Yükleniyor...

Borsa Token’ları Çeşitli Sorunlar ile Boğuşuyor!

Düzenleyicilerin sıkı politikası, platform kaynaklı teknik problemler ve haber akışı derken giderek arka plana düşen borsa token'larında neler oluyor?

borsalar

Düzenleyicilerin sıkı politikası, platform kaynaklı teknik problemler ve haber akışı derken giderek arka plana düşen borsa token’larında neler oluyor?

Son dönemlerde pek çok kripto borsası, platform token’larıyla gündeme geliyor. Bazı borsalarda teknik problemler bazılarında ise düzenleyicilerin sıkı denetimleri çeşitli sorunlar yarattı. Diğer altcoin’lere oranla daha çok düşüş yaşayan borsa token’ları için tehlikeler artıyor olabilir. Peki ya bu olaylar neydi? İlgili kripto borsalarının token’larına nasıl yansıdı?

SEC’ten Binance’e Dava: BNB Son 5 Ayın En Düşük Seviyesine Geldi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Menkul Kıymetler Yasası’nı ihlal ettiği sebebiyle Binance’e dava açtı. Çoğu kripto yatırımcısının aktif olarak kullandığı Binance borsası, bu olay ile birlikte kara listeye girdi. SEC, şu ana kadar birçok kripto borsasına dava açmıştı. Fakat Binance’i ilk defa bu kadar sert bir şekilde karşısına aldı. Binance borsasından hızlı bir şekilde yatırımlarını çekmeye başlayan kullanıcılar, kripto paralar genelinde bir düşüşe yol açtı.

binance 2 695

Binance krizinin başlamasından ilk olarak BNB etkilendi. 317 dolardan 254 dolara gelen BNB, yüzde 18’e yakın düşüş sergiledi. Ocak ayından bu yana ilk defa bu seviyeleri test eden BNB, yalnızca borsa özelinde değil, kripto dünyasında endişe yarattı. Olaya farklı bir bakış açısıyla ele aldığımızda BNB, en son bu seviyelerdeyken BTC, 17.100 dolardaydı.

Haberin yazımı itibariyle BTC 26.632 dolardan işlem görüyor. 5 aylık bir süre zarfında BTC yüzde 54 oranında bir artış sergilemiş. Fakat BNB’de herhangi bir fiyat değişimi olmamış. Bu durum, yatırımcıların BTC tutmaya devam ettiğini, BNB’de ise yüklü satışlar gerçekleştirdiğini ortaya koyuyor.

Ekran Resmi 2023 06 09 15.04.49

OKEX’teki Veri Dengesizliği, Borsa Token’ına Yansıdı

Şampiyonlar Ligi Finaline kalan Manchester City’nin forma sponsoru olan OKEX’te volatilite zirve yaptı. Manchester City’den dolayı OKEX’in kendi token’ı olan OKB’yi cüzdanında bulunduran yatırımcı sayısı her geçen saat artış gösteriyor. Bu durum borsadaki veri değişikliğindeki hızı zirveye çıkardı. Finale yaklaşıldıkça borsada anlık olarak büyük değişimler görülmesi, özellikle de OKB’nin fiyatındaki hacim dengesizliğine zemin hazırlamış oldu.

Ekran Resmi 2023 06 09 17.24.40

Son 24 saatte 5,196 milyon dolar işlem hacmine sahip olan OKEX, birçok kripto borsasını ticaret hacmi bakımından solladı. Şampiyonlar Ligi Finaline bu kadar az zaman kalmasından dolayı büyük fiyat değişimler görülen OKB’de tartışmalar başladı bile. Sosyal medya platformlarında görüşlerini belirten futbol severler ve kripto yatırımcıları da OKB’deki hareketlilikten memnun olmadıklarını dile getiriyor.

Gateio Hakkındaki Likidite Söylentileri, GT Token’ı Yüzde 30 Düşürdü

Gateio hakkında piyasada dolaşan likidite problemlerine dair söylentiler, borsanın token’ı olan GT Token’da yüzde 30luk bir düşüşü getirdi. Gate.io, kendisi hakkında piyasada dolaşan likidite sorunlarına dair sosyal medya üzerinden açıklama yaparak iddiaları yalanladı.

Ekran Resmi 2023 06 09 16.09.00

Bu iddialar, borsanın Multichain isimli bir protokol ile entegre olduğunu ve bu sebeple ödeme problemleri yaşadığı iddialarından kaynaklanıyordu. Gate.io, kripto ticaretiyle ilgili işlemlerin normal bir şekilde devam ettiğini ve Hong Kong’daki platform oluşturma faaliyetlerine son hızıyla devam ettiklerini ifade etti.

Ekran Resmi 2023 06 09 16.15.27

Ek olarak analitik veriler paylaşan Arkham Intelligence, 24 Mayıs’ta Gate.io’ya büyük miktarda Multichain tokenin girişini gösteren bir rapor yayınladı. Giderek karmaşık bir hal alan bu olaylardan sonra bunun sebebinin Multichain ekibinin tutuklandığına dair söylentilerle bağlantılı olduğu düşüncesi ortaya atıldı.

MEXC Global’de Teknik Problemler ve Likidite Yetersizliği İddiaları

Likiditle ilgili sorunlar yaşayan bir diğer borsa olarak da MEXC Global iddia edildi. Son günlerde teknik problemler ve likidite yetersizliği ile gündeme gelen MEXC Global’de bulunan birçok kullanıcı geri adım attı. Borsadan giderek artan çıkışlar, çoğu veriyi negatif anlamda etkiledi. Borsanın token’ı olan MX Token (MX), 3,50 dolardan 2,98 doları test ederek yüzde 15 değer kaybetti.

mexc global exchange ile kartlarla kripto satin alinabilecek

Website ve sosyal medya platformanlarından açıklamalarda bulunan MEXC Global, borsanın likidite ihtiyacına gerek duymadığını, yatırımcıların panik yapmaları için ortada herhangi bir durum olmadığı belirtti. Dönem dönem bu şekilde gündeme gelen MEXC Global, gerçek anlamda teknik ve likidite sorunları yaşarsa MX Token (MX), bu durumdan büyük ölçüde etkilenebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner