Yükleniyor...

Cardano (ADA) CEO’su, EOS Hakkında Açıklamada Bulundu

Dan Larimer, önceki gün EOS geliştirmeden sorumlu yazılım şirketi Block.

cardano ada eos hoskinson 1

Dan Larimer, önceki gün EOS geliştirmeden sorumlu yazılım şirketi Block.one’un CTO’luğu görevinden ayrıldı. Larimer dün Hive üzerinden duyuru yaptı ve bundan sonra ne yapmak istediğini bilmediğini ancak, serbest piyasa çözümleri yaratma misyonuna bağlı kalacağını söyledi:

“Sansüre daha dayanıklı teknolojiler geliştirmeye eğilimliyim. Hizmet olarak özgürlük sağlayamayacağınıza inanmaya başladım ve bu nedenle dikkatimi insanların kendi özgürlüklerini güvence altına almak için kullanabilecekleri araçlar yaratmaya vereceğim.”

EOS, bir yıl süren ICO’sunun 4 milyar dolarlık şaşırtıcı bir artış göstermesinin ardından 2018’de manşetlere çıktı ve bu, onu kripto para birimi tarihindeki en büyük ICO haline getirdi. Bu rekor üç yıl sonra hala EOS’un elinde bulunuyor.

Block.one, EOS’u bir “Ethereum katili” olarak nitelendirdi; bu ayrıca dApp’ler, akıllı sözleşmeler ve geliştiricilerin üzerine inşa etmesi için bütün bir ekosistem sunuyor. Ancak Ethereum’dan, Larimer’ın geliştirdiği bir protokol olan Delegated Proof of Stake (dPoS) çalıştırması nedeniyle farklıydı.

Proje önemli bir çekiş gücü kazanmak için mücadele etti. EOS tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 23 doları Nisan 2018’de elde etmişti. Ancak o zamandan beri fiyat, eski ihtişamlı günlerine geri dönemedi. EOS yazının yazıldığı sırada %21’lik düşüşle 2.50 dolardan işlem görüyordu.

Cardano CEO’su, EOS ile İlgili Düşüncelerini Paylaştı

Larimer açıklamasında ayrılma nedenleri konusunda ayrıntıya girmedi. Bununla birlikte, son AMA’sında IOHK CEO’su Charles Hoskinson, konuyla ilgili perspektifinden samimi bir şekilde bahsetti. Hoskinson, kripto para birimi alanında bir rekabet unsuru varken, herkesin hâlâ “kripto para birimlerinin gücüne inanç” bayrağı altında birleştiğini söyleyerek konuyu açtı.

Hoskinson, EOS ile ilgili sorunun ICO’nun çok hızlı büyüdüğü bir durum yaratan büyük para olduğunu söyledi.

“Dan 4 yıldır buralarda. kesinlikle buna çok emek verdi. Bu büyük bir topluluk, büyük bir ekosistem. Sorun, çok fazla para toplamaları ve sonunda projeyi tanımlayan şey bu oldu.”

Daha derine inen Hoskison, böylesine şaşırtıcı bir miktar para toplamanın getirdiği beklentiler hakkında konuştu. Dahası, sonuç vermeyen yüksek hedeflere bağlandığında Hoskinson, projeye olan ilginin azaldığına inanıyor.

“Bitshares’i yeni yükseltmiş olsalardı veya çok daha küçük bir teklif yapmış olsalardı, bence yaptıkları için gerçekten heyecanlanan küçük ama inanılmaz derecede evangalist bir grup insan olurdu.”

EOS ve Ethereum’daki dApp’lerin analizi, istatistiklerde bir uçurum olduğunu gösteriyor. Örneğin, Ethereum, son 24 saatte 190,8 milyon dolarlık bir hacme sahip toplam 3.035 dApp’e sahiptir. Bunu 333 dApp’lik ve 4,3 milyon dolarlık bir hacimdeki EOS ile karşılaştırdığımızda EOS’un geliştiricileri cezbetmekte başarısız olduğu açık hale geliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner