Yükleniyor...

Bu Profesör Sevgiyi Tokenize Ediyor! Peki Bu Nasıl Oluyor?

Dubai’nin her yıl düzenlenen Future Blockchain Summit etkinliği büyük bir olaydır.

bu blokzinciri profesoru sevgiyi tokenize ediyor peki bu nasil oluyor

Dubai’nin her yıl düzenlenen Future Blockchain Summit etkinliği büyük bir olaydır. Ünlüler, girişimciler ve hükümet yetkilileri katılır.

Kripto hedge fonu Arcane Assets’in baş yatırım sorumlusu Eric Wall, geçen Aralık ayında gerçekleşen ve salgına rağmen devam eden olayla ilgili renkli bir raporu tweet’ledi. Blokzincirinin zihinsel sağlıkta büyük bir etkiye sahip olacağını düşünen panel katılımcısı, sevgiyi nasıl başarılı bir şekilde tokenize ettikleri hakkında konuştu.

Bırakın bir blokzincirinde onunla işlem yapmayı, bir kişinin sevgiyi nasıl ölçebileceği dahi merak konusu oldu. Panel katılımcısının izi sürüldü ve katılımcının Birleşik Krallık Birmingham Üniversitesi’nde Blokzinciri alanında misafir bir profesör olan Olinga Taeed olduğu ortaya çıktı.

Taeed’in hikayesi, dünya çapında hükümetler tarafından duyguları ölçmek için kullanılan bir “Tanrı Ölçütü”nden, itibari para, emtialar ve diğer finansal varlıkların yanında sevgi, umut ve mutluluğun da yatırılabildiği bir bankaya kadar her şeyi kapsıyor. Peki bu nasıl oluyor?

Sevgiyi Ölçmek

Yıllar boyunca, sayısız çalışma duyguları ölçmeye çalıştı. Bilimsel topluluk, sevgiyi bir “duygu” olarak bile tanımıyor. Bunun yerine “dürtü” olarak tanımlıyor. Taeed buna mutluluk gibi bir “duygu” olarak atıfta bulunuyor. Ancak bu tür duygular çok yönlüdür, ölçülmesi zordur. Değiştirilebilir ve özneldir. Bunlar, sağlıklı bir şekilde sınıflandırmayı zorlaştıran engellerden sadece birkaçı.

Ancak, belirli bir metnin olumlu, olumsuz veya nötr olup olmadığını belirlemek için metin verilerini analiz eden doğal dil işleme alanındaki hızlı ilerlemelerle ticari ilerleme şaşırtıcı olmuştur. Duygu analizi, bilgisayar biliminde en hızlı büyüyen araştırma alanlarından biri haline geldi.

Artık pazarlama amacıyla, verilerden para kazanmak için Amazon’dan Facebook’a kadar herkes tarafından (ve sözde İngiliz siyasi danışmanlık firması Cambridge Analytica’nın durumunda daha kötü amaçlarla) kullanılıyor.

Taeed, “Duygularımıza ve nasıl hissettiğimize bakmak için Google ve Facebook ile tamamen aynı şeyi kullanıyoruz” diyor. “Bu sevgi, mutluluk ve umut finansal olmayan metrikleri dijitalleştirebilirseniz, bunu bir blokzinciri aracılığıyla gönderebilirsiniz.”

Finansal Olmayan Değerin Para Birimi

Profesör, ”Finansal değeri anladım” dedi. “Finansal değeri anlamak kolay. Ancak finansal olmayan değerin para birimi nedir?”

Sorulması gereken bir soruydu. 2008 mali krizinin ardından, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler kemer sıkıyor ve birçok topluluk projesinin finansmanını kamu sektörüne aktarmaya çalışıyorlardı. 2011 yılında Taeed, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın yerel toplulukları güçlendirmeye yönelik o zamandan beri itibarını yitirmiş “Big Society” projesine yatırım danışmanı olarak atandı.

Tüm dünyada benzer stratejiler uygulanıyordu ve 2012’de Birleşik Krallık tedarik politikası, toplumsal değer sunmayı zorunlu hale getirmek için elden geçirildi. Artık bir projenin en ucuzu olması yeterli değildi. Örneğin bir demiryolu hattının geliştiricisi, projesinin yerel topluluklara fayda sağlayacağını veya ekolojik avantajları olduğunu kanıtlamak zorundaydı.

Bankacılık, ekonomik çöküşten sonra özellikle ciddi bir imaj problemi olan bir alandı ve Taeed’den bir bankanın sosyal değerini ölçmek için finansal olmayan bir ölçüt geliştirmesi istendi.

Tanrı Metriği

Başlangıçta, Taeed bu görevde tereddüt etti. “Benim gibi çılgın bir profesör bile bunun imkansız olduğunu biliyor” diye yanıtladı.

İngiltere hükümetinin yetkilileri ısrarcı davrandılar ve sonunda Taeed isteklerini kabul etti. Finansal değer için tek sayı metriğini, fiyat-kazanç (PE) oranını kullandı ve bunu S/E veya sosyal kazanç oranı olarak adlandırdığı S/E ve PE birlikte toplam değere eşit olacak şekilde uyarladı. Veri sisteminin, Birleşik Krallık’taki beş bankanın sosyal değerini doğrulamak için kullanılan analitiğin bir parçası olduğunu söyledi.

Ancak Big Society’ye olan ilginin azalmasıyla, hiç kimse onun sistemini otomatikleştirmekle ilgilenmedi. Bu yüzden bunu kendisi yapmak için para ödedi. Sonra, 2014’te Vatikan’dan bir telefon aldı. Taeed’in S/E oranıyla ilgileniyorlardı.

3. Uluslararası İnsan Onuru Konferansı’nda Papa’nın önünde konuşma yapması için davet edildi. Vatikan basın ofisi, S/E aracından “Tanrı Metriği” olarak bahsetti.

Böylece metrik ilgi görmeye başladı. Hindistan, Endonezya, Mauritius ve başka yerlerdeki hükümetler, bunu satın alma için mali olmayan değeri belirlemenin bir yolu olarak benimsedi, duyarlılık analizini kullanarak sevgi ve mutluluğu ölçtü. Ancak Taeed’in başarısıyla hayal kırıklığına uğraması çok uzun sürmedi.

Tokenize Edilmiş Sevgi

“İnsanlar, bu yöntemi yalnızca sözleşmeleri kazanmak için kullanıyorlardı” dedi, amaçlananın ve toplum için dönüştürücü bir fayda olmanın dışında.

Vakfın planının bir sonraki aşamasını öneren, CCEG’nin kurucu ortağı, Barclays Bank’ta eski bir kıdemli yönetici olan Barbara Mellish ve bankacılık altyapısında yeniliği destekleyen kar amacı gütmeyen UK Payments Council oldu.

“Dünyayı değiştirmek için bir banka gibi işlem yapmalısınız. Ölçmek yeterli değil, aynı zamanda işlem yapabilmelisiniz ”dedi Taeed.

Burası, para, elmas, toprak ve petrol yatırabileceğiniz, ancak aynı zamanda mutluluk, umut ve sevgiyi de yatırabileceğiniz bir bankadır.

2016’da Taeed ve Mellish, finansal olmayan varlıkları işlemekte kullanılabilecek değişmez, dağıtılmış bir defter olan blokzinciri ile karşılaştıklarında, bu amaçlarına tam anlamıyla uygun görünüyordu. Taeed, geçen yıl Dubai’nin Future Blockchain Zirvesi’nde beş yıllık geliştirme sürecinin ardından, Birleşik Krallık’ın Mali Davranış Otoritesi’nin rehberliğinde geliştirilen “radikal yeni bir araç” olan Seratio DLT Open Bank’in 2021’de piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Birleşik Krallık’ın bu türden ilk ICO’suydu ve “hem finansal hem de finansal olmayan varlıkları tutmak ve birini diğerine koşullamak için blokzinciri kullanıyor.”

Esasen, dedi Taeed, “Para, elmas, toprak ve petrol yatırabileceğiniz, ancak aynı zamanda mutluluk, umut ve sevgiyi de yatırabileceğiniz bir banka.”

Toplum İçin Yeni Bir Paradigma mı?

Dubai’nin uzun zamandır mutluluğu tokenize etme planları var. Hatta bir Mutluluk Bakanlığı ve son zamanlarda kurulan bir Hoşgörü Bakanlığı var. Suudi Arabistan’da, 500 milyar dolarlık fütürist bir şehir olan Neom, çölde inşa ediliyor.

Taeed, bu zengin Orta Doğu ülkelerinin petrol üreticilerinden fazlası olarak görülebilmeleri için çabaladıklarını söylüyor. “Toplum için yeni bir paradigma yaratmak istiyorlar, böylece insanlar Orta Doğu’ya saygı duyacaklar.” Ayrıca gençliklerini “farklı bir yola sokarak” ödüllendirmek istiyorlar.

Aynı zamanda Çin Ticaret Bakanlığı’nın blokzinciri danışmanı olan Taeed, bir ülkenin kendi ideolojisini tanıtma çabasının Orta Doğu’ya özel olmadığını söyledi.

Birisinin sevgiyi tokenize etmeye çalışması asla uzun sürmedi ve Taeed, geleceğin para biriminin para olmayacağına dair ikna edici bir argüman ileri sürüyor. Bunun yerine, yeni paradigma haline gelen duygu verilerinin, değer kümelerinin veya ideolojinin 2030 yılına kadar en değerli varlıklar olacağına inanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner