Yükleniyor...

SAFU Nedir? Binance SAFU Ne Demek?

SAFU kripto para ekosisteminde "güvenli" olma durumunu belirtmek için kullanılan bir terimdir.

safu 1

SAFU kripto para ekosisteminde “güvenli” olma durumunu belirtmek için kullanılan bir terimdir. SAFU’yu ilk kez kullanan kişi ise Binance CEO’su CZ’nin Temmuz 2018’de attığı bir tweete yorum yapan Bizonacci isimli YouTube kanalı olmuştur.

SAFU Ne Demek?

Kripto ekosistemi, bünyesinde barındırdığı kendine özgü jargon ile bilinmektedir. Topluluk içinde yer alanlar ekosisteme yeni terim getirmekle övünedursun, popüler kripto argosu dijital varlıkların hayatımıza iyiden iyiye entegre olmasının ardından daha fazla bilinmeye başladı.

safu

Kripto jargonunda yer alan SAFU bir şeyin “güvenli” olduğunu ifade eder. Binance CEO’su Chanpang Zao, Temmuz 2018 tarihinde “Fonlar güvende” (Funds are safe) sözleriyle bir tweet paylaştı. Bizonacci isimli YouTube kanalı ise bu tweetin ardından komik bir video yaptı. “Funds are Safu” başlığıyla yayınlanan video ilgi çekerken, o günden bu yana kelime bir çeşit kripto argosuna dönüştü.

Binance ayrıca Binance borsa kullanıcılarını korumak için SAFU adlı bir fon oluşturdu ve konuya ilişkin şu ifadeleri kaydetti:

“Tüm kullanıcıların gelecekteki varlıklarını korumak için Binance, Kullanıcılar için Güvenli Varlık Fonu (Secure Asset Fund for Users, SAFU) oluşturacaktır. 07/14/2018 tarihinden itibaren, olağanüstü durumlarda kullanıcılarımıza ve fonlarına koruma sağlamak için, alınan tüm işlem ücretlerinin yüzde 10’unu SAFU’ya tahsis edeceğiz. Bu fon ayrı bir soğuk cüzdanda saklanacaktır.”

Ekran Resmi 2023 02 13 15.21.36

Kripto topluluğu, acil bir durumda kripto borsasında fonlarının güvende olup olmadığını belirtmek veya sormak için “Safu” terimini kullanmaktadır. Öte yandan bazı kişiler İngilizce’de “güvenli/güvenlik” anlamına gelen Safe kelimesinin bir yazım hatası olduğunu dile getirse de Urban Dictionary bu ifadeyi başlı başına bir kelime olarak listelemiş ve anlamını yayınlamıştır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner