Yükleniyor...

Bu Sahte Altın Vurgunu, Bitcoin’i (BTC) Avantajlı Kılar mı?

Çin makamları 2 milyar dolarlık bir altın dolandırıcılığını ortaya çıkarınca Bitcoin, üstün özellikleri ile yeniden altınla mücadeleye girişti.

gold as a hedge asset

Çin makamları 2 milyar dolarlık bir altın dolandırıcılığını ortaya çıkarınca Bitcoin, üstün özellikleri ile yeniden altınla mücadeleye girişti.

Dolandırıcılık, Çin’in en büyük altın işleme firmalarından biri olan Kingold’da gerçekleşti. Nikkei Asian Review Pazartesi günü, Nasdaq listesindeki şirketin China Minsheng Trust Co.Ltd ve diğerlerinden 2.82 milyar dolar borç aldığını bildirdi. Karşılığında ise kredileri altın külçelerle teminat altına aldı.

Altın İle Teminat

Kingold borçlarını zamanında ödeyemedi, borç verenlerden biri olan Dongguan Trust Co. Ltd, yatırımlarını karşılamak için altın teminatını tasfiye etmeye girişti. Ancak bankanın bu altın külçelerinin yaklaşık 83 tonunun; yaldızlı bakır alaşımı yani tamamen sahte olduğu keşfedildi.

Minsheng Trust yetkilileri, Kingold’un altın sandıklarını denetlemesi için mahkeme kararı çıkarttırdı. 22 Mayıs’ta müsadere altına alınan külçelerin, altın-bakır alaşımı olduğunu belirten test sonuçları çıktı. Bu neredeyse 2 milyar dolar değerinde sahte altın demekti.

Kingold’un genel müdürü Jia, Çin’deki en iyi sigorta şirketlerinin sandıklarını sigortaladığını belirterek herhangi bir yanlışlığı reddetti.

“Sigorta şirketleri bunu kabul ettiyse nasıl sahte olabilir?”

En olası durum, sigorta şirketlerinin (veya yetkililerinin) sahte altın külçelerini önceden bildiğidir. Ancak bunu görmezden gelmeyi tercih ettiler.

2 milyar dolarlık altın dolandırıcılığı, merkezi olmayan bir varlık olan Bitcoin’i altına göre daha iyi bir alternatif olarak yeniden ortaya çıkardı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner