Yükleniyor...

Bugün Dünya Bitcoin Pizza Günü!

Her yıl Mayıs ayının 22’si, bütün dünyada Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanıyor.

bugün dünya bitcoin pizza günü

Her yıl Mayıs ayının 22’si, bütün dünyada Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanıyor. Birçok firma, çeşitli kampanyalar ve etkinliklerle bu günü daha eğlenceli hale getiriyor. Peki neden Bitcoin Pizza Günü diye bir gün var?

bitcoin pizza günü

Bitcoin’in (BTC) piyasaya çıkışından yaklaşık 1-1.5 yıl sonra 18 Mayıs 2010’da Florida’da yaşayan yazılım programcısı Laszlo Hanyecz, bir forum sitesinde BTC ile alışveriş yapmak istediğini ifade etmişti. Hanyecz, 2 büyük boy pizza karşılığında 10.000 BTC ödeyebileceğini söyleyerek, pizzasını da nasıl istediğini mesajına eklemişti. Kendisi birkaç gün sonra bu isteğine kavuştu ve 2 adet pizza için 10 bin BTC ödedi.

Tabi o günler 10 bin BTC’nin herhangi bir değeri yoktu. Fakat tarihler Bitcoin’in 20 bin dolara çıkarak zirve yaptığı 2017 Aralık ayını gösterdiğinde 10 bin BTC’nin karşılığı 200 milyon dolardı. İşte bu nedenle 22 Mayıs, Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanıyor.

Pişman Olmadığını Söyledi

Daha sonra yapılan bir röportajda Laszlo Hanyecz, bu alışverişten ötürü pişman olmadığını, yaptığının kripto para ile alışverişe olan bakışları olumlu anlamda değiştirdiğini dile getirdi. Hanyecz, o zamanlar BTC karşılığında pizza satın alma düşüncesinin çok havalı geldiğini de sözlerine ekledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner