Yükleniyor...

Canaan 2019’da 148 Milyon Dolar Zarar Etti

Çinli madencilik devi Canaan Creative, 2019’da 204,3 milyon dolarlık gelir üzerinden son üç yılda azalan karlılığı yansıtan 148,6 milyon dolarlık net zarar yaptığını açıkladı.

canaan zarar etti

Çinli madencilik devi Canaan Creative, 2019’da 204,3 milyon dolarlık gelir üzerinden son üç yılda azalan karlılığı yansıtan 148,6 milyon dolarlık net zarar yaptığını açıkladı. Firma geçen Kasım ayında ABD’de halka arzından bu yana ilk kazanç raporunu yayınladı. Canaan, geçen yıl Bitcoin ağının bilgi işlem gücü büyümesinin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturan saniyede toplam 10.5 ekshash (EH/s) bilgi işlem gücü sattığını söyledi.

Önemli Bir Düşüş Yaşandı

90 milyon dolarlık halka arzından bu yana, Canaan’ın hisse fiyatı şu anda hisse başına yaklaşık 3,5 dolara geriledi ve bu halka arz fiyatının neredeyse yüzde 61 altında. Firma, 2019’un ilk çeyreğinde 114,7 milyon dolar net zarar kaydetti ve bu, 2019’un ilk dokuz ayında 31,2 milyon dolar net zarar ile daha da büyüdü. Canaan‘ın CEO’su ve kurucusu Nangeng Zhang, firmanın Ekim ve Kasım aylarında satışlarının artmasına rağmen, Aralık ayında Bitcoin fiyatındaki oynaklığın ortasında “önemli bir düşüş” gördüğünü söyledi.

Kazanç raporunda dikkat çeken nokta ise şu: Maliyet. Canaan’ın geçen yıl boyunca satışlarının artması ama maliyetin de artması ve karlılığın azalmasına neden oluyor. 2019’da Canaan için gelir maliyeti 278 milyon dolardı, bu da yıl için elde edilen toplam gelirden 78 milyon dolar daha fazla.

Canaan’ın gelir maliyetleri genellikle madencilik ekipmanlarını üretmek için hammadde, üretim ve lojistik maliyetlerinin yanı sıra ön ödemelerin ve stokların yazılı değerlerini içermektedir.

 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner