Yükleniyor...

Çin Yeni Yılı Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek

At yılı, Çin takviminde bugün itibariyle başladı.

At yılı, Çin takviminde bugün itibariyle başladı. Fakat kafalardaki asıl soru, Bitcoin’in gelişmesinde bu kadar önem arzeden ülkenin, yani Çin’in, bu yeni yıldaki politikalarının Bitcoin’i nasıl etkileyeceği…

Çin, 31 Ocak itibariyle yeni yıla girdiğinden, tüm gözler Çin’in üzerinde ve açıkçası bu gözlerin çoğu Bitcoin fiyatını gözlüyor olacak. Yeni yıl Bitcoin fiyatını etkileyecek mi? Peki etkileyecekse neden?

Aralık ayında Çin’in Bitcoin’e getirdiği yasak sonrasında (Bitcoin’in finansal kurumlarda ve işlerde kullanılması yasaklandı), Bitcoin exchangeleri için izin verilen son gün, Çin’in yeni yıl başlangıcı, yani 31 Ocak 2014 tarihiydi. Ödeme ve para transferi servislerinin 16 Aralık 2013 tarihinde PBOC ile yaptığı görüşmelerde, Bitcoin ile Paypal, Alipay ve TenPay firmalarının tüm ilişiği anında kesildi. Artık bu ödeme şirketlerinden Bitcoin için mevduat erişimi yasaklanmıştı.

china-620x350Bu uyarıdan sonra ödeme servisleri, kullanıcılar için bulundurdukları Bitcoinleri elden çıkarmaya başladılar. 27 Ocak tarihinde tüm ödeme sistemleri ellerindeki Bitcoinleri elden çıkarıp, durumlarını dengelediler. Fakat exchange siteleri, bu durumdan sonra, parayı aktarmak için başka metodlar kullanmaya başladılar. Para aktarmaları için exchange siteleri, kişisel banka hesaplarından siteye para aktarma imkanından, elektronik bir yöntem olmayan, geleneksel makbuz kesme sistemine kadar yeni metodlar geliştirdiler.

Çin yeni yılında, hükümetin Bitcoin’e getireceği yeni bir sınırlama söz konusu olduğu takdirde, sanıyoruz ki Bitcoin fiyatındaki âni düşüşü görebileceğiz. Fakat Çin’de ise bu konu hakkında insanlar pek bir umursamaz.

Analistler ve Exchange Siteleri Endişeli Değil

Huobi CEO’su Leon Li, şirketin hükümetin yeni düzenlemeleriyle ilgili çözümlerinin olabileceğini söyledikten sonra ekleyerek, “Çin hükümetinin Bitcoin ile yaptığı düzenlemelerle ilgili çok fazla yanlış anlaşılma var.” dedi.

BTC China CEO’su Bobby Lee, Çin hükümetinin açıkladığı deadline süresinden sonra bile Bitcoin exchangelerinin, bankalarla olan anlaşmaları sayesinde devam edeceğini söyledi. Bu uygulamanın Bitcoin fiyatlarını çok da etkilemeyeceğini savundu.

Şangay’daki  Kapronasia şirketi danışmanı Zennon Kapro, exchange sitelerinin, Çin’in aldığı her sınırlama kararı sonrası yeni bir alternatif metod bulabileceğini, bunun da Bitcoin’in ne kadar adapte olduğunun bir göstergesi olduğunu söyledi ve ekledi:

“Benim görüşüme göre bu olaylar Bitcoin fiyatını çok da etkilemeyecek. Fakat insanlar bu durumu tamamıyle yanlış algılayıp, Bitcoin’in Çin’de tamamen biteceği hakkında endişe duyarlarsa, Bitcoin fiyatında bir dalgalanma görülebilir.”

SONUÇ

Tüm bu gelişmelerden sonra, Çin, Bitcoin fiyatı için izlenmesi gereken bir ülke olarak öne çıkıyor. Bitcoin’in bu kadar gelişmesinde önemli katkısı olan Çin’in, bu tür yasaklamalarla Bitcoin’in önüne geçemeyeceği görülüyor. Çünkü tüm yasaklamalara rağmen, exchange siteleri hala yeni metodlar üretmeye ve kullanıcılara alternatifler sunmaya devam ediyor. Bitcoin ile ilgili gelişmeler için gözümüz Çin’in üzerinde olacak.

 

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner