Yükleniyor...

Cardano (ADA) Kurucusu Dolandırıcılığa Karşı Uyardı!

YouTube'un son zamanla kripto piyasası ile ilgili içeriklere uyguladığı sansür aşikar, ancak bu sansürler de kripto para hediye dolandırıcılıklarını ortadan kaldırmaya yetmiyor.

charles hoskinson cardano 1280x838

YouTube’un son zamanla kripto piyasası ile ilgili içeriklere uyguladığı sansür aşikar, ancak bu sansürler de kripto para hediye dolandırıcılıklarını ortadan kaldırmaya yetmiyor.

Ethereum’un ortağı ve Cardano’nun (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, kullanıcıları kendisi taklit eden ve YouTube üzerinden dolandırıcılık yapan bir hesap hakkında uyardı.

Hoskinson Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda, YouTube’un geç farkına vardığı bir dolandırıcılık hakkında açıklamalarda bulundu. Sahte hesap, en büyük yedinci kripto para konumunda bulunan Cardano’nun adını ve Hoskinson’ın Cardano Shelley Zirvesi açılış konuşmasını kullanarak, insanları hediye ADA vaadi ile kandırmaya devam ediyordu.

YouTube tarafından kaldırılan videoda, belirli bir adrese ADA gönderen kullanıcılara daha fazlasını gönderme sözleri veriliyor ve tabi ki bu uzağa düşen kullanıcılar varlıklarını kaybediyordu. Hoskinson, bunu iğrençlik olarak tanımladı ve sorumlu kişilere karşı yasal işlem başlatacağını belirtti.

Belki de bu konuda en sinir bozucu durum, YouTube’un gerçek kripto eğitmenlerinin, analistlerinin ve yorumcularının hesaplarını kapatması, sansürlemesi, ancak dolandırıcılık söz konusu olunda derhal harekete geçememesi. Ne yazık ki uzun süredir devam eden bu dolandırıcılık yöntemine halen birçok insan inanmakta ve paralarını kaybetmekte.

Kripto Dolandırıcılığı Yaygınlaşıyor

Diğer kripto para birimleri ile benzer dolandırıcılıklar Youtube ve diğer sosyal paylaşım platformlarında giderek çoğalmaya devam ediyor. Dolandırıcılar, tuzaklarına düşürdükleri insanların başta Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve diğer kripto varlıklarını bu sayede çalıyor.

Örneğin daha önceleri de bildirdiğimiz üzere, Tesla CEO’su Elon Musk’ın ismi kullanılarak birçok dolandırıcılık olayı gerçekleşmişti. İsmi kullanılan ünlüler arasında, Chris Kirubi, Hollywood oyuncusu Daniel Craig gibi kişiler de yer alıyor. Whale Alert tarafından sağlanan verilere göre, sadece bu yılın ilk 6 ayı içerisinde 24 milyon dolarlık BTC dolandırıcılığı gerçekleşti.

Youtube’un bu tür dolandırıcılıklara karşı nasıl önlemler alacağı, kripto topluluğu tarafından merakla bekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner