Yükleniyor...

Bu Bitcoin (BTC) Metriği, Boğa Piyasasının Yakında Bitebileceğini Söylüyor

Bitcoin (BTC) fiyatı, en yüksek seviyelerden %10 geri çekildi ve hala 60.

boga

Bitcoin (BTC) fiyatı, en yüksek seviyelerden %10 geri çekildi ve hala 60.000 doların üzerindeki redden dolayı gidip geliyor. Geri çekilme, iki önemli uzun vadeli hareketli ortalamanın tehlikeli bir şekilde ölüm kesişimine (death cross) yaklaşmasına neden oldu.

Bitcoin fiyatı, 2020 mart ayında yaşanan Kara Perşembe’den sonra bu hafta sonu 60.000 doların üzerine çıkarak yüksek seviyesine doğru %1.500’den fazla değer kazanmış oldu. Piyasa değerine göre önde gelen kripto para birimi, 2017’de belirlenen önceki zirvesinin üç katından fazla yükselse de o bölgede satın almayı sürdüremedi ve o zamandan bu yana %10 oranında geriledi.

Boğa piyasasının zirvesinin yakın olup olmadığı veya bu noktada potansiyel olarak zaten içinde olup olmadığımız tartışılmaya başlandı. Hatta NewsBTC’de yer alan habere göre death cross, boğa zirvesinin sonunun habercisi olabilir. Tabi bu durum tamamen varsayımsal. Bu düşüş eğilimlerine yakıt eklemek, analist Tony Spilotro’ya göre 111 günlük hareketli ortalamanın “2X 350 günlük ortalamadan sadece %3.6 uzakta olması ve geçmişte metriğin “oldukça iyi” olarak adlandırılmasıdır.

bitcoin pi cycle top 860x451 1

Yinelemeyi keşfeden keskin gözlü bir kripto para analistine göre, bu davranış PositiveCrypto’nun “Pi Döngüsü Üst Göstergesi” üzerinde meydana geldiğinde, tipik olarak her bir yükseliş dürtüsünün tepesinden dört ila on gün içinde ortaya çıktı.

2017’de boğa koşusunun zirvesi, death cross’un gerçekleşmesinden sadece bir gün önce geldi ve metrik sadece on gün önce %3,6 mesafeye ulaştı. 2013 yılında her iki seferde tepeden bir hafta içinde %3,6 mesafe sağlandı. Ve tepe, crossover’dan bir hafta sonra şu ya da bu şekilde gerçekleşti. Tek anormallik, kesişimin zirveden 40 gün önce ulaştığı 2011 yılıydı. Bu sefer, iki hareketli ortalama sadece kritik %3,6 mesafeye ulaştırmıştı.

Peki bu oluşum, zirvenin yakın olduğu anlamına mı geliyor? Yoksa mevcut boğa piyasası o kadar güçlü ki, kripto para birimi fiyat keşfinin ilk günlerini yeniden yaşıyor ve 2011’in başındaki anormallik daha doğru bir karşılaştırma mı? Bunu sadece zaman gösterecek.

Mevcut boğa piyasasında yalnızca sınırlı bir süre kaldıysa, aynı metrik, zirveye ulaşmadan önce bir başka önemli hareketin olabileceğini de gösteriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner