Yükleniyor...

Çiftlik Bank’ın Bitcoin Vurgunundan İnanılmaz Detaylar Gün Yüzüne Çıktı

'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın'ın kurucusu olduğu Çiftlik Bank'ın ortaya çıkan büyük dolandırıcılık davası mahkemede görülmeye devam ederken; davadan Bitcoin vurgununa dair ayrıntılar da gelmeye başladı.

Ciftlik Bankin Bitcoin Vurgunundan Inanilmaz Detaylar Gun Yuzune Cikti 2

‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın’ın kurucusu olduğu Çiftlik Bank’ın ortaya çıkan büyük dolandırıcılık davası mahkemede görülmeye devam ederken; davadan Bitcoin vurgununa dair ayrıntılar da gelmeye başladı.

Çiftlik Bank Davasına bakan İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi, davada yargılanan 48 sanıktan 28’inin beraatine hükmetti. Bu 28 kişinin içinde öyle isimler vardı ki, esasen Bitcoin vurgunun iki kilit ismi olarak bilinmekteydi: Hamza Toklu ve Serhat Dutman.

Bitcoin Cihazları Satın Aldı: Tam 11 Milyon 460 Bin TL

‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın, emlakçı olan ve kendisi de Çiftlik Bank yatırımcılarından olan Hamza Toklu’yu aracı olarak kullanarak; Çin Zigong Innova Technology Center adlı şirketten Bitcoin cihazları satın aldı. Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun’a göre Toklu’nun Mehmet Aydın tarafından gönderilen parayı çekme işlemi ertelendi. Geyve Sulh Ceza Hakimliği tarafından paraya el konurken, Toklu ise serbest bırakıldı.

Toklu; “Biz 300 bin TL kazanacaktık, ben paranın kaynağını bilmem.” derken, sonrasında Mehmet Aydın’ın hesabına başka banka hesapları ile yaptığı havaleler sonucunda Çin’den, İstanbul Tahtakale’den ve piyasadan toplam 500 adet Bitcoin cihazı satın aldı.

2018 yılı Şubat ayına gelindiğinde kurulumu yapılan Bitcoin cihazları bir anda sökülerek bir tıra yüklendi. Dubai’ye gönderilmek amacıyla Gemlik Limanı’na yollandığı bildirilen Bitcoin cihazlarıyla dolu tırın Türkiye’ye giriş- çıkışı ile ilgili hiçbir kayıt bulunamadı. Böylece ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın’ın büyük bir gösterişle açtığı tesisindeki 500 Bitcoin madenciliği cihazı bir anda ortadan kayboldu. Bazı yorumlara göre ise cihazlar Uruguay’a kaçırıldı, zira burada elektrik maliyetinin daha düşük olması madencilikte avantaj sağlayacaktı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner