Yükleniyor...

BTC Fiyatını Unutun, Hashrate ile İşlem Seçeneği Geldi

Bitcoin (BTC) sahipleri artık iki yeni vadeli işlem piyasası seçeneğine sahip.

hashrete bitcoin vadeli sözleşme

Bitcoin (BTC) sahipleri artık iki yeni vadeli işlem piyasası seçeneğine sahip. FTX türev platformu, Bitcoin’in fiyatını değil, hashrate’ini (karma oranını) izleyen bir vadeli işlem ürünü başlattığını doğruladı.

Basitçe “hashrate futures” olarak adlandırılan sözleşmeler, Bitcoin ağının her üç aylık dönemin başından sonuna kadarki ortalama zorluk derecesini takip ediyor. Uygulamanın isminde hash oranı ifadesi geçse de birim olarak ağın zorluk seviyesi kullanılmakta. Çünkü FTX’in belirttiği gibi hash oranını doğru bir şekilde ölçmek imkansızdır. Blog yazısında, “Zorluk ayarlamalarının 10 dakikalık blok sürelerini korumaya çalıştığı göz önüne alındığında, uzun zaman zarfında ortalama hashrate ortalama zorluk ile orantılı olacaktır” ifadeleri kullanılıyor. Yani, kabaca konuşmak gerekirse, zorluk seviyesinin hashrate ile benzer şekilde davranması gerekiyor.

Hash hızı, belirli bir zamanda Bitcoin ağına ayrılmış bilgi işlem gücünü ifade eder. Ne kadar fazla hash gücü olursa, ağ o kadar güçlü ve güvenlidir. Madencilik zorluğu ise Bitcoin işlemlerini doğrulayan denklemleri çözmenin ne kadar karmaşık olduğunun bir ifadesidir.

Bitcoin hashrate'i gösteren 1 aylık grafik
Bitcoin hashrate’i gösteren 1 aylık grafik

Artış Gösterdi

Her ikisi de tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın seyrediyordu, ancak bu hafta Bitcoin’in halving etkinliğinden sonra hash oranı azaldı. Bununla birlikte yazının yazıldığı sırada FTX’in hash oranı ürünü daha iyi performans gösterdi ve 2021’in ilk çeyreği sözleşmeleri günde 16’dan 21.5’e yükseldi. Üçüncü çeyrek ve 2020 yılının 4. çeyreğinde sona eren sözleşmeler sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 13 arttı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner