Yükleniyor...

Büyük Piyasa Düşüşünde Güçlü Kalan 5 Altcoin

10 Mayıs ile 23 Mayıs arasındaki dönemde, tarihin en büyük Bitcoin düzeltmelerinden biri gerçekleşti (~%45).

buyuk piyasa dususunde guclu kalan 5 altcoin 9

10 Mayıs ile 23 Mayıs arasındaki dönemde, tarihin en büyük Bitcoin düzeltmelerinden biri gerçekleşti (~%45). Bu, yatırımcıların varlıkları hakkında 13 gün boyunca panik, belirsizlik ve korku yaşamasına neden oldu.

buyuk piyasa dususunde guclu kalan 5 altcoin 1
Kaynak: CoinMarketCap

Ancak bazı altcoin’ler, kendi hayatlarını yaşıyormuşçasına sarsılmaz bir görünüm sergiledi. Bunlardan birkaçı tamamen benzersiz bir davranış örneği gösterdi. Durağanlaşmadan düşüş trendini 180 derece çevirdi. İşte bunlardan 5 tanesi:

1. Nominex Token (NMX)

buyuk piyasa dususunde guclu kalan 5 altcoin 2
Kaynak: CoinMarketCap

NMX Token, Nominex borsasının yerel token’ıdır. DeFi token dağıtım modeli Şubat ayında hayata geçti.

Bitcoin’in düşüşü sırasında altcoin oynaklığı sıfıra yöneldi. Bunun nedeni, bu durumda piyasa fiyatının büyük ölçüde derin bir likidite havuzuna bağlı olmasıdır. Ve diğer altcoin’ler panikle geri çekilirken, bu süre zarfında NMX’in verim çiftçileri projeye katkılarını sürdürdüler. Bunu, projenin sunduğu olağanüstü APY ve dağıtım havuzlarından birindeki %900’lük bir artış oranı nedeniyle, kullanıcıları daha uzun süre tutmaya ikna etmek için akıllı bir yönetim teşviki olarak yaptılar. Bu, büyük düşüş sırasında fiyatın nispeten istikrarlı olmasına ve hatta küçük bir miktar büyümesine olanak tanıdı.

2. Polygon (MATIC)

buyuk piyasa dususunde guclu kalan 5 altcoin 4
Kaynak: CoinMarketCap

Eskiden Matic Network olarak bilinen Polygon, Ethereum altyapısını ölçeklendirmek ve geliştirmek için ilk iyi yapılandırılmış, kullanımı kolay platformlardan biridir. Polygon, Ethereum’u etkili bir şekilde, ‘blokzincirlerinin interneti’ olarak da bilinen tam teşekküllü bir çok zincirli sisteme dönüştürüyor. Bu çok zincirli sistem aynı zamanda Polkadot, Cosmos ve Avalanche’a benzer. Bununla birlikte, protokol yükseltmeleri söz konusu olduğunda Ethereum’un güvenlik, ekosistem ve açıklığının da ek avantajlarına sahiptir.

Polygon’un çerçevesi, altyapısında sınırsız sayıda merkeziyetsiz uygulamayı barındırmayı mümkün kılar. Ve tüm bunları proof of work konsensüs mekanizmasına sahip blokzincirlerinin tipik geleneksel dezavantajları olmadan gerçekleştirir.

DappRadar’a göre Polygon, sadece bir hafta içinde yeni ağ kullanıcıları için yaklaşık 75.000 aktif cüzdan ekledi. Bu işlem hacminde 1 milyar dolarlık ek bir artışa neden oldu. Bununla birlikte, Polygon’daki merkeziyetsiz uygulamaların (DApp’lerin) sayısı 61’den 93’e yükseldi. Polygon üzerine kurulu merkeziyetsiz açık kaynaklı finansal uygulamalar (DeFi), Binance Smart Chain ve Ethereum dahil olmak üzere diğer ağlara da giriyor.

MATIC’in sonuçları etkileyici görünüyor. Geçen ay altcoin’de %130 oranında bir büyüme yaşandı. 

3. Harmony (ONE)

buyuk piyasa dususunde guclu kalan 5 altcoin 5
Kaynak: CoinMarketCap

Harmony, kripto para piyasasındaki emsallerinin çoğunu takip etmeyen başka bir altcoin. Değerini daha iyi anlamak için Harmony blokzincirine daha derinlemesine bakmak gerekiyor. Ağ, saniyeler içinde yeni blokların oluşturulmasına izin verecek rastgele durum paylaşımına vurgu yaparak merkeziyetsiz uygulamaları yenilemeye kendini adamıştır.

Projenin internet sitesine göre, Harmony’nin 2021’in sonuna kadar çapraz paylaşım sözleşmeleri (cross-sharing contracts) ve zincirler arası altyapıyı tanıtması bekleniyor. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda fiyatı daha da yükseldi ve bazı piyasa yorumcularının Haziran ayında yeni bir ralli beklemesine yol açtı. 

4. Celsius (CEL)

buyuk piyasa dususunde guclu kalan 5 altcoin 6
Kaynak: CoinMarketCap

Celsius, Haziran 2018’de başlatılan kripto para birimi kullanıcıları için tek duraklı bir bankacılık ve finansal hizmetler platformudur. Kripto para yatırma ödüllerinin yanı sıra bir kripto para cüzdanı aracılığıyla kredi ve ödeme gibi hizmetler sunar. Platform kullanıcıları, varlıklarında düzenli ödemeler ve temettü tahakkuku alabilir.

Yerel Celsius token’ı CEL, çeşitli dahili işlevleri yerine getirir. Örneğin, CEL’i bir ödeme aracı olarak kullanmaları durumunda kullanıcılara yapılan ödemelerde bir artışı teşvik eder. CEL trendin önünde olmasa da, son yıllarda değerinin sadece %1’ini kaybetmesi ile dikkat çekicidir. 

5. GlitzKoin (GTN)

buyuk piyasa dususunde guclu kalan 5 altcoin 8
Kaynak: CoinMarketCap

Listedeki son altcoin, elmas endüstrisi odaklı proje GlitzKoin (GTN). GlitzKoin, bankalar, sigortacılar ve açık elmas pazarlarına yönelik olarak dolandırıcılık riskini azaltmak için blokzinciri, akıllı sözleşmeler ve makine öğrenimi kullanıyor.

Tüm cephelerde büyük düşüş döneminde GlitzKoin, %75 büyüme kaydetti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner