Yükleniyor...

Son 24 Saatte %58 Oranında Kazandıran Bitcoin Cash ABC (BCHA) Nedir?

Bitcoin Cash ABC, 2017 yılında orijinal Bitcoin'den çatallanmış bir Bitcoin türevidir.

bcha

Bitcoin Cash ABC, 2017 yılında orijinal Bitcoin’den çatallanmış bir Bitcoin türevidir. Bitcoin Cash, blok boyutlarının artırılıp artırılmayacağı konusunda bir fikir birliği olmadığında ortaya çıktı. Bazı bireyler blok boyutunu artırmak istedi ve bu yüzden sert çataldan sonra Bitcoin Cash kendi altcoin oldu.

CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde %58 oranında artarak en çok kazandıran coinler arasında ilk sırada yer olan Bitcoin Cash ABC 183 dolardan işlem görmektedir. Kripto para, son 7 günde ise %116 oranında yükseldi.

Bitcoin Cash ABC önde gelen geliştiricisi ve eski Facebook çalışanı Amaury Sechet tarafından kuruldu. BCH Blockchain’i ilk başta planlanan yol haritası gereği 6 ayda 1 kez fork’lanıyor ve yeni özellikler BCH Blockchain’ine ekleniyor. Sechet bu güncellemelerin bir tanesinde madenci ödüllerinin dağıtılması ve vergilendirilmesi konusunda bazı fikir ayrılıkları yaşadı. Sechet’a göre bu ödüllerin bir kısmının geliştiricilere gitmesi gerekiyordu çünkü geliştiriciler için yeterli fon yaratılmamıştı.

Bitcoin sisteminde yaşanan sorunların giderilmesi bir çok kez gündeme gelmiş olsa da bir merkezinin olmayışı bu tarz bir yeniliği imkansız bir hale getirmekteydi. İlk başlarda kötüye kullanımı engellemek için kurulan bu sistemin, Bitcoin’in popülerliğinin artması ve kullanıcı sayısının artması ile bir problem haline gelmeye başladı.

Bitcoin geliştiricileri bu sorunların çözümü olarak Bitcoin sistemini değiştirmek yerine aynı Blockchain üzerinden yeni bir coin üretmeyi tercih etmişlerdir. Bitcoin Cash ilk çıktığı dönemlerde, kullanıcıların hesaplarına Bitcoin miktarı kadar Bitcoin Cash miktarı tanımlandı.

Bitcoin Cash’in, Bitcoin sistemindeki sorunlara çözüm olarak blok boyutlarının 1 MB olan kapasiteleri 8 MB’e çıkarılarak bloklara kaydedilen işlem sayılarının arttırılması ile işlemlerin daha hızlı ve verimli bir şekilde yapılması sağlanmıştır.

Bitcoin Cash ABC’nin Özellikleri

Bitcoin Cash fork’u olan Bitcoin Cash ABC, Bitcoin Cash’in birçok karakteristik özelliğini taşıyor. BCHA’nın başlıca hedefi dünya üzerindeki herkes tarafından kullanılabilen dijital bir para birimi yaratmak. Bu sayede de insan özgürlüğünü artırıp refah sahibi yapmak. Bitcoin’e kıyasla daha büyük blok boyutlarıyla bu hedefe doğru ilk adım atılmış oluyor. BCHA büyük bloklar sayesinde daha fazla ölçeklendirme ve hız kazanıyor.

BCHA’yı BCH’den ayıran başlıca birkaç özelliği bulunuyor. Bunlardan ilki ASERT olarak bilinen madencilik protokolü. ASERT yeni basılan coin’lerin %8’inin geliştirmeler için harcanmasına olanak tanıyor. “Coinbase kuralı” olarak da bilinen bu uygulama ayrılığın temel sebebiydi. Bu yöntemle toplanan kripto varlıkların yarısı geliştiricilere gönderiliyor, diğer yarısı topluluk tarafından oylanmak üzere bir havuzda tutuluyor ve harcama kararını topluluk veriyor

Bitcoin ABC’si ağı Bitcoin’de olduğu gibi proof of work madencileri tarafından korunuyor. Buna göre bir işlemin onaylanması için ağdaki node’ların en az %51’inin işlemin geçerli olduğunu doğrulaması gerekiyor. Ancak proof of work madenciliğinin enerji tüketimi yüksek ve maliyetli olması sorunu BCHA için de devam eden bir mesele.

BCHA arz miktarı diğer Bitcoin ve türevlerinde olduğu gibi 21 milyon olarak belirlendi. Fork’un ardından bütün BCH sahiplerine aynı miktarda BCHA gönderildi. Ardından BCHA Binance, OKEx, Upbit, KuCoin, Huobi Global gibi sitelerde listelendi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner