Yükleniyor...

Buidl Nedir? Buidl Ne Demek?

Buidl, İngilizce'de "inşa etmek" anlamına gelen "build" kelimesinin bilinçli olarak yanlış yazımından doğan bir kripto terimidir.

buidl

Buidl, İngilizce’de “inşa etmek” anlamına gelen “build” kelimesinin bilinçli olarak yanlış yazımından doğan bir kripto terimidir. Yeni bir blokzincir projesinin oluşturulmasına vurgu yapılırken bu terim kullanılır. Sektörde bir şeyler üretilmesini teşvik etmek amaçlanır.

Buidl Ne Demek?

Kripto para ekosisteminin kendine has jargonu bu ekosisteme az çok hakim kişiler tarafından bilinmektedir. Bu kendine has olma durumunun hatrı sayılır bir kısmını ise “yanlış yazılmış” kelimeler oluşturuyor. Örneğin, güvenlik anlamında kullanılan “safe” kelimesinin yanlış yazım ile “safu” olarak kullanılmaya başlaması ve bunun da kripto jargonunda yaygınlaşması gibi…

Kripto para yorumları ve analizleri başta olmak üzere pek çok makaleyi okurken kullanıcılar “buidl” kelimesiyle karşılaşabiliyorlar. Fakat herhangi bir sözlükte anlamı bulunmayan bu terimin ne demek olduğu merak ediliyor. Buidl ne demek? sorusunun yanıtını araştırmak isteyenler ise bu terimin de aslında bir yanlış yazım sonrası doğduğunu görüyorlar.

Buidl İngilizce’de “inşa etmek, kurmak” anlamına gelen “build” kelimesinin yanlış yazımından doğmuştur. Kripto dünyasında ise yeni bir blokzincir projesinin oluşturulmasını simgeler. Yeni kurulan, tabiri caizse “inşa edilen” projeler bu terim ile ifade edilmektedir.

buidl ne demek

Buidl Nedir, Ne İşe Yarar?

Buidl hareketi, kripto para birimleri biriktirmek veya alım satım yapmak yerine insanların, yatırım yaptığı ekosistemin benimsenmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olmak için proaktif olarak katkıda bulunmaya başlaması gerektiğine inanır. Kripto alanı gibi son derece teknolojik bir alanda inşa etmekten bahsederken akla gelen ilk şey, katkıda bulunmak için programlama konusunda uzman olmanız gerektiğidir, ancak bu hareket için durum böyle değildir.

Buidl bir kripto para birimini amacına uygun olarak kullanmayı, akıllı sözleşmeler kullanmayı, beta test ürünlerini, makaleler yazmayı, blok zinciri oyunları oynamayı, kripto para cüzdanlarını kullanmayı ve blok zinciri ile kripto para alanlarının gelişmesine ve genişlemesine yardımcı olabilecek her şeyi içerebilir.

buidl

Buidl Kelimesini İlk Kim Çıkardı?

Buidl terimini ilk kullanan kişinin kim olduğu belli değildir. Bununla birlikte, kripto para ekosistemindeki birçok önemli isim bu terime inanmakta ve genel ekosistemin gelişimini teşvik etmek için düzenli olarak kullanmaktadır.

Vitalik Buterin, Ethereum’un gelişimine atıfta bulunurken bu terimi kullanmıştır. Ayrıca Binince CEO’su CZ, toplulukların yeni ve eski üyelerini ekosisteme yalnızca satın alma ve hodl’dan daha fazla katkıda bulunmaya teşvik etmek için düzenli olarak buidl terimini kullanır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner