Yükleniyor...

CACEIS, Fransa’da Kripto Saklama Lisansı Aldı

Bankacılık devleri Credit Agricole ve Santander’in varlık hizmeti kolu olan CACEIS, Fransız düzenleyiciler tarafından kripto saklama lisansı aldı.

CACEIS

Bankacılık devleri Credit Agricole ve Santander’in varlık hizmeti kolu olan CACEIS, Fransız düzenleyiciler tarafından kripto saklama lisansı aldı. 

Düzenleyicinin web sitesine göre, sigortacılar, emeklilik fonları ve özel sermaye gibi varlık yöneticilerine hizmet veren CACEIS Bank, 20 Haziran Salı günü itibariyle Fransa’nın Finansal Piyasalar Otoritesi (AMF) tarafından tescil edildi. 

Geleneksel Finans Şirketleri Kripto Sektörüne Adım Atıyor

Avrupa Birliği 2024’ten itibaren MiCA olarak bilinen yeni kripto lisanslama kurallarını uygulamaya hazırlanırken, Societe Generale ve AXA Investment gibi diğer geleneksel finans firmaları, Avrupa’daki en gelişmiş kripto düzenleme çerçevelerinden biri altında tanınmak üzere katılım sağlıyor. 

Yönetimi altında 5,1 trilyon dolar varlığa sahip olan CACEIS’in 2021’den bu yana kripto düzenleyici statüsünü hedeflediği belirtiliyor. Fransa’da kripto saklama, takas veya ticaret hizmetleri sağlayanlar için AMF’ye kayıt zorunlu koşuluyor. Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, 2022’de onay almadan önce yasadışı olarak hizmet verdiği iddiasıyla şu anda Fransız makamları tarafından soruşturma altında. 

CACEIS’in attığı bu adım, kripto piyasasına girmeye ilgi gösteren geleneksel finans şirketlerinin son hamlesi oldu. 

Bu haftanın başlarında Deutsche Bank, Almanya’da bir kripto saklama lisansı arayışında olduğunu açıkladı ve dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock geçen hafta Bitcoin fiyatına bağlı bir borsa yatırım fonu işletmek için başvuruda bulundu. Avrupa Merkez Bankası bankalardan riskli gördüğü varlıklar için yüksek düzeyde ihtiyati sermaye tutmalarını istedi, ancak düzenleyici kurum tarafından Şubat ayında yayınlanan bir ankette kripto faaliyetleri risklerinin önemsiz olduğu belirtildi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner