Yükleniyor...

Ripple (XRP), SEC’in astronomik talebine itiraz etti: Bu kadarı fazla!

ABD'li blokzincir ödeme sağlayıcısı Ripple Labs, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) uçuk ceza talebine itiraz etti.

ripple xrp dava

ABD’li blokzincir ödeme sağlayıcısı Ripple Labs, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) uçuk ceza talebine itiraz etti. SEC, şirketin yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle 2 milyar dolar ceza ödemesini istemişti.

Ripple avukatı James Filan, kamuoyuna açıklanan itiraz önergesinde SEC’in talep ettiği cezaların aşırıcı olması nedeniyle karşı çıktıklarını belirtti. XRP, karşılık olarak söz konusu rakamın 10 milyon dolar gibi makul bir bedele düşürülmesi gerektiği görüşünde.

İtiraz belgesinde, Komisyon’un talep ettiği 2 milyar doların davanın gerçek şartlarıyla alakasının olmadığı kaleme döküldü. Ripple, bu kadar ağır mali bir cezayı haklı çıkaracak yasa dışı bir faaliyette bulunmadığına inanıyor. Şirket, XRP satışlarının şeffaf ve işlem ayrıntılarının tamamen paylaşıldığı, yeterli bilgi birikimine sahip kurumsal yatırımcılar ile gerçekleştiği yönünde kendini savundu.

Ripple, dava içerisinde elde ettiği yasal zaferlerin altını çizerek mahkemeden bu talebi reddetmesini istedi. Devam eden davada geçtiğimiz yaz Yargıç Analisa Torres, XRP’nin yatırım sözleşmesi olarak sınıflandırılmayacağına ilişkin karar vermişti.


“Kriptoya gözdağı vermeye çalışıyorlar”

Ripple’ın Baş Hukuk Sorumlusu Stuart Alderoty, X hesabından yaptığı paylaşımda şu sözlere yer verdi:

“SEC’in talebi, Ripple’ın kazandığı ve ne dikkatsizlik ne de dolandırıcılık bulgusu içermeyen bir davada, ABD’deki kripto sektörüne yönelik süregelen tehditlerin sadece bir yansımasıdır.”

SEC’in cevap özetini 6 Mayıs 2024 tarihine kadar mahkemeye sunması gerekiyor.


XRP fiyatı

Ripple’ın kripto parası XRP, Nisan ayının ortasında 0,416 ana desteğinden güç alarak bir ölçüde toparlandı.

XRPUSDT 2024 04 23 10 15 15 00f5c

0,51 ara direncini 20 Nisan’da aşan XRP, Salı sabahında 0,55 dolardan el değiştiriyor. Ripple için bir sonraki dirençler ise sırasıyla 0,572, 0,633 ve 0,665 seviyelerinde yer alıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner