Yükleniyor...

Kripto Paraların Büyük Destekçisi: ETF’ler

Son zamanlarda BlackRock'ın başlatmış olduğu ETF furyasına yeni şirketlerin de dahil olmasıyla 30 bin 800 doları test eden Bitcoin (BTC), kripto piyasasını yeşillendirdi.

etf

Son zamanlarda BlackRock’ın başlatmış olduğu ETF furyasına yeni şirketlerin de dahil olmasıyla 30 bin 800 doları test eden Bitcoin (BTC), kripto piyasasını yeşillendirdi.

Kripto endüstrisi için en büyük olumlu eylemlerden biri olarak görülen ETF başvuruları, BlackRock ile yeniden gündeme oturdu. SEC’nin sektör üzerinde kurduğu baskı, büyük şirketlerin altcoin sattığını bildirmesi ve borsaların likidite yetersizliği gibi sorunlar, Bitcoin’i (BTC) 25.000 doların altına çekmişti.

BTC adına karar niteliğinde olan bu fiyatın aşağı yönlü kırılımı, çoğu yatırımcıda düşüşün derinleşeceği fikrini oluşturdu. Fakat tam zamanında gelen BlackRock’ın BTC ETF başvurusu yaptığı haberi, hem temel hem de teknik anlamda ibreyi tersine çevirdi. BlackRock’ın başlattığı ETF başvurusuna WisdomTree ve Valkyrie’nin dahil olmasıyla yeşillenen kripto piyasası, yatırımcıların boğa sezonuna olan inancını artırmış halde.

24.800 dolardan 30.800 dolara neredeyse soluksuz ulaşan BTC, son bir haftada yüzde 24’lük bir artış gösterdi. Peki ya bu ETF konusu, kripto paralar için ne anlama geliyor? Kripto paralara nasıl bir etki ediyor?

ETF, Kripto Paralar Adına Neyi İfade Ediyor?

2021 yılında popüler hale gelen kripto para ETF’leri, sanal varlıkların, geleneksel borsalarda işleme konması için köprü niteliğini görüyor. Kripto para bazlı ETF’ler, bir veya daha fazla dijital para biriminden oluşturulan fonu temsil ediyor. Aynı zamanda geleneksel ETF yapıları gibi faaliyet gören kripto ETF’leri, resmi bir borsada bulunan hisse senetleri gibi işlem görüyor.

Herhangi bir kripto para biriyle ilgili ETF’in işleme alınabilmesi için, ilgili kurumun düzenlemelerine uygun olması ve arka planda yer alan şirketin, sorumluluğu üstlenmesi gerekiyor. Bu sayede yatırımcılar, borsa yatırım fonundaki haklarını temsil eden hisseleri satın alabiliyor.

ETF’in onaylanması, özellikle kurumsal yatırımcıların kripto sektörüne olan ilgisini artıracağı için son derece önemli kabul ediliyor. Buna göre kurumsal yatırımcılar, BTC Vadeli ürün talebini arttırdıkça ihraççı kurumda bu talebi desteklemek için portföyündeki fiziki BTC miktarını arttırmak zorunda kalıyor. Bu talep ise BTC fiyatını olumlu yönde etkileyeceğinden başvuru sürecinde bile piyasada büyük bir heyecan yaratıyor

BTC ETF 1

ETF’lerin Sektöre Etkisi Nasıl Oldu?

Kripto paralar adına en büyük pozitif gelişmelerden biri olan ETF konusu, geçtiğimiz günlerde sahaya çıkarak Bitcoin’i (BTC) adeta ipten aldı. SEC’in önde gelen kripto borsaları Binance ve Coinbase’e dava açması, kripto endüstrisini sallamıştı. Ek olarak büyük şirketlerin de altcoin satışı yaptığını açıklaması, kripto paralara olan güveni azaltıp, satış yönlü işemleri tavan yaptırdı.

Yaşanılanlardan sonra kritik bir destek seviyesini aşağı yönlü kıran BTC, yatırımcılarda panik havası yarattı. Arka arkaya gelen olumsuz haberler ile hızla değer kaybeden BTC, BlackRock’ın ETF açıklamasından güç bularak patlama yaptı. 24.800 dolardan kısa sürede 30.800 dolara ulaşan kripto paraların lideri, yüzde 24,20’lik bir yükseliş gösterdi. Bu durum ile birlikte yatırımcılar ve piyasa biraz da olsa rahat bir nefes aldı.

Ekran Resmi 2023 06 22 12.51.51 2

Genellikle önemli anlarda piyasaya sürülen ETF’ haberleri, kripto paraların en büyük destekçilerinden biri haline geldi. Geçmiş zamanlarda Grayscale, ARK 21 Shares, VanEck, Proshares, Galaxy, Advisorshares Managed ve Invesco gibi büyük yatırım fonları ETF başvurusu yaptığını bildirmişti. Bitcoin’in yukarı yönlü ateşleyen bu hamlelerden en çok dikkat çekeni ise ATH zamanında görüldü.

16 Ekim’de SEC, BTC Vadeli İşlemler ETF’ini onaylamasının ardından boğa koşusunu hızlandıran BTC, 9 Kasım’da 69.000 dolara ularaşak All Time Hight (ATH) yaptı. Eski ATH’ı olan 64.000 doları ETF haberlerinin etkisiyle kıran BTC, bu eylemin yükseliş açısından ne kadar büyük bir önem taşıdığını göstermiş oldu.

Ekran Resmi 2023 06 19 15.50.14

2021 Mayıs-Ağutos arasında üç kez 28.829 doları test eden BTC, ETF’lerin desteği sayesinde bu seviyede tutunarak 41.438 ve 53.291 dolara ulaşmayı başarmıştı. İlk 28.829 doları test ettiğinde kripto ekosisteminde korku yaratan BTC’ye, şirketlerin ETF başvuru yapması can suyu oldu.

İki haftada yüzde 43 değer kazanan BTC’nin yükselişindeki en büyük yardımlardan bir ETF haberleri ile geldi. Bu olay ile birlikte ilk kez ETF’lere olan güven ve ilgi büyük ölçüde artarak, yatırımcılarda ve piyasada bahar havası yarattı. Ayrıca ETF başvurusunda bulunan şirketler, sosyal medya platformlarında ön plana çıkarak popülaritesini artırdı.

41.438 dolara ulaşılmasından sonra tekrardan büyük bir çöküş ile karşı karşıya kalan BTC, 28.829 dolar bandına gevşemişti. Tekrardan ETF haberlerinin piyasaya sunulmasıyla toparlayan BTC, 7 hafta içinde 53,291 dolara ulaşmayı başararak yüzde 82,10’luk bir performans gösterdi. Yalnızca 2 ayda kayda değer bir etki gösteren ETF başvuruları, piyasa ve yatırımcılar için ilaç niteliğinde oldu.

Ekran Resmi 2023 06 19 16.22.24

Sosyal Metrikler Uçuşa Geçti

15 Haziran’da BTC ETF başvurusunda bulunduğunu duyuran BlackRock, sosyal metrikleri uçuşa geçirdi. “Bitcoin ETF” kelimeleri, o gün içinde 100 Google Trends puanına ulaşarak zirve yaptı. BTC’nin yükselişinde öncü olan bu hamle, küresel anlamda büyük bir yankı yarattı. Google ve sosyal medya mecralarında tartışma konuları yaratan ETF konusu, pozitif yorumlanmaya devam ediyor.

Ekran Resmi 2023 06 19 16.41.52

14-20 Şubat tarihleri arasında 44 Google Trends puanına ulaşılmışı. Fakat fud haberlerin etkisiyle bu ivme kalıcı olamadı. 17-23 Ekim 2021’de ilk kez 100 puana ulaşan “bitcoin etf” Google Trends puanı, aslında ATH için zemin hazırlamıştı. O dönemde büyük bir furya yaratan ETF konusu, dışarıdan çok büyük bir yatırımcı kitlesi çekmeyi başardı. Bununla birlikte piyasadaki boğa sinyalleri güçlenerek BTC’de yeni bir ATH gelmiş oldu.

Ekran Resmi 2023 06 19 16.42.33

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner