Yükleniyor...

Brezilya, WhatsApp’ın Yeni Ödeme Sistemini Askıya Aldı

Brezilya Merkez Bankası, Facebook’a ait olan WhatsApp mesajlaşma hizmeti kullanıcılarının sohbet yoluyla para göndermesine izin veren ödeme sistemini askıya aldı.

whatsapp ödeme brezilya

Brezilya Merkez Bankası, Facebook’a ait olan WhatsApp mesajlaşma hizmeti kullanıcılarının sohbet yoluyla para göndermesine izin veren ödeme sistemini askıya aldı. Merkez Bankası buna sebep olarak, daha adil bir rekabet ortamını öne sürdü.

Merkez Bankası yaptığı açıklamada, para otoritesi tarafından önceden analiz yapılmadan hizmetin sunulmasının rekabet, verimlilik ve veri gizliliği alanlarında Brezilya ödeme sistemine zarar verebileceğini söyledi. Geçtiğimiz hafta ülke çapında başlatılan sistem, kullanıcıların sohbet içindeki kişilere veya yerel işletmelere para transferi yapmalarını sağlıyordu. Kullanıcılar Visa ve / veya MasterCard kartları ile WhatsApp hesaplarından birbirlerine ve ülke genelindeki işletmelere ödeme yapabilecekti.

Yaptırımlar Olabilir

Merkez Bankasının bu hamlesi, regülatörlerden gelen sert direnişle karşılaştıktan sonra Libra adı verilen küresel bir ödeme sistemi için planlarını geri alan Facebook için kötü bir darbe oldu. WhatsApp, Hindistan’ın arkasındaki en büyük ikinci pazarı olan Brezilya’da 120 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Eğer Visa ve Mastercard bu emre uymazsa, ceza ve idari yaptırımların olabileceği ifade edildi.