Yükleniyor...

Brian Armstrong Kimdir?

1983 senesinde California'nın San Jose bölgesinde dünyaya gelen Brian Armstrong, başarılı bir öğrencilik hayatı geçirmiştir.

Brian Armstrong

1983 senesinde California’nın San Jose bölgesinde dünyaya gelen Brian Armstrong, başarılı bir öğrencilik hayatı geçirmiştir. Annesi ve babası mühendis olan Armstrong lise yıllarında bilgisayar bilimleriyle ilgilenmiştir.

Armstrong bu alanda kendini geliştirerek CSS ve Java öğrenmiştir. Kendisine destek veren komşusuna ait bir garajda küçük çaplı işletmeler için internet siteleri tasarlamıştır. 2011 yılında Rice Üniversitesi’nde üstün başarı göstererek Bilgisayar Bilimleri ve Ekonomi üzerine çift anadal yaparak mezun olmuştur. Mezuniyetinden hemen sonra Rice Üniversitesi’nde 1 yıl süren Bilgisayar Bilimleri yüksek lisans programından sonra tamamen iş hayatına başlamıştır.

Brian Armstrong 1

Brian Armstrong, üniversite yıllarında John Nelson ile beraber UniversityTutor.com olarak bilinen web sitesini kurmuştur. 2003 yılında kurulan web sitesi, öğrencilerin maddi imkanları doğrultusunda özel ders almalarına olanak tanımıştır. 2012 yılının Mayıs ayına kadar söz konusu web sitesinin kurucusu ve CEO’su olarak görev yürütmüştür.

2011 yılında Airbnb isimli internet sitesinde 1 yıl boyunca yazılım mühendisi olarak çalışmaya başlamıştır. Airbnb, dünyanın farklı yerlerinde herkesin bütçesine göre oda, dair ya da ev bulunabilmesine imkân tanıyan bir internet sitesidir. Buradaki görevinden ayrıldıktan sonra Armstrong, kripto para sektörüne adım atmıştır. Fred Ehrsam ile beraber Coinbase şirketini kurmuştur. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile alım-satım işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan Coinbase, çok kısa bir zamanda önemli ölçüde popülarite kazanmıştır.

2018 yılında finansman turu gerçekleştiren şirket, 8,1 milyar dolarlık değere sahip olmuştur. Coinbase, 2020 yılının Aralık ayında direkt listeleme yöntemiyle halka açılmayı talep etmiştir. Bunun için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvuru yapan Coinbase, 2021 yılının Nisan ayında da Nasdaq borsasında halka arz edildi. Bunun üzerine Coinbase borsasının 100 milyar dolar değere sahip olduğu bildirilmiştir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner