Yükleniyor...

Bu memecoin projelerinin ömrü kısa oldu: Bir ayda fişi çektiler!

Blokzincir araştırmacısı ZachXBT, son dönemde özellikle Solana ağında trend olan memecoin furyası hakkında ilginç bir veri ortaya koydu.

solana memecoin dusenler

Blokzincir araştırmacısı ZachXBT, son dönemde özellikle Solana ağında trend olan memecoin furyası hakkında ilginç bir veri ortaya koydu. Memecoin trendi, geçtiğimiz aylarda bir çok yatırımcıyı zengin ederken bir kesimin ise zarara uğramasına yol açtı. ZachXBT, son bir ay içerisinde ön satışı gerçekleşen 12 adet Solana memecoin projesinin fişi çektiğini açıkladı.

Pazar günü X hesabından bir gönderi paylaşan blockchain dedektifi, on iki projenin yatırımcılardan 26,7 milyon dolar topladıktan sonra ortadan kaybolduğunu belirtti.

Bu yazımızda, ön satış sonrası hızla ömrü sona eren Solana memecoinlerine göz atacağız.


LIKE

Pokeee.eth adlı Twitter fenomeninin ön satışta 52 bin adet SOL topladığı LIKE isimli memecoin, Raydium’da işlem görmeye başladığı ilk saatlerde dibi boyladı. An itibarıyla sadece 4 milyon dolar piyasa değerine sahip olan LIKE, ilk saatlerde 0,006 dolara kadar yükseldi.

like coin

Terk edilen memecoin an itibarıyla 0,0004632 dolardan el değiştiriyor. LIKE’ın piyasa değeri ise GeckoTerminal verilerine göre 4,64 milyon dolar.


MOONKE

ZachXBT’nin paylaşımına göre fişi çekilen Solana memecoinleri listesinin ikinci sırasında MOONKE yer alıyor. RockyXBT adlı kullanıcının çıkardığı coin için yatırımcılar 37 bin 470 adet SOL harcadı. Tokeni ihraç eden anonim isim, Mart sonunda sosyal mecralardan kayboldu ve bir daha paylaşım yapmadı.

moonke coin

İlk gününde 2 cent’e kadar yükselen MOONKE coin, 22 Mart’tan bu yana tepetaklak oldu. 4,66 milyon dolar piyasa değerine sahip olan memecoin, an itibarıyla 0,004652 dolardan el değiştiriyor. MOONKE, tepeden dipe yüzde 80’den fazla değer kaybetti.


TEMPLE

Ünlü blokzincir dedektifinin tablosunda yer alan üçüncü token, TEMPLE oldu. Temple Pharmacy’in TMPL’in yanında ikinci kripto parası olan TEMPLE, beklentileri karşılamak bir yana günlük bazda arz edildiği günden bu yana düşüyor.

temple

28 Mart’ta Raydiyum üzerinde alım-satımı başlayan TEMPLE, bir gün haricinde tamamen kırmızı ışık yaktı. Piyasa değeri 1 milyon doların altına gerileyen memecoin, an itibarıyla 0,0000965 dolardan el değiştiriyor.

TEMPLE coin, tepeden dibe yüzde 95’ten fazla değer kaybetti.


SORRY

Listenin dördüncü sırasında yer alan SORRY token, X’te sadece 243 takipçsi olan Vombatus adlı bir kripto hesabı tarafından lanse edildi. Vombatus, söz konusu memecoin ön satışı için yatırımcılardan 13 bin adet SOL topladı.

Raydiyum’da ilk gününü sakin geçiren SORRY coin, 16 Mart 2024 tarihinde büyük bir pump ve dump olayına sahne oldu. Kripto paranın fiyatı gün içerisinde 40 kata kadar artış gösterirken daha sonra eski yerine geri döndü.

sorry

Piyasa değeri 1,78 milyon dolar olan SORRY coin, an itibarıyla 0,0001773 dolar seviyesinde işlem görüyor.


MILK

Listemizde yer alan son Solana tabanlı memecoin, MILK oldu. Sarto isimli NFT fenomenin çıkardığı coin, yatırımcılardan 8 bin 357 adet SOL’u ön satışlarda topladı. MILK coin, ilk işlem gününde büyük bir çöküşe sahne oldu.

19 Mart 2024 tarihinde 0,012 doları gören kripto para, günümüzde bol sıfırlı rakamlardan işlem görüyor. Piyasa değeri 329 bin dolar olan MILK coin, an itibarıyla 0,0003288 dolardan el değiştiriyor. GeckoTerminal verilerine göre memecoin tepeden dibe yüzde 97 düştü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner