Yükleniyor...

Bu Grafiğe Göre Altın, Gümüş ve Bitcoin Önümüzdeki 3 Ay İçinde Sert Yükselebilir!

Altın, gümüş, Bitcoin ve kripto para piyasasının geri kalanı bir süredir aşağı yönlü bir seyir izliyor.

Bitcoin Altin Gumus

Altın, gümüş, Bitcoin ve kripto para piyasasının geri kalanı bir süredir aşağı yönlü bir seyir izliyor. Bunun temel nedeninin ABD Dolar Endeksi’ndeki toparlanma olduğu belirtilirken, teknik, önümüzdeki aylarda işlerin tersine dönebileceğini ve yeni zirvelerin görülebileceğini haber ediyor olabilir.

Altın ve Gümüşte Sert Düşüş!

Temmuz ayında 2075 dolara kadar çıkan altının onsu 1900 seviyesinin altına geriledi. Altının onsundaki bu sert düşüşten gümüşün onsu da büyük oranda etkilendi ve Temmuz’da 30 dolara dayanan emtia 23 doların altına geriledi. Altının onsu yeni haftaya 1862,40 dolardan, gümüşün onsu ise 22,883 dolardan başlamaya hazırlanıyor.

Ağustos ayında 12.300 dolar seviyesini görerek yıllık en yüksek seviyeye ulaşan Bitcoin de düşüşe geçerek ayın başlarında 10.000 doların altını test etmeye kalkmış ve kısa sürede toparlanmıştı. Bir süredir ise 10.000 dolar ila 11.000 dolar aralığına hareket ediyor.

Altın, gümüş ve Bitcoin’in yükselmesinin temel dayanağıydı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tüm dünyayı etkisi altına almasının ardından likidite ihtiyacının ortaya çıkmasıyla merkez bankaları bilançolarında trilyon dolarlık artışa sebep olacak politikaları devreye almasıydı. Fed’i Avrupa Merkez Bankası (ECB), İngiltere Merkez Bankası (BoE), Japonya Merkez Bankası (BoJ) ve Çin Merkez Bankası (PBoC) gibi diğer büyük merkez bankalarının takip etmesiyle merkez bankaları bilançolarında trilyon dolarlık artış yaşandı. Fed’in “faiz oranlarını artırmayı düşünmeyi bile düşünmüyoruz” çıkışı, peşpeşe gelen faiz indirimleri emtialar, Bitcoin ve kripto para piyasasının geri kalanı için yükselişi sertleştirdi. Bu gelişmelerle uzun zamandır aşağı yönlü bir seyir izleyen ABD Dolar Endeksi’nin toparlanarak yükselişe geçmesi durumun değişmesine neden oldu.

Uzmanlara göre altın, gümüş ve Bitcoin’deki bu hareketlerin asıl nedeni ABD Dolar Endeksi’ndeki toparlanma. Fakat teknik, işlerin yakında değişeceğini ortaya koyuyor. Öyle ki ABD Dolar Endeksi’nin haftalık grafikteki görünümü altın, gümüş, Bitcoin ve kripto para piyasasının geri kalanı için son derece umut verici duruyor.

“ABD Dolar Endeksinde 87 Seviyesi Görülebilir”

Paylaştığı tutarlı grafiklerle tanınan Twitter’daki SilverTrade isimli bir kullanıcının paylaştığı ABD Dolar Endeksi grafiği altın, gümüş ve Bitcoin’de yeni zirvelerin haberini veriyor olabilir.

Haftalık grafikte ABD Dolar Endeksi’nin kanal alt çizgisine pullback’ini geçtiğimiz hafta yaptığını belirten SilverTrade, önümüzdeki 3 ay içinde 87 seviyesinin gelmesinin kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Endekste böyle bir seviyenin görülmesi hiç şüphesiz emtiaları, Bitcoin’i ve kripto para piyasasının geri kalanını yeni zirvelere taşıyabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner