bir Bored Ape’e sahip olduğunuzda, tüm ticari haklar ve ondan para kazanma yeteneği de dahil olmak üzere, tamamına sahip olmanızdır. Bu, koleksiyonerlerin ve yatırımcıların satın aldıkları NFT’leri ticari olarak pazarlamasının yasak olduğu diğer NFT koleksiyonlarının çoğundan farklıdır. Örneğin, NBA Top Shot’ın NFT’leri hizmet şartlarıyla birlikte gelir; bunları ihlal ederseniz, hesabınızı silebilir ve NFT’nize el koyabilirler. Bored Ape Yacht Club yaratıcısı Yuga Labs, Ethereum tabanlı Bored Ape NFT’lerin geri alınamaz, değişmez ve silinemez olduğunu savunuyor – tüm özellikleri, blok zinciri ve Web3’ü yönlendiren merkeziyetsizlik ve güçlendirme misyonuyla uyumlu.

17 Mart 2022’de BAYC fuarı, Bored Apes ve Mutant Apes sahipleri tarafından talep edilebilecek bir ERC-20 yönetişim token’ı olan ApeCoin’i (APE) piyasaya sürdü. Diğer tokenler Yuga Labs, BAYC kurucuları, projeye katkıda bulunanlar ve maymundan ilham alan bir hayır kurumuna adanmıştır. Bu tokenlar, APE ekosistemini güçlendirmek için kullanılacak ve bir para birimi, bir yönetişim mekanizması ve sahiplerinin özel etkinliklere, oyunlara ve hizmetlere erişmesine izin vermenin bir yolu olarak hizmet edecek.

Bored Ape Yacht Club2

The Bored Ape Yacht Club Yelken Açtı

Bir yıldan biraz fazla bir süre içinde Bored Ape Yacht Club, Bored Ape’lerin zanaat bira etiketlerini, kaykay güvertelerini, meşrubat kutularını ve çeşitli diğer ürünleri süslediği bir kültürel trend haline geldi. Tanınmış bir plak şirketi, dört Bored Apes’ten oluşan bir grup bile yarattı. Fikri mülkiyet haklarının sahipleri olarak, bu kazançlı ticari çalışmalardan elde edilen gelirler doğrudan sahiplerine gider.

Bored Ape Yacht Club ekibi, gelişmekte olan Bored Ape ekonomisini daha da geliştirmek için BAYC’den ilham alan, blok zinciri tabanlı bir video oyununu oyna -kazan (P2E) mekanizmalarına sahip olacak bir işbirliğini duyurdu. 2021’de piyasaya sürülecek en çok aranan NFT koleksiyonu ve topluluk katılımı ve mülkiyet modellerinde öncü olarak kabul edilen Bored Ape Yacht Club, NFT sanatında bir dönüm noktası olmaya devam ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner