Yükleniyor...

BCH Halving’i Sonrası Blok Üretmek 2 Saat Sürdü

Bitcoin Cash'in (BCH) halving’inden (yarılanma) bu yana henüz bir gün bile geçmedi ama blok üretimi önemli ölçüde yavaşladı.

bch

Bitcoin Cash’in (BCH) halving’inden (yarılanma) bu yana henüz bir gün bile geçmedi ama blok üretimi önemli ölçüde yavaşladı. BCH’de hash oranı önemli ölçüde değişikliğe uğradı. Birçok kişi, blok ödüllerinin 12.5’tan 6.25 BCH’ye indirilmesinden sonra en azından bazı madencilerin BCH’den vazgeçeceğini ve Bitcoin (BTC) gibi daha kârlı kripto paralara yöneleceğini düşünüyor. Ancak, hash oranları her gün dalgalandıkça, BCH verileri farklı farklı yorumlanabiliyor.

Yazının yazıldığı sırada Fork.lol, BCH hash oranında dün 4,36 EH/s seviyesinden yüzde 60’lık bir düşüş gösterdi. 12 saatlik ortalama kullanılarak yapılan bu analizde oran 1,6 EH/s seviyesine geriledi. Coinwarz ise 3.9944 EH/s’den 2.4595 EH/s’ye bir düşüş olduğunu açıkladı. Bitcoin.com’un grafiği de aslında oranın 3.5 EH /s’ye yükseldiğini gösterdi.

1 Nisan’da yayınlanan bir raporda, Arcane Research, “halvign sürecinde fiyatlarda oynaklıklar olacağını ve sonrasında yükseliş yaşanacağını” öngörüyor. Bu da hash oranının kripto para birimi ile beraber yarıya ineceği konusunda gerçek bir risk olduğunu gösteriyor.

Kripto dünyasında birçok kişi bloklar arasında bir gecikme olduğunu fark etti. BitMEX araştırma ekibi Twitter hesaplarında 630.000 ve 630.001 bloğu arasındaki sürenin kabaca iki saat olduğunu belirtti. Halbuki bir BCH bloğu oluşturmak genellikle on dakika sürüyor.

Yazının yazıldığı sırada son 15 saat içinde 53 blok çıkarıldı ve üretim arasındaki süre 10-20 dakikaya geri döndü.

BCH’de Neler Yaşanacak?

BCH’nin fiyatı hafta boyunca yüzde 17’den fazla arttı, ancak son 24 saat içinde yüzde 2.5 oranında geriledi.

Bazıları sadece fiyata odaklanmakla birlikte, birçoğu hash oranına tam olarak ne olacağından endişe duyuyor. Bazı BCH madencileri, BTC madenciliğinden daha iyi kar elde etmek için kripto parayı terk edebilirken, Bitcoin Cash madencileri geçmişte 2018’in “hash savaşında” olduğu gibi fiyatı korumak için büyük sermayeyi kaybetmeye istekli olduklarını kanıtladı.

Reddit’teki bir ‘Blockchain Avukatı’ şöyle özetledi: “Şu anda BCH’yi ayakta tutan tek şey kripto sosyalizmi ve irrasyonel madenciler.”

Bir sonraki BCH halving’i 2024’te olacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner