Yükleniyor...

BTC China, Banka Mevduatlarını Tekrar Kabul Etmeye Başladı

Çin'in en önemli exchange sitesi BTC China artık kullanıcıların kurumsal bankalardan yaptığı para yatırma işlemlerini kabul etmeye başladı, hatta kullanıcılar için küçük bir ödül de sunmaya başladı.

bobby leeÇin’in en önemli exchange sitesi BTC China artık kullanıcıların kurumsal bankalardan yaptığı para yatırma işlemlerini kabul etmeye başladı, hatta kullanıcılar için küçük bir ödül de sunmaya başladı.

BTC China CEO’su Bobby Lee, müşterilerin artık banka hesaplarından BTC China sitesine para yatırarak Bitcoin alabileceklerini onayladı. Bobby Lee, “Daha önceleri bu düşüncemizi hayata geçirme konusunda endişeliydik, ancak bu noktadaki duruşumuzu gözden geçirdik ve kullanıcılarımızın kurumsal bankalardaki hesaplarından BTC China’ya para aktarıp, Bitcoin alabilmelerini uygun hale getirdik.” dedi.

Konuşmasına devam eden Bobby Lee, PBOC’nin (People’s Bank of China) 5 Aralık’ta yayınladığı notlarla aslında bankaların Bitcoin temelli iş yapmalarının veya Bitcoin kullanarak iş yapmalarının engellendiğini gördüklerini ve kullanıcılarının BTC China’daki hesaplarına banka hesaplarından para yatırmalarının önünde hiçbir engel bulmadıklarını belirtti.

Fakat Lee şunu da belirtti: “PBOC’un belirttiği üzere, yapılan exchangeler Ministry of Industry and Technology (MIIT) tarafından kayıt altında tutulmalı. Bu da gösteriyor ki yapılan exchangeler iş kapsamında değerlendirilecek ve BTC China meşru bir işletme olarak belirlenecek.”

Lee, merkez bankasının ve Çin hükümetinin hâlâ “oyunun kurallarını değiştirme” ihtimalinin olduğunu, fakat kendisinin şu ana kadar yaptığı işin doğruluğundan emin olduğunu belirtti.

BTC China, bu haberden sonra fiyatların artmasıyla ilgili bir tecrübe yaşamadıklarını belirtti. Çünkü bu haber daha tamamen halka resmi olarak açıklanmadı. Fakat fiyatların artmamasıyla ilgili Lee’nin başka düşünceleri de var:

“Aralık ayından beri Çin’deki Bitcoin işlem hacimleri oldukça düşük. İletişim kurduğumuz bir çok insan, alış-verişi durdurduğunu ve Bitcoin’i nakit paraya çevirerek işin içinden çıktılarını söylüyorlar. Bu yüzden ticaretteki aktivite düştü. Bu işlem hacminin düşüklüğü ilerleyen günlerde de devam edeceğe benziyor çünkü, Çin yeni yıl periyoduna yaklaşmaktayız.”

Bu yeni prosedürlerin yürürlüğe konduktan sonra, BTC China Bitcoin exchange kategorisinde oldukça büyük avantaj sağlayacak.

165 Dolarlık Promosyon

BTC China, bu prosedürlerin yanında kullanıcılara mükemmel bir özellik daha sunuyor. Kullanıcılar Maker-Taker programını yürürlüğe soktu ve kullanıcılar için büyük bir fırsat oluşturdu.

Bu yöntem ile piyasaya Bitcoin likiditesi sağlayacak olan (100.000 RMB üzerinde işlem yapmak şartı ile) kullanıcılara (maker) belli bir ücret ödenecek, piyasadaki likiditeyi azaltacak etki yaratan (100.000 RMB altında işlem yapanlar) kullanıcılar (taker) ise işlemlerinde 0.3%’lük bir komisyon ödeyecek.

15 Şubat tarihine kadar, piyasaya 100,000 RMB’lik Bitcoin likiditesi sağlayan “maker”lara 165 dolar ücret ödülü verilirken, 100,000 RMB’lik likidite azaltan “taker”lara 0.3%’lük bir komisyon ücreti yüklenecek. Şirketin açıklamasına göre, “Şu ana kadar 3 milyon RMB, ödül kazanan 62 “maker” a ödül olarak verildi.”

This March 17, 2010 illustration in Beij

Lee, yerel exchange sitelerinin rekabet yaratmak amacıyla, işlem ücreti olarak komisyon almadıklarını, ancak BTC China’nın yaptığı bu promosyon ile önemli bir fırsat sunduğunu belirtti.

“Açıkça söylemek gerekirse, eğer bir “taker” iseniz, piyasadaki Bitcoin likiditesinin azalmasında katkınız olduğu için küçük bir komisyon ücreti ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu komisyon ücretini ödemenizin nedeni, piyasadaki likiditeye katkıda bulunmanız ve işlem hacmini artırmanız.”

Bu sayede exchange kategorisinde inovasyon sağlayan BTC China, uygulaması ile Bitcoin fiyatının anlık ve çok büyük dalgalanmalardan korunmasını sağlıyor. Bu da Bitcoin pazarının daha sağlıklı bir duruma gelmesine katkı sağlıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner