Yükleniyor...

Cardano (ADA) Plutus Destekli Akıllı Sözleşmelere Hazırlanıyor

Cardano, bir sonraki büyük güncellemesi olan Alonzo'dan sonra akıllı sözleşmeler yazmak için kullanılacak yerel programlama dili Plutus hakkında daha fazla ayrıntı yayımladı.

cardano ada plutus destekli akilli sozlesmelere hazirlaniyor 1

Cardano, bir sonraki büyük güncellemesi olan Alonzo’dan sonra akıllı sözleşmeler yazmak için kullanılacak yerel programlama dili Plutus hakkında daha fazla ayrıntı yayımladı.

Bir CryptoPotato haberine göre, Cardano’nun arkasındaki firma olan IOHK, 13 Nisan’daki bir blog gönderisinde, Plutus sözleşmelerinin zincir üzerinde çalışan parçalardan ve bir kullanıcının makinesinde zincir dışı çalışan parçalardan oluştuğunu açıkladı.

Her iki bölümün de aslında Haskell programlama dilinde yazıldığını ancak Cardano’da akıllı sözleşmeler için çerçeve sağlayan Plutus tarafından derlendiğini ekledi.

Bitcoin’den İlham Aldı

Tıpkı Bitcoin gibi, Cardano da girdilerin önceki işlemlerden harcanmamış çıktılar olduğu UTXO (harcanmamış işlem çıktısı) modelini kullanıyor. Bununla birlikte ağ, diğer muhasebe modellerine göre benzersiz avantajlar sunan genişletilmiş bir UTXO modelini (EUTXO) kullanmak için bunun üzerine geliştirildi. 

EUTXO modeli, teknik özelliklerine çok fazla girmeden anlatmak gerekirse, işlemlerin geçerliliğinin işlem blokzincirine gönderilmeden önce zincir dışı kontrol edilmesini sağlar. Bu, tüm işlemleri zincirde işleyen Ethereum Layer 1’in tersidir. İşlem yürütme maliyetleri, başka bir benzersiz özellik olan iletimden önce zincir dışı olarak da belirlenebilir.

Plutus Core ise, bu EUTXO işlemlerinin parametrelerini tanımlamak ve akıllı sözleşmeler için geliştirilen kodu derlemek için kullanılacak. Bir Plutus Uygulama Çerçevesi (PAF), tam web tarayıcısı birlikte çalışabilirliği ile ağ üzerinde çalışan hizmetlere ve uygulamalara kolay erişim sağlayacak:

“PAF’ın üzerine yazılan uygulamalar, web tarayıcısından uygulamayla etkileşimde bulunmak için kullanılabilecek bir HTTP ve WebSocket arabirimini otomatik olarak sağlar.”

Cardano, kullanıcıların benzersiz şekilde tanımlanmış özel token’lar oluşturmasına ve onlarla işlem yapmasına olanak sağlamak için Şubat ayındaki “Mary” güncellemesiyle yerel token’ları kullanıma sunmuştu. Plutus, mevcut token yeteneklerini genişletecek ve timelock’lara ihtiyaç duyabilecek NFT’ler için faydalı olacak basım politikalarını büyük ölçüde geliştirecek.

Cardano Alonzo Güncellemesi Üçüncü Çeyrekte

Plutus, akıllı sözleşmeler ve dApp oluşturma yeteneği sunan Cardano yol haritasında önemli bir güncelleme aşaması olan Alonzo güncellemesinin bir parçasıdır. Ekip bir blog gönderisinde zamana dair şunları söyledi:

“Mayıs ve Haziran, kalite güvencesi ve kullanıcılarla test etme zamanı olacak ve bunu dört hafta sürecek bir özelliğin dondurulması izleyecek. Bu, kripto para borsalarına ve cüzdanlarına, Alonzo protokol güncellemesine hazırlık için zaman sağlayacaktır. Alonzo güncellemesinin (hard fork) yaz sonunda gerçekleşmesini bekliyoruz.”

Cardano’nun yerel token’ı ADA, Coingecko verilerine göre son %2.7 düşüşle 1.46 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bununla birlikte ADA, dün 1.55 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner