Yükleniyor...

Çin’de Bitcoin Madenciliği Tarihi Bir An Yaşıyor, BTC Etkilenecek mi?

Çin'in Sichuan eyaletindeki BTC madencilerinin çoğu makinelerini kapatıyor.

cinde bitcoin madenciligi tarihi bir an yasiyor btc etkilenecek mi

Çin’in Sichuan eyaletindeki BTC madencilerinin çoğu makinelerini kapatıyor. Bu, zaten belirsiz olan kripto para piyasasında başka bir değişken yarattı.

Bu bölgedede faaliyetlerin durdurulması için 20 Haziran saat 0:00 işaret edildi. Diğer bir deyişle, bölgedeki madencilik faaliyetlerinin durdurulması için gereken süre doldu. 8BTCnews, bu bölgenin dünyanın en büyük Bitcoin madencilik operasyonlarından birine ev sahipliği yaptığını öne sürüyor. Bu nedenle, bazı madenciler bu sektör için karanlık bir çağın başlamasını bekliyor.

8BTCnews, bu baskının etkisinin BTC madencilik sektöründe dalgalanmaya başladığını iddia ediyor. Hash açısından en büyük Bitcoin madencilik havuzlarından olan AntPool, Poolin, Binance, Huobi Pool bilgi işlem güçlerinde önemli kayıplar kaydetti. Bu kayıplar son gün %16, %21, %25 ve hatta %31.19’a kadar ulaştı.

Genel olarak, Bitcoin ağının ortalama işlem gücü 129.52 EH/s’dir. Bu tüm zamanların en yüksek seviyesinden neredeyse %30 düşüş anlamına geliyor. Bu, BTC’nin Mempool’una yansıdı ve işlem maliyeti, yüksek öncelikli bir işlem için 19 sat/vB (0.96 dolar) ile 2021’deki en düşük seviyelerine geriledi.

cinde bitcoin madenciligi tarihi bir an yasiyor btc etkilenecek mi 1
Kaynak: Mempool

Bitcoin’i (BTC) Nasıl Etkileyecek?

Sino Global Capital, Bitcoin, Çin ve şirkete ilişkin meydana gelen değişiklikler hakkında raporlar yayınlıyor. Şirket Bitcoin için yalnızca düşüş olarak yorumlanabilecek bir duruma objektif bir bakış sunuyor. Yatırım firması, BTC madencilik operasyonlarının bir kısmının kapanmasına rağmen bazılarının kalacağını iddia ediyor.

Üstelik büyük yan operasyonlara sahip madencilerin bir kısmı halihazırda ülkeyi terk ediyordu. Orta ve küçük ölçekli madencilerin ise kalma olasılığı daha yüksek görünüyor. Hareket halindeki madenciler, Mart 2021’den itibaren bir baskı bekliyorlardı. Bu nedenle gerekli hazırlıkları yaptılar.

Mayıs ayında Pekin, Qinghai, İç Moğolistan ve Sichuan’dan finansal istikrarı sağlama hedefiyle daha fazla yasak getirildiğinden bu Çinli madencilerin diğer ülkelere göç sürecini hızlandırdı.

Sino Global Capital Çin’in, ulusal ekonomik istikrarı, Bitcoin madenciliğini ve kripto para ticaretini tehlikeye atan sektörleri bir çıkar doğrultusunda ele aldığına inanıyor. Ülke aynı zamanda devlet düzeyinde yolsuzluğa olanak sağlayan faaliyetleri de hedefliyor olabilir.

Bu süreçte madenciler üç şeyi benimsediler: ekipmanlarını satmak, kalıp düzenlemelerin nasıl işlediğini görmek ve göç etmek. Yatırım firması, hareket halindeki madencilerin dağılımının da değişmesini bekliyor.

Çinli madencilerin deniz aşırı göç noktaları oldukça çeşitli bir görünüm sergiliyor ve Kuzey Amerika, Orta Asya, Rusya, Kuzey Avrupa ve Kuzey Afrika arasında eşit olarak dağılmış görünüyor. Bu temelde olumlu bir gelişmedir ve Bitcoin ağının merkeziyetsizliğini büyük ölçüde artırır.

Castle Island Ventures’ın bir ortağı olan Nic Carter, BTC’nin hash gücünün Çin dışına taşınmasının ağa daha fazla merkeziyetsizlik getireceğini söylüyor. Ek olarak Carter, BTC madencilik faaliyetlerinin %100 yenilenebilir enerji ile çalışacakları yerlere taşınabileceğine inanıyor.

Bu ise, Bitcoin karşısındaki en büyük karşıt argümanlardan biri olan “çok fazla enerji tükettiği” iddiasına tatmin edici bir çözüm sunabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner