Yükleniyor...

Büyük Düşüşü Bilen Yatırımcı, 2023 Yılı için Korkuttu!

ABD'deki 2007 krizini önceden bilen ünlü yatırımcı Michael Burry, 2023 yılında resesyonun önlenmesi amacıyla enflasyonun tetikleneceğini ileri sürdü.

Buyuk Dususu Bilen Yatirimci 2023 Yili icin Korkuttu

ABD‘deki 2007 krizini önceden bilen ünlü yatırımcı Michael Burry, 2023 yılında resesyonun önlenmesi amacıyla enflasyonun tetikleneceğini ileri sürdü.

Geçtiğimiz yıl, küresel ekonomide ve beraberindeki riskli varlık yatırımlarında zorlu geçti. ABD‘nin enflasyona karşı aldığı hamle, trilyon dolarlık para akışını olumsuz etkiledi. Dolar bazlı sıkılaşma, riskli varlık yatırımlarını ve borsa hisselerini sert bir şekilde çarptı. Yılın sonlarına gelindiğinde, resesyon endişesi ve kripto para piyasasının büyük çöküşü dikkat çekti. Yeni yıla girerken, ABD’deki büyük krizi önceden bilen yatırımcıdan dikkat çeken bir tahmin geldi. Big Short lakaplı Michael Burry, yatırımcıları korkuttu.

Büyük Düşüşü Bilen Yatırımcı, Daha Fazla Enflasyon ve Düşüş Bekliyor!

2007 yılında patlak veren Mortgage Krizi‘ni önceden bilen ve düşüş işlemi açarak para kazanan Michael Burry, 2023 yılına yönelik tahminde bulundu.

Michael Burry, enflasyonun güncel olarak zirvede göründüğünü ancak bunun döngünün son zirvesi olmadığını savundu. Burry, 2023 yılının ikinci çeyreğinde negatif bir piyasa ve resesyon tehlikesini bekliyor. Ünlü yatırımcıya göre, bu durgunluk durumu ABD’nin hamlelerini de değiştirecek. Fed sıkılaşmayı kesecek ve hükümet teşviklerde bulunacak. Tüm bunları değerlendiren Burry, bir enflasyon artışının daha yaşanacağını iddia etti.

Ünlü yatırımcının tahmini, Twitter kullanıcıları tarafından yoğun ilgi gördü. Birçok yatırımcı, büyük düşüşü bilen Burry‘nin haklı çıkma ihtimalinden korkmaya başladı.

Çünkü Burry haklı çıkarsa, resesyon ve beraberinde gelen gevşeme riskli varlıkları olumsuz yönde etkileyecek. Enflasyonun artması ve Fed‘in ipleri salması, Bitcoin öncülüğünde kripto para piyasasında muhtemel bir düşüş yaşatacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner