Yükleniyor...

Bu Önemli Metrikler, Büyük Bir Bitcoin (BTC) Boğa Piyasasının Geldiğine İşaret Ediyor!

Bitcoin’in 2017 yılındaki devasa boğa koşusundan bu yana birçok yükseliş ve düşüş yaşandı.

Bu Önemli Metrikler Büyük Bir Bitcoin BTC Boğa Piyasasının Geldiğine İşaret Ediyor

Bitcoin’in 2017 yılındaki devasa boğa koşusundan bu yana birçok yükseliş ve düşüş yaşandı. En yüksek seviyesinden 3 bin dolar seviyelerine kadar düşen Bitcoin; 2019 yılında 14 bin dolar seviyesine kadar yükseldi. Ancak Glassnode’den gelen son veriler, Bitcoin arzının %60’ının bir yıl içinde hiç hareket etmediğini gösteriyor. Bu veri yatırımcılar arasında ‘hodling’ davranışının önemli oranda arttığını ortaya koyuyor.

Balinalar Bitcoin (BTC) Satmıyor

Balinalar olarak da bilinen, çok miktarda Bitcoin sahibi olan yatırımcılar, varlığı uzun vadede tutmakla ün salmış kimselerdir. Bireysel yatırımcılar ise makul bir ralli olduğunda hızlı bir şekilde satış ve kar elde etmektedirler. 2019’da %200’lük bir ralli yaşanmasına rağmen Bitcoin arzının yarısından fazlasının hareket etmediği düşünüldüğünde, BTC’nin asıl sahiplerinin balinalar olduğu çıkarımında bulunulabilir.

Balinalar denilen kesim kısaca 1000’den fazla Bitcoin’e sahip olan bireyler ve binlerce kullanıcıya ait Bitcoin’leri tutan kripto para borsaları olarak tanımlanabilir. Delphi Digital’in sağladığı güncel veriler, Bitcoin arzının %21,5’inin 5 yıldır hareket etmediği ortaya koyuyor. Çok fazla Bitcoin’e sahip yatırımcılar uzun vadede Bitcoin’in yükseleceğini düşünerek bekliyor olabilir.

Büyük Bitcoin (BTC) Boğa Piyasası Yolda

Kurumsal yatırımcıların yükselişe dayanan beklentileri gerçeğe dönüşüyor olabilir. Başarıyla gerçekleşen üçüncü Bitcoin yarılanması, oldukça önemli bir katalizör. Yarılanmaların tarihsel olarak büyük fiyat artışlarına neden olduğu biliniyor. Aynı zamanda analitik firması Skew’den elde edilen veriler, Bitcoin opsiyon yatırımcılarının yükselişe geçtiğini gösteriyor. CME Bitcoin opsiyonları Perşembe günü günlük bazda yeni bir rekor kırdı ve opsiyonlara olan ilgi de artmaya devam ediyor.

Bu metrikler, yarılanmadan sonra beklenen boğa piyasasına işaret ediyor olabilir. Ayrıca tüm zamanların en yüksek fiyatlarının, her zaman bir yarılanma olayından yaklaşık bir yıl sonra geldiğini belirtmek de oldukça önemli. ABD dolarının enflasyonu yükselmeye devam ettikçe, Bitcoin hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılardan büyük ilgi görüyor. Tüm bu ve diğer faktörlerin birlikte çalışmasıyla bir başka büyük boğa piyasası yaklaşıyor olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner