Yükleniyor...

Bu Fraktal Bitcoin (BTC) Fiyatının Dibe Vurduğunu Gösteriyor

Bitcoin, geçen haftanın en yüksek seviyelerinden bu yana, yaklaşık 2.

bu fraktal bitcoin btc fiyatinin dibe vurdugunu gosteriyor

Bitcoin, geçen haftanın en yüksek seviyelerinden bu yana, yaklaşık 2.000 doların üzerinde düşüş sergiledi. 9.800 dolarlık düşük seviyelerde hafif bir sıçramadan sonra bile, BTC bu yüksek seviyelerin %20 oranında altında kalıyor.

Bitcoin’in 10.500-11.000 dolar bölgesindeki kilit dirençleri yakalayamaması, bazı analistleri endişelendirdi. Analistler, 10.500 doların altındaki konsolidasyonun 9.000 dolara, hatta daha da düşük bir seviyeye geçişi tetikleyebileceğini söylüyor. Onlara göre; 10.500 doların geçen yıl üç ayrı BTC rallisine imza atması bu durumun dayanağını oluşturuyor ve bu da önemli bir seviye olduğu anlamına geliyor.

Yine de basit bir fraktal, önde gelen kripto para biriminin fiyatının dibe vurduğunu gösteriyor.

Fraktal Nedir?

Teknik analizde fraktal, bir varlığın fiyat hareketinin başka bir varlık ve/veya zaman çerçevesi üzerinde tekrarlanmasıdır. Investopedia tarafından bu kavram şöyle açıklanıyor:

“Fiyatlar rastgele görünse de aslında tekrar eden kalıplar ve eğilimler yaratırlar. Yinelenen en temel modellerden biri de fraktaldır.”

Bitcoin Dipte: Fraktal Analizi

Bir trader’a göre Bitcoin’in son fiyat hareketi, bu yılın Mayıs ayında BTC’nin konsolidasyon modelinin göstergesi olarak göze çarpıyor. Mayıs ayında BTC, 10.000 dolarlık dirençten sonra; birkaç hafta boyunca 9.000 dolarda konsolide olmuştu.

Fraktal analizi, Bitcoin’in 12.000 dolarlık yüksek seviyelerden cari fiyatlara doğru düzeltme görmesinin, düşüşlerin en kötüsü olduğunu gösteriyor. Ayrıca, Bitcoin’in önümüzdeki haftalarda 11.000-12.000 dolar işlem aralığına geri dönme olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor.

Fraktalın potansiyel doğruluğu hakkında konuşan söz konusu trader şunları söyledi :

“Bu konudaki geniş düşünceler, fiyatın fraktal olduğudur ve tüm zaman dilimlerinde aynı fiyat kalıplarının görüldüğüdür. Halen bu PA’nın en dipte olup olmadığından emin değilim- her saat fikir değiştiriyorum.” Trader şimdiki göstergeler ile 10 Mayıs tarihindekileri karşılaştırdı.

Satış Baskısının Eksikliği Aynı Zamanda Bir Dip Sinyali Oluyor

Bitcoin’in bu seviyelerde dibe vurduğu beklentisine ek olarak, birçok satış baskısı analizi de göze çarpıyor.

Bir trader, 7 Eylül’de Bitcoin’in bakiye üzerindeki hacim metriğinin hareketini gösteren aşağıdaki grafiği paylaştı. Bilanço içi hacim veya OBV “borsada fiyat ve hacmi ilişkilendirmeyi amaçlayan” bir metriktir.

Grafik, satış baskısının azaldığını ve bu birikimin önümüzdeki birkaç hafta beklenmesi gerektiğini gösteriyor.

btc 1

Zincir üzerindeki veriler, madencilerin nihayet cüzdanlarından BTC’nin çekilmesini yavaşlatmaya başladığını da gösteriyor. Bu, analistlerin devam eden düşüş trendine neden olduğunu söylediği bir satış baskısı akışının ardından geliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner