Yükleniyor...

Cardano (ADA) Fiyatının Bu Ay %100’ün Üzerinde Artmasının 3 Nedeni

Cardano'nun yerel kripto para birimi ADA, ayın başından bu yana yüzde 100'ün üzerinde bir fiyat artışı gördü.

cardano ada fiyatinin bu ay yuzde yuzun uzerinde artmasinin 3 nedeni

Cardano’nun yerel kripto para birimi ADA, ayın başından bu yana yüzde 100’ün üzerinde bir fiyat artışı gördü. Boğa piyasası, ADA’nın fiyat artışından kısmen sorumluyken, ralli çoğunlukla IOHK içindeki büyük gelişmeler ve bu yıl için planlanan çok önemli birkaç sürümden kaynaklanıyor. İşte bu ay Cardano (ADA) fiyatının bu ay %100’den fazla artmasının 3 nedeni:

1. Cardano, Akıllı Sözleşme Dönemi Lansmana Yaklaşıyor

Akıllı sözleşme işlevselliğini ortaya çıkaracak Cardano blokzinciri dönemi olan Goguen, uzun süredir geliştirme aşamasında ve yakında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Blokzincirinin arkasındaki ekipler, sorunsuz başlatmalar ve minimum performans sorunları sağlamak için neredeyse tüm aşamalarında aynı anda çalışıyor.

Goguen’in kilidini açmak için belirlenen iki hard fork birleştirici (HFC) etkinliğinden ilki 3 Şubat’ta gerçekleşti ve yerel varlıkları Cardano test ağına getirdi. Şubat ayının sonunda, aynı yükseltme Cardano ana ağına uygulanacak ve Cardano’yu bir DeFi platformuna dönüştürecek.

Cardano, tokenleştirmeyi yerel olarak gerçekleştiren tek blokzincir platformu olmasa da, piyasa bu güncellemeye güçlü bir tepki verdi. Bu, Cardano’daki kullanıcılara tanımlı ADA’ların, tam olarak bir yerel kripto para biriminin yaptığı gibi hareket ettiği anlamına gelir. Yerel varlıklara sahip olmak, yerel token’lar ve varlıklar arasındaki işlemlerin ücrete tabi olmadığı anlamına gelir. Bu da DeFi uygulamalarını çok daha uygun maliyetli ve verimli hale getirir.

2. Ağ, İki Aydan Kısa Bir Süre İçinde Tamamen Topluluk Kontrollü Hale Gelecek

Merkeziyetsizlik, geçen yıl kripto para sektörünün en büyük gündem maddelerinden biri olsa da, yalnızca bir avuç ağ, bunu gerçekleştirmek üzere somut adımlar attı.

Cardano’nun arkasındaki şirket olan IOHK, d-parametresinin sıfıra düşeceği 31 Mart’ta, ağdaki blok üretimi üzerindeki tüm kontrolü bırakmaya hazırlanıyor. D-parametresi, IOHK tarafından üretilen blokların yüzdesini temsil etmek için kullanılan bir metriktir. Cardano’nun staking dönemi olan Shelley geçen yıl başlatıldığında, parametre 1 olarak belirlendi, yani ağdaki blokların %100’ü şirket tarafından üretildi.

Her devirde, d-parametresinin değeri biraz azaldı ve 257. devirde sıfıra ulaşacak şekilde ayarlandı. D sıfıra ulaştığında, IOHK’nın Cardano ekosistemindeki tek rolü, yetkisi bitene kadar ağı geliştirmeye devam etmek olacak.

Yatırım yaptığınız ağın, kurucu şirketi tarafından kontrol edilemeyeceğini bilmek kesinlikle pek çok kullanıcıyı Cardano’ya çeken bir şeydi ve bu hafta ADA’nın fiyatını 0.71 doların oldukça üzerine çıkardı.

3. IOHK’nın Afrika Anlaşmaları Milyonlarca Yeni Kullanıcıyı Cardano’ya Getirebilir

Hem IOHK hem de Cardano Vakfı, kıtadaki çeşitli geliştirme ve eğitim programlarına sık sık yatırım yaparak, Afrika’nın blokzincirinin benimsenmesi için sahip olduğu potansiyel hakkında bir çok konuşma yaptı. IOHK’nın CEO’su Charles Hoskinson, geçen yılın sonlarında şirketin, Cardano’yu içeren ve yalnızca Afrika’yı hedefleyen bir dizi proje üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Son raporlar, IOHK’nın “büyük” Afrika projesinin gelişiminin son aşamalarında olduğunu gösteriyor.

Proof of Africa ile yakın tarihli bir röportajda, IOHK’ın Afrika Operasyonları direktörü John O’Connor, şirketin Afrika’da büyük bir hükümet sözleşmesinin son aşamalarında olduğunu ortaya koydu. Proje başlatıldığında, Cardano platformuna milyonlarca yeni kullanıcı katabilir ve blokzinciri teknolojisinin gerçek dünyadaki en büyük uygulamalarından biri haline gelebilir.

Açık olan şu ki, IOHK’nın Afrika’da üzerinde çalıştığı projelerin neredeyse tamamı, IOHK’nın Cardano’ya dayalı kimlik çözümü olan Atala PRISM’e dayalı olacak. O’Connor, şirketin önümüzdeki birkaç yıl içinde bu kimlik platformunda 100 milyon kullanıcıyı çekmek için “makul planları” olduğunu açıkladı.

Önümüzdeki iki yıl içinde Cardano’da onlarca ve hatta belki yüz milyonlarca kullanıcıya sahip olma olasılığı piyasayı kesinlikle canlandırdı. Hem ADA’nın ticaret hacminde hem de oluşturulan yeni ADA cüzdanlarının sayısında bir artış oldu. Bu da piyasanın Cardano’dan gelen olumlu haberlere güçlü bir şekilde tepki verdiğini gösteriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner