Yükleniyor...

Ethereum (ETH) Opsiyon Piyasası Ne Yöne Gidiyor?

Ethereum Opsiyonlarının hacmi Deribit'te en son Haziran 2020'de görülen bir seviye olan 4.

ethereum eth opsiyon piyasasi ne yone gidiyor

Ethereum Opsiyonlarının hacmi Deribit’te en son Haziran 2020’de görülen bir seviye olan 4.9 milyon dolara düşmüştü. İlginç bir şekilde belirsiz seviyelere bu kadar düşüş, türev yatırımcılarını daha önce keşfedilmemiş bölgeye getirdi.

Aslında geçtiğimiz haftadaki Opsiyon hacmi, Ocak 2019’daki BTC Opsiyon hacmi seviyesiyle eşleşiyor ve Haziran 2020’den bu yana da üç kat artış gösteriyor. Bununla birlikte Ethereum için, DeFi ağındaki patlama ve ardından tıkanma yaşaması büyük bir etkiye sahipti.

Türev yatırımcılarının duyarlılığı yeterli olmazsa, bu düşüş bir dizi düşüşün ilki olabilir. Açık faiz hacmi 401 milyon dolar civarındadır. Aslında açık faiz, kripto para biriminin fiyatı ile olumlu bir şekilde örtüşüyor gibi görünmemektedir. Opsiyonların hacmi ise %69’luk düşüşten 20 milyon dolar seviyesine geri dönmedikçe daha da düşmeye devam edebilir.

Ayrıca, satış baskısındaki artışla birlikte açık faiz oranları düşmedi. Bir ay süren Ethereum rallisinde daha fazla sayıda trader kar realizasyonu yapmaya çalışıyor ve kısa vadeli ve uzun vadeli işlemlerin yaygınlaştığı görülüyor. Son olarak, ağdaki geçişlerin sayısı da orantılı olarak değişti.

İşin garibi ağdaki yüksek sayıda işlem, fiyatlarda bir artışı garanti etmez. Aksine bu, trader’ların ve pozisyonların, örneğin Ethereum’u USDT veya Bitcoin ile takas etmek gibi, hızlı bir şekilde çıkması nedeniyle artan satış faaliyetinin bir işareti olabilir.

Piyasadaki en son dalgalanma Sushiswap’a bağlanabilir. Popüler DeFi token’ının yaratıcısı, Sushiswap’i Ethereum ile değiştirdi ve fiyatı 24 saat içinde %60 düştü. Token, DeFi’nin piyasa kapitalizasyonunu düşürdü ve Ethereum’un bir ay süren rallisini kesintiye uğrattı, ardından fiyatı daha fazla düşüş izledi.

DeFi’ınpatlaması, Ethereum’un büyümesini son 90 günün büyük bir bölümünde yönlendiriyordu ve DeFi piyasa kapitalizasyonundaki bir düşüş, Ethereum’un spot ve türev borsalarındaki fiyatı üzerinde doğrudan bir etkiye sahipti. DeFi ekosistemi erken aşamalarında olduğundan ve onu çevreleyen, fiyatını ve piyasa değerini artırmaya yetecek bir aldatmaca olduğundan, bu düşüş daha yakından takip edilebilir.

2020’nin ikinci çeyreğinin başlangıcından bu yana, Ethereum bir artış trendi gördü. Veriler, ETH opsiyon pazarının rallinin ana katalizörlerinden biri olduğunu gösteriyor. En iyi opsiyon borsalarından birinin araştırma kolu olan Deribit Insights, şunları söyledi:

“ETH opsiyon hacimleri, 3: 2 ile tüm zamanların en yüksek değerini kırıyor. Alım satım işlemlerini koyun, 1 milyonluk hacim % 52’den % 67’ye sıçrar.”

ETH’nin fiyatının 290 doların altına düştüğü Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında, vadeli işlem borsalarının fonlama oranı önemli ölçüde düşük. Bu spot ve opsiyon piyasalarından perakende talebinin vadeli işlemlerden ziyade ETH’yi körüklediğini gösteriyor.

Daha İstikrarlı Bir Ralli

Fonlama terimi, piyasadaki uzun ya da kısa vadeli hissedarları piyasa duyarlılığına dayalı olarak teşvik eden bir mekanizmayı ifade eder. Piyasada daha fazla long varsa, short sahipleri teşvik edilir ya da bunun tam tersi de geçerlidir.

Şubat ayında, Ethereum vadeli işlemlerinin finansman oranı % 0.1 ile % 0.2 arasında değişiyordu. Bu vadeli işlem piyasasının devam eden rallinin ana itici gücü olmadığını göstermektedir. Vadeli işlem piyasası birçok borsada 100 kata kadar kaldıraca izin verdiğinden, bir ralliyi düzeltmelere karşı daha savunmasız hale getirebilir. Şu anda, hacim ve açık faiz gibi piyasa verileri, Ethereum talebinin büyük bir kısmının spot ve opsiyon pazarından geldiğini göstermektedir.

Ethereum vadeli işlem sözleşmesinin fonlama oranı ortalama orana yakın kalırsa, 2020’de daha istikrarlı bir yükseliş trendi oluşturabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner