Yükleniyor...

Bitcoin ve S&P 500 Arasındaki Korelasyona Göre, BTC Risk Altında

Piyasadaki en büyük ve en popüler kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) hisse senetleri gibi davranmaya devam ediyor.

Bitcoin Korelasyonu BTC’nin Riskli Bir Durumda Olduğunu Gösteriyor

Piyasadaki en büyük ve en popüler kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) hisse senetleri gibi davranmaya devam ediyor. Bitcoin ve S&P 500 arasındaki korelasyon son günlerde yeni zirvelere ulaşması Bitcoin’in riskli bir varlık olduğunu gösteriyor.

Bitcoin Piyasa Hareketlerini Kopyalıyor

Bu yıl Bitcoin ve geleneksel yatırımcılar için değişken bir yıl oldu. Gerçekten de, kripto para birimi, Coronavirus krizinden önce ve sonra borsa genel eğilimini çok yakından takip etti. Aynı şey şu anda piyasada faaliyet gösteren diğer birçok dijital varlık için de geçerli oldu.

Kripto para analiz şirketi Skew tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin ve S&P 500 yıllık korelasyonu %38,1’e yakın. Aylık korelasyon ise %78,8’i aşmış durumdadır. Bu durum BTC’nin, geleneksel finans piyasasını takip ettiğini gösterir.

Böyle bir yakınlaşmanın sebebi olarak, Bitcoin’in geleneksel yatırımcılar için daha çekici olması ve BTC’ye yatırım yapmaları gösterilebilir. Bununla birlikte, bu aynı zamanda Bitcoin’in bir değer deposu ya da elde tutulacak bir varlık olarak görülmediği, aksine fiyat dalgalanmasıyla spekülasyon yaptığı anlamına gelebilir. Buna rağmen, zamanla, Bitcoin’in fiyatı giderek daha az volatil hale geliyor.

Bitcoin ve Altcoin Dalgalanması

Son haftalarda, altcoin’lerin aşağı doğru işlem gördükleri aylardan sonra tekrar büyümeye başladığını gördük. Çok iyi performans gösteren bazı kripto para birimleri arasında Crypto.com (CRO), Chainlink (LINK), Stellar (XLM), Cardano (ADA), Tezos (XTZ) ve Bitcoin SV (BSV) bulunuyor.

Bu, bazı kripto para birimleri için artan bir ilgi olabileceğini ve bunun birçok dijital varlığın fiyatını yükseltebileceğini göstermektedir. Bu süre zarfında, Bitcoin %2 ve %3’e yakın daha düşük kazançlar kaydetti. Yukarıda belirtilen altcoin’ler ise %10’dan daha fazla değer kazandı.

Şimdi, tüm kripto piyasası, Bitcoin’in önceki yüksekleri geçmesine (Haziran 2019’da) ve sonunda 20.000 dolara ve hatta daha yüksek seviyelere çıkmasına izin verecek yeni bir boğa koşusu bekliyor. Altcoin piyasası ile ilgili olarak, önümüzdeki aylarda virütal para birimlerinin genel eğilimini takip edebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner