Yükleniyor...

Ethereum’un (ETH) Londra Hard Fork’u İçin Testnet Tarihi Açıklandı

En büyük altcoin Ethereum'un (ETH) uzun süredir beklenen Londra hard fork'u, yakında Ethereum testnet'e geliyor.

eth

En büyük altcoin Ethereum’un (ETH) uzun süredir beklenen Londra hard fork’u, yakında Ethereum testnet’e geliyor.

Ethereum Vakfı tarafından yayınlanan bir blog gönderisine göre, Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko, üç test ağı için belirlenen blok yüksekliklerini açıkladı. Londra hard fork’u 24 Haziran’da Ropsten test ağında, ardından 30 Haziran’da Goerli ve 7 Temmuz’da Rinkeby’de yayınlanacak.

“Şu an itibariyle Londra için yalnızca test ağları (Ropsten, Goerli, Rinkeby) planlandı. Yükseltme bu ağlarda başarıyla etkinleştirildiğinde, Ethereum ana ağı için bir blok oluşturulacak ve bu blogda konuyla ilgili bilgilendirme yapılacak.”

Bu güncelleme, birkaç ay önce Ethereum ana ağında etkinleştirilen Berlin ile aynı doğrultuda yer alıyor.

Hard fork ayrıca blok zinciri kodunda yapılan değişiklikleri içeren Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) güncellemesini içerecektir. Bunlar şunları içerir:

  • EIP-1559: ETH 1.0 zinciri için ücret değişikliği
  • EIP- 3198: BASEFEE işlem kodu
  • EIP-3529: Geri ödemelerde azalma
  • EIP-3541: OxEF baytı ile başlayan yeni sözleşmelerin reddedilmesi
  • EIP-3554: Difficulty Bomb’ın 1 Aralık 2021 tarihine ertelenmesi

Bu güncellemeler içerisinde EIP-1559 en önemli güncelleme olacak. EIP-1559 ile birlikte kullanıcılar için gas fee’lerin önemli oranda düşüş yaşaması bekleniyor. Ancak bununla birlikte madencilik gelirleri de düşüş yaşayabilir. Bu sebeple zincir üzerinde bir “madenci isyanı” da başlamıştı.

Bununla birlikte blog yazında, değişiklik hakkında şu ifadeler yer aldı.

“Blockchain sistemlerinin merkezi olmayan doğası, bir ağ yükseltmesini daha zor hale getiriyor. Bir blok zincirindeki ağ güncellemeleri, geçişin sorunsuz ilerlemesi için toplulukla ve çeşitli Ethereum istemcilerinin geliştiricileriyle işbirliği ve iletişim gerektirir.”

Yazı kaleme alındığı sırada en büyük altcoin Ethereum, Coinmarketcap verilerine göre 2.203 dolardan işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner