Yükleniyor...

Bu hafta Bitcoin’de dikkat edilmesi gereken beş unsur!

Bitcoin, şimdiye kadar görülen en yüksek aylık kapanışla Nisan ayına dair beklentileri artırdı.

bitcoin dikkat

Bitcoin, şimdiye kadar görülen en yüksek aylık kapanışla Nisan ayına dair beklentileri artırdı.

Mart ayında oldukça iyi bir performans ortaya koyan Bitcoin (BTC), kripto para yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Uzun süre sonra altcoin’lerde yukarı yönlü sert fiyatlamalar gördük. Fakat, aylık kapanış nispeten iyi bir seviyede gelse de beklentileri tam olarak karşılayamadı. Nisan ayına kararsız bir giriş yapan Bitcoin’de bu hafta hangi unsurlara dikkat etmek gerekir?

bitcoin analistler

Bitcoin için tüm zaman dilimlerine dikkat!

Kısa zaman dilimlerinde Bitcoin, geçen aydan beri aşina olduğumuz bir aralıkta kalmayı sürdürüyor. 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolar, kripto paraların odak noktası olmaya devam ediyor.

Popüler trader Skew için daha net trend sinyalleri gelene kadar dikkatli olunması gerekiyor dedi. Skew, X ile ilgili son gönderilerinden birinde “Pozisyon almadan önce bu seviyelerde daha dikkatli olacağım” şeklinde açıklama. Skew ayrıca ilk Wall Street açılışını önemli olarak işaretleyerek ETF akışlarının geri dönüşünü işaret etti. Açıklayıcı bir grafikle birlikte daha yüksek zaman dilimlerini doğrulayarak “Şu an için en büyük HTF seviyesi 69 bin dolar” dedi.

skew bitcoin analiz

Fed Başkanı Jerome Powell’dan gelecek açıklamalar belirleyici olacak!

Fed Başkanı Powell’ın yaklaşan ABD makro haftasının önemli noktalarından birini oluşturuyor. Powell, hafta boyunca diğer birçok üst düzey Fed yetkilisine katılarak 3 Nisan’da hazırlıklı konuşmalar yapacak.

Geçtiğimiz hafta Powell, son dönemdeki “sıcak” enflasyon raporlarının bile ekonomiye yönelik aşırı şahin bir duruşa temel oluşturmaması gerektiğini ve Fed’in kesintilerin zamanlaması konusunda daha dengeli bir yaklaşım sergileyeceğini belirtmişti. Bu arada bu haftanın verileri, 5 Nisan’da açıklanacak olan ve yakın zamanda BTC volatilitesini etkileyen tarım dışı istihdam bordrolarına odaklanıyor.

jerome powell

Uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları satışa yönelmeye başladı!

Analitik firması Glassnode, haftalık bülteni “The Week On-Chain“in son sayısında çaprıcı istatistikler ortaya koydu. STH ve LTH verisi üzerinden rapor yayımlayan firma, uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının satışa başladığını bildirdi.

STH’ler, 155 günden daha kısa bir süre boyunca madeni paraları elinde tutan varlıklardır ve Bitcoin yatırımcı yelpazesinin daha spekülatif ucunu yansıtır. LTH’ler ise aksine, BTC’yi daha inançlı bir şekilde elinde tutmaya istekli olanlardır.

Geçtiğimiz ay, Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.700 dolara ulaşırken satış yönlü işlemlerde artış yaşandı. Glassnode bu çıkışların yüzde 40’ının LTH’lerden geldiğini gösterdi.O zamandan bu yana durum değişti, genel kâr alımı önemli ölçüde azaldı, ancak LTH’ler hâlâ gerçekleşen kârların önemli bir kısmını temsil ediyor. 31 Mart’ta bunların toplamı 1 milyar doların biraz üzerindeydi ve LTH’ler bu rakamın neredeyse yarısını oluşturuyordu.

bitcoin uzun vade

Bitcoin fiyatı Aralık 2020 ile neredeyse aynı!

Glassnode ayrıca mevcut BTC fiyat hareketi ile 2021’deki önceki boğa piyasası arasında “dikkate değer bir benzerlik” olduğunu da açıkladı. Bu yılın performansının önceki döngülerle karşılaştırılması, 2011-2013 döngüsünün açık bir aykırı değer olduğunu gösteriyor. Bu gelişme de kurumsal ilginin güncel süreçteki BTC fiyat yapısında söz sahibi olduğunu gösteriyor.

“The Week On-Chain” döngü hakkında şunları söyledi: “Nisan 2021 ATH’den (ayı piyasası duyarlılığının oluştuğunu iddia ettiğimiz) bu yana fiyat performansını (siyah) endekslersek, önceki döngüyle (mavi) dikkate değer bir benzerlik görebiliriz.”

bitcoin istatistik veri

Altın ve hisse senetleri, kriptoda yükseliş eğilimine hazırlanıyor!

Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi’nden elde edilen son veriler, Bitcoin ve altcoin piyasası katılımcılarının karakteristik ruh hali olarak “aşırı açgözlülüğün” geri dönüşünü ortaya koyuyor .

Bu, belirgin bir fiyat artışından bağımsız olarak gerçekleşti ve boğa piyasasının aniden yukarı yönlü hareket etmesi halinde yatırımcıların giderek daha mantıksız hale gelebileceğini gösteriyor. Korku ve Açgözlülük, 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyelerinde görülen seviyelerin istikrarlı bir şekilde üzerinde kaldı.

Geçtiğimiz hafta yatırımcı iyimserliğine yönelik ivmeyi analiz eden araştırma şirketi Santiment, bunun riskli varlıklara yönelik daha geniş inancın bir parçasını oluşturabileceğini savundu.

bitcoin fear and greed

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner