Yükleniyor...

Cardano (ADA) Kurucusu Hoskinson, Ethereum dApp’leri Üzerine Konuştu

Kısa süre önce hesabını Twitter'da doğrulatan Cardano'nun yaratıcısı Charles Hoskinson, dApp'ler ve Cardano'nun geleceği hakkındaki görüşlerini Youtube kanalında yayınladı.

hoskinson dapp

Kısa süre önce hesabını Twitter’da doğrulatan Cardano’nun yaratıcısı Charles Hoskinson, dApp’ler ve Cardano’nun geleceği hakkındaki görüşlerini Youtube kanalında yayınladı. Hoskinson, ademi merkeziyetçi uygulamalar ekosisteminin potansiyeline ulaşmak için hâlâ uzun bir yolu olduğunu belirtti ve çoğu dApp’in hala zincir dışı çalıştığı için “sağlıksız” olarak nitelendirdi.

“Henüz Sürdürülebilir Değil”

Blockchain uzmanına göre, Ethereum ağında 3800 dApp mevcut; ancak, bugüne kadar sadece birkaç yüz kişi mali işlemleri gerçekleştirdi. Geri kalanların hayalet zincirler olduğunu ve henüz herhangi bir işlem kapasitesiyle ilgilenmediğini söyledi.

Charles Hoskinson, 2020 mali yılında yeni geliştirilen dApp’lerin yalnızca %31’inin Ethereum ağı içinde oluşturulduğunu açıkladı. Ethereum işlemsel gas ücretlerinin bu yıl trendi devam ettirebileceğini belirtti. Merkezi olmayan uygulamaların sürdürülebilirliği konusunda ise şu ifadeleri kullandı:

“Amaç sadece rastgele spekülasyonlar, saadet zincirleri ise ve gerçek kullanım ve fayda yoksa ve milyonlarca ve milyarlarca insanı ölçeklendirme yeteneği yoksa, amaç insanların uzun vadede kullandığı ve sahip olduğu şeyler inşa etmekse, bununla hiçbir şey yapmak istemiyorum. Sürdürülebilir ekonomi varsa tamam beni kaydet.”

“Kâr Yaratmaktan Çok Uzak”

Canlı yayında, Cardano’nun kurucusu, insanların kriptoda fark yaratabilecek dApp’ler üretmekten hala uzak olduğunu belirtti. Yüksek gas ücretleri ile işletme konusuna değinilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Kripto alanındaki tarafların bu blockchain tabanlı programları kullanmadaki verimsizliğin farkında olmamalarına ne kadar şaşırdığından da bahsetti.

Hoskinson, dApp’leri olmayan en değerli kripto para birimi olan Bitcoin’in mükemmel bir örneğini verdi. Ona göre, dApp’lerin Bitcoin’deki yokluğu, bu uygulamalar ile dijital varlık fiyatlandırması arasında hiçbir ilişki göstermiyor.
Hoskinson, Cardano’nun ilerlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Hoskinson, Bitcoin ve Ethereum’un kripto para birimiyle ilgilenen kişiler için tamamen sürdürülebilir, birbirine bağlı ve ölçeklenebilir ekosistemler olmadığını vurguladı. Geliştiricilerin ve araştırmacıların sayısı ile Cardano, ikisini yenebilir ve çok beklenen ETH2.0 ağının önüne atlayan ilk verimli üçüncü nesil kripto para birimi olabilir. Charles Hoskinson, Cardano projesinin hala üç aşamalı olarak geliştirilmekte olduğunu söyledi: meta veriler, token’lar ve Plutus gibi yenilikçi akıllı sözleşme platformları. Cardano geliştiricileri, tokenleri Ethereum ağından Cardano ağına aktarmak için yan zincirler ve dönüştürücüler üzerinde de çalışıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner